Всеукраїнський Конкурс ” Кращий дегустатор України-2024″ пройшов у Києві
В Ужгородському національному університеті розпочали сезон виноградарства 2023
В Ужгородському національному університеті розпочався новий виноградарський сезон. Уже майже три десятки років там навчають фахівців-виноградарів. Нині ж студенти не лише опановують плодоовочівництво та виноградарство, а й вивчають основи виноробства, практикуючись на власному винограднику.
– Сьогоднішня обрізка винограду – поєднання досвіду магістрів та максималізму юних бакалаврів, – йдеться про початок нового виноградарського сезону у відповідному дописі на фейсбук-сторінці університету.
– Усе розпочалося з відкриття у 1993 році спеціальності «Плодоовочівництво і виноградарство» при біологічному факультеті. Відбулося усе завдяки тодішньому декану Віталію НІКОЛАЙЧУКУ, викладачам Павлу ГОЛІНЦІ, Василю ЗАЯЦЮ. Адже Закарпаття – історично аграрний край, і найперспективнішими галузями тут були та є садівництво, овочівництво й виноградарство. У дев’яностих, після розпаду радянського союзу, фахівців цього профілю з вищою освітою у нашому краї ніхто не готував. Тому і виникла така ідея. Згодом, через 5 років, сформувалася окрема кафедра, яка й веде цей напрямок, – розповідає завідувач кафедри плодоовочівництва і виноградарства Ужгородського національного університету Віталій СИМОЧКО.
Якість навчання на кафедрі підвищувалася в процесі розвитку сільського господарства, зокрема – зростання потужностей та можливостей підприємств-партнерів, які надавали свої бази для закріплення теоретичних знань на практиці. Відтак студенти здобували потрібні навички, а в багатьох випадках – і можливість згодом працевлаштуватися на підприємстві. Поступово серед абітурієнтів, які усвідомлювали, що надалі зможуть отримати роботу і пристойну заробітну плату, популярність спеціальності зросла.
– Згодом ми замислилися над тим, щоб створити власне невелике господарство, яке мало б науково-освітнє спрямування та наближені до виробничих умови. Таку ідею підтримав нинішній ректор ВНЗ Володимир СМОЛАНКА, який є великим поціновувачем виноробства і розуміється на винах. Так на базі кафедри плодоовочівництва і виноградарства з’явився навчально-науково-виробничий центр «Деренівка». Щоправда, спочатку ми мали намір практикувати лише виноградарство. Але зрозуміли, що зможемо навчити студентів куди більше, якщо матимемо закритий цикл – не лише вирощування, а й виготовлення продукції, – зазначає Віталій Симочко.
На ділянці навчально-науково-виробничого центру в основному вирощують виноград традиційних для Закарпаття сортів. Кожного сорту – по два ряди зі 160 кущів. Росте тут унікальний для України сорт угорської селекції Черсегі Фюсереш, з якого виготовляють ігристі вина. Добре почувається на винограднику благородний Совіньйон Блан, один з «наймускатніших» сортів Мускат Оттонель. Чудові вина роблять і з винограду Трамінер Рожевий, який також є в університетському винограднику. Торік висадили 100 кущів винограду червоного сорту словацької селекції Дунай, який практично відсутній в Україні. Мають тут і невеличку ділянку винограду Ркацителі. Закарпаттю він не надто притаманний, однак студентам і викладачам кафедри цікаво спостерігати за процесом його росту та розвитку.
Більше про навчання студентів у галузі виноградарства та виноробства Ужгородського національного університету читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №4-5 (2022 р.). Перший у 2023 році номер вийде у світ уже зовсім скоро.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com