В Україні пропонують запровадити акциз на солодкі напої

 В Україні пропонують запровадити акциз на солодкі напої

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження акцизного податку на води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин.

У пояснювальній записці до законопроєкту №9032-1 вказано, що мета цього законопроєкту – зменшити негативний вплив солодких напоїв на здоров’я населення України шляхом зменшення їх економічної доступності через механізм оподаткування, а також підвищення спроможності національної системи охорони здоров’я.

– Нездорові харчові звички: вживання надмірної кількості солі, цукру, трансжирів тощо поряд з низьким рівнем фізичної активності, зловживанням алкоголем та тютюновою залежністю визнані в світі основними причинами розвитку неінфекційних захворювань (далі – НІЗ), які можна попередити. На відміну від цукру з продуктів харчування, цукор із напоїв (особливо газованих) засвоюється занадто швидко, що негативно впливає на роботу  підшлункової залози та печінки, а з часом підвищує ризики  розвитку діабету, порушення роботи серцево-судинної системи, пошкодження кровоносних судин, виникнення та розвиток ожиріння, захворювань кишково-шлункового тракту. Також відомо, що вживання солодких напоїв людьми із групи ризику (із захворюваннями на діабет, хвороб серця, шлунку тощо) може суттєво ускладнити перебіг уже існуючої хвороби та спричинити фатальні наслідки, – йдеться в пояснювальній записці.

Тому депутати пропонують води, включаючи мінеральні та газовані, з доданням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин розглядати як підакцизні товари та встановити з 1 січня 2024 року специфічну ставку податку у розмірі 0,1 євро за 1 літр напою.

Бюджетні надходження від податку, за очікуваннями, можуть становити від 5,1 млрд до 7,8 млрд грн на рік, а також зменшити вживання солодких напоїв на 21%. Оподаткування також приведе до очікуваного зменшення обсягу споживання оподатковуваних напоїв до 21%, та, відповідно, перехід на більш здорові альтернативи (вода).

Читайте також:
Vinnytsia Wine Days: у Вінниці створюють майданчик для популяризації українського вина
Українські вина підкорюють Шотландію

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті