Названо ресторан — відкриття 2024 року в Україні за версією ресторанних інсайдерів
В Умані обговорили шляхи розвитку промислового горіхівництва в Україні
25-26 серпня 2016 року Асоціацією «Укрсадпром» на базі Уманського національного університету садівництва, за підтримки Черкаської обласної державної адміністрації пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Перспективи та шляхи розвитку промислового горіхівництва в Україні», що була присвячена питанням вирощування, зберігання та обробки горіхоплідних культур, в якій прийняли участь представники більше 100 підприємств та фермерів, що займаються промисловим вирощуванням горіхоплідних культур.
Проведена конференція з промислового горіхівництва – це перший крок Асоціації в межах стратегії надання українським садоводам об’єктивної інформації щодо особливостей промислового вирощування окремих плодових і ягідних культур в Україні.
До участі в роботі конференції були запрошені виключно сільськогосподарські товаровиробники, фермери, науковці, представники виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Наукову частину конференції підтримували провідні фахівці Інституту садівництва НААН України, НУБіП України, Уманського національного університету садівництва, Національного дендрологічного парку «Софіївка» — науково-дослідний інститут Національної академії наук України, а також експерти з Молдови та Туреччини.
Відкрив конференцію її організатор – Голова всеукраїнської Асоціації «Укрсадпром» – Дмитро Крошка.
З вітальним словом до гостей та учасників конференції звернулась ректор Уманського національного університету садівництва Олена Непочатенко, яка коротко розповіла про склад та структуру університету, завдання університету щодо підвищення рівня освіченості українських садоводів, а також побажала всім присутнім конструктивного діалогу та плідної співпраці.
Головною подією конференції стало урочисте підписання міжнародного Меморандуму про співпрацю між Асоціацією «Укрсадпром» (Україна) та Асоціацією «Союз виробників горіхоплідних культур» (Республіка Молдова), який спрямований на досягнення спільних цілей з розвитку промислового горіхового садівництва: розробку та впровадження нових сортів та нових технологій вирощування горіхоплідних культур. В результаті підписання меморандуму сторони мають намір сприяти залученню в галузь інвестицій і сподіваються, що такі дії приведуть до збільшення виробництва сортових горіхів, а також до зростання експорту цієї продукції, збільшення вартості українських горіхів на світовому ринку і, як наслідок, грошових надходжень в Україну.
Міжнародний статус конференції був підтверджений участю професійних горіховодів з Молдови та Туреччини, які поділились з українськими садоводами своїм досвідом у промисловому горіхівництві, розказали про особливості промислового горіхівництва, особливості вирощування окремих сортів, а також правовому регулюванні розсадництва у своїх країнах.
Особливістю організації конференції стала побудови її роботи в форматі живої дискусії між фермерами, науковцями та експертами, в результаті чого, в дискусії та обміну думками і досвідом формувалась спільна думка, спільне розуміння технології вирощування, напрацювання українського рецепту промислового горіхівництва, його особливостей та перспектив.
Перший дискусійний блок конференції було присвячено питанням закладання та вирощування горіхового саду, під час якого учасники дискутували на наступну тематику:
1. Проектування створення насаджень та особливостей систем зрошення горіхоплідних культур.
2. Біотехнологічні основи вирощування садивного матеріалу
3. Перспективні сорти фундука в Україні
4. Особливості вирощування садивного матеріалу фундука
5. Вирощування мигдалю в Україні
6. Практичний досвід створення насаджень горіхоплідних культур
Другий дискусійний блок містив в собі питання, пов’язані з технологією збирання та переробки горіхів:
1. Технологічне обладнання для переробки волоських горіхів
2. Ефективна технологія переробки горіхів
3. Сертифікація у промисловому садівництві
Конференцію відвідали не лише науковці та фермери з усієї України від Закарпаття до Харківщини, від Сумщини до Одещини, а й ті, хто має на меті в майбутньому займатись вирощуванням горіхових культур.
Протягом всього дня учасники та гості конференції ділились між собою досвідом та дискутували на різні теми, обговорювали нагальні питання, що стосувались тематики зустрічі, обговорювали свої конкретні приклади, ділились власним досвідом. Показником успішності заходу стало те, що більшість учасників слухали з фотоапаратами, камерами чи телефонами у режимі відеозйомки або стоячи, шкодуючи, що попали на останні ряди. Численні питання і професійні дискусії садоводів не відпускали на каву чи перерву.
Другий день конференції був повністю присвячений знайомству з промисловими насадженнями різних сортів волоського горіха підприємств – членів Асоціації, у садах ФГ Родинний сад та ПП Графські сади, та маточним насадженням фундука Національного дендрологічного парку «Софіївка», під час якого фермери могли особисто оглянути промисловий горіховий сад, що був закладений у 2009 році і вже дав перший врожай волоського горіху. Особливо цікаво садоводам було ознайомитись із схемами посадки, досвідом посадки саджанців, дізнатись про проблеми, які виникали при догляді та обробці горіхових насаджень, доглядом та практичним досвідом використання міжрядь горіхових насаджень, а також послухати практичні поради українських та іноземних експертів у реальному промислового горіховому саду.
Варто окремо відзначити, що всі учасники конференції ефективно працювали протягом всіх двох днів проведення конференції, оскільки досвід та практичне спілкування у форматі, в якому була організована конференція, зокрема жива дискусія, без нав’язування шаблонів, створило невимушену та дружню атмосферу, яка однозначно призведе до розвитку кожного учасника конференції окремо та промислового горіхівництва в Україні в цілому.
Асоціація висловлює подяку за допомогу у проведенні конференції своїм членам – Уманському національному університету садівництва та Приватному підприємству «Графські сади», а також своїм партнерам – ТОВ «Торговий дім «БТУ-Центр» та ТОВ «Системи модернізації складів».
Слід зауважити, що проведена конференція як будь-які інші заходи Асоціації є некомерційними та не мають на меті отримання прибутку, а участь у ній садоводів була безкоштовною.
Довідка
Асоціація «Укрсадпром» створена в березні 2016 року. Голова Асоціації Дмитро Крошка.
До складу Асоціації входять виробники фруктів, ягід та горіхів, саджанців дерев, галузева корпорація та наукові установи з 15 регіонів України. Сумарне виробництво плодів та ягід у цих областях становить 1605 тис. тонн або майже 75 % від загальноукраїнського і здійснюється на 130 тис. га, що становить 63 % від всієї площі плодоягідних насаджень в Україні.
Членами Асоціації пропонується понад 20 найменувань різноманітних фруктів, ягід, горіхів та саджанців для споживачів.
Урожайність яблук на підприємствах Асоціації у 2-4 рази перевищує середню по Україні і становить від 200 до 500 ц/га.
Асоціація об’єднує виробників, які забезпечують половину (понад 200 тис. тонн) промислового виробництва плодів і ягід в Україні.
На підприємствах, що входять в Асоціацію, зайнято близько 12 тис. чоловік.
Наявні фруктосховища учасників Асоціації забезпечують зберігання майже 100 тис. тонн фруктів.