УКРСАДПРОМ: Садівництво в Україні це суцільний пласт проблем і запитань, які необхідно вирішувати на державному рівні

 Асоціація «Укрсадпром» – галузеве об’єднання, що ставить метою своєї роботи захист інтересів учасників ринку садівництва, ягідництва та плодопереробників, як в вищих органах державної влади так і за кордоном.

Тут не відокремлюють горіх від інших культур, бо вважають: головним завданням Асоціації є розбудова промислового садівництва взагалі. Тому горіховим садам приділяють стільки ж уваги як, наприклад, яблуневим та грушевим. Звісно з нюансами притаманними горіхівництву, які в Асоціації обов’язково враховують і на яких акцентують увагу. Саме для цього «Укрсадпром» ініціював проведення міжнародної науково-практичної конференції «Перспективи та шляхи розвитку промислового горіхівництва в Україні», що відбудеться на базі Уманського національного університету садівництва 25-26 серпня.

Про те як з’явилась ідея створення Асоціації, хто може стати її членом і як вирішуються проблеми галузеві проблеми в інтерв’ю порталу «Ореховод» розповідає Голова Асоціації «Укрсадпром» Дмитро Крошка.

 

– За всю історію незалежної України самоврядування в садівничій галузі було абсолютно відсутнє. На противагу ситуації в нашій країні, в сусідніх воно набуло національного масштабу. В багатьох країнах світу садівництво та виноградарство – стратегічно значимі сектори економіки, що підтримуються державою. В цій ситуації українські садоводи опинились в нерівних умовах із закордонними виробниками.

Однак зміни, що відбулися в країні протягом останніх років, – підписання угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС, Угоди про Асоціацію з ЄС, декларування владою курсу на реформи, – дали гравцям садівничого ринку певну надію.

На цій хвилі і з’явилась ідея створення справедливої та прозорої організації, що об’єднуватиме товаровиробників, сприятиме виходу на міжнародні ринки, допоможе у технологічному супроводі проектів, надасть можливість виходу на рівень якості продукції, яку можна успішно експортувати в Європу.

– Хто може бути членом організації?

– Асоціація «Укрсадпром» не має обмежень для бажаючих промислових садоводів. Кожен промисловий учасник галузі незалежно від виробничих потужностей, форми власності чи будь яких інших критеріїв може подати заяву і стати членом Асоціації. Вимога до садовода лише одна – бажання працювати та розвиватися.

«Укрсадпром» утворено відносно недавно – на початку 2016року. До нас постійно надходять заяви про вступ, що означає розуміння учасниками галузі мети і завдань поставлених перед об’єднанням. Сьогодні членами Асоціації вже є представники передових фермерських господарств, підприємств, наукових закладів. Зокрема, таких як ФГ «Гадз», ТОВ «Агрофірма «Весна-2011», ПАТ «Дружба – ВМ», ФГ «Надія Сад», ПП «Буковина Агросвіт», Корпорація «Вінницясадпром», Інститут помології ім. Л.П. Симиренка Національної Академії Аграрних Наук України, Уманський Національний Університет Садівництва, дрібні фермерські господарства, що обробляють невеликі масиви багаторічних насаджень та багато інших.

– Які головні проблеми садівничої галузі в Україні Ви бачите?

Садівництво в Україні це суцільний пласт проблем і запитань, які необхідно вирішувати на державному рівні. Наприклад, невідповідність системи стандартизації і контролю якості вимогам ЄС катастрофічно ускладнює розширення ринків збуту для українських виробників. Навіть більше – створює загрозу втрати цих ринків сільськогосподарської продукції.

Слабка інформаційна база, неефективна діяльність інформаційно-консультаційних служб, відсутність державної підтримки українського садівництва, неврегульованість особливостей садівництва у земельному, податковому законодавстві, відсутність спеціального законодавства призвели до того, що елементарні робочі ситуації призводять до виникнення серйозних проблем. Представники галузі стикаються з труднощами на кожному кроці, починаючи з відсутності маркетингової інформації і закінчуючи браком кадрів. Наприклад, сьогодні ми спостерігаємо повну відсутність з боку держави інформаційної підтримки садоводів, поширення інформації про промислові потужності держави у цій галузі за кордоном.

Земельні питання, як і двадцять років тому, залишаються не вирішеними. На сьогодні відсутня державна політика стосовно використання земельних ділянок для вирощування багаторічних насаджень, зокрема, щодо строків та умов такого використання, юридичного статусу багаторічних насаджень тощо. Суттєве збільшення ставки земельного податку під багаторічними насадженнями в поєднанні з невеликими строками договорів оренди ускладнюють процес розвитку садівництва, особливо для малих та середніх виробників, адже більшість багаторічних культур починають плодоносити не раніше ніж на 2-3й рік після посадки, а на промислову врожайність виходять тільки на 7й рік після посадки.

Обмеження імпорту, низький рівень посадкового матеріалу, нерозвинена плодово-переробна галузь, майже повна відсутність сучасних технологій для зберігання свіжої продукції, недостатнє водозабезпечення – це далеко не повний перелік сучасних проблем в садівництві. Але саме для того була створена Асоціація, щоб, нарешті, почати їх вирішувати.

– Чи є якісь досягнення?

– На сьогоднішній день ми провели низку переговорів з представниками іноземних посольств і консульств в Україні, під час яких було досягнуто певних домовленостей стосовно співпраці. А саме внесення членів Асоціації в «контакт-листи» організацій, які будуть зарекомендовані для співпраці на території України. Обговорено можливість реалізації проектів, що будуть фінансуватися з європейських джерел. Було досягнуто домовленості про організацію сумісних форумів, виставок тощо.

Підписано Партнерську Угоду про співпрацю з польським Фондом «Краща Якість Життя», яка передбачає сприяння Фондом популяризації українського садівництва, стимулюванні високої якості сільськогосподарської продукції та впровадженні новітніх технологій в українському садівництві. Також підписано меморандум про співпрацю з Асоціацією «Земельна Спілка України» метою якого ефективне вирішення стратегічних питань в галузі. Зокрема, щодо державного регулювання земельних відносин, обміну інформацією, спільної професійної діяльності.

– Які перспективи розвитку галузі Ви бачите?

– Як вже говорив раніше – Україна здатна нагодувати ягодами та фруктами весь світ, але низькі темпи розвитку плодово-ягідної галузі ледь дозволять покрити потреби внутрішнього ринку в найближчому майбутньому.

Існуючі виробники плодово – ягідної продукції використовують лише 15-20% потенціалу України.

При ефективному управлінні, державній підтримці та чітко визначеному й діючому законодавстві садівництво та ягідництво може приносити більше прибутку ніж вирощування овочевих чи зернових культур.

При збільшенні обороту продукції хоча б в два рази, українські садоводи здатні повністю перекрити потреби внутрішнього ринку та наповнити не тільки європейський, а й стати одним із основних гравців на світовому ринку. Розвиток плодопереробної галузі в Україні повинен бути спрямований на випуск лише економічно вигідної конкурентоспроможної продукції, яка за якістю і складом повинна задовольняти споживача.

– В цьому контексті, які Ваші першочергові кроки?

– Асоціація «Укрсадпром» – це вимога часу. Ми надаємо своїм членам підтримку у взаємодії з органами державної влади та місцевого самоврядування, робимо можливим отримання оперативної інформації з органів державної влади і управління (наради в міністерствах, відомствах, комітетах, робочих та експертних групах тощо), сприяємо налагодженню ділових зв’язків своїх членів як в Україні так і з закордонними партнерами та покупцями, ініціюємо впровадження лояльних умов для придбання витратних матеріалів, обладнання членами Асоціації і багато іншого. Також Асоціація приймає активну участь у розробці, підтриманні та впровадженні нормативно-правових актів, направлених на удосконалення правового регулювання садівництва та ягідництва в Україні та формуванні державної політики, направленої на, як це не дивно звучить у ХХІ сторіччі, формування вектору розвитку галузі.

– Чи розраховуєте на підтримку держави, державних органів?

Зараз потрібно чітко визнавати той факт, що майбутнє галузі тісно пов’язане зі ставленням влади до садівництва, від бажання чиновників розвивати цей напрямок АПК. Без централізованих, регіональних програм, без бюджетного фінансування та дотацій, без державної допомоги та підтримки українські садоводи та ягідники ще довго топтатимуться на місці, в той час коли закордонні колеги, вже сьогодні, давно по переду.

Сьогодні, нажаль, держава практично не реагує на потреби та вимоги садівників. Тому Асоціація взяла на себе функцію підготовки та представлення українському парламенту, центральним та місцевим органам виконавчої влади пакету вимог та ініціатив, робота над якими, наразі, активно ведеться.

Керівництво Асоціації постійно проводить зустрічі з представниками вищих державних органів – ми стукаємо в усі двері бо наша мета не популізм, а реальний розвиток галузі.

Джерело: http://ukrsadprom.org/

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар