Українські винороби переймали досвід у молдовських колег

 Українські винороби переймали досвід у молдовських колег

Із 25 по 28 жовтня відбулась ознайомча поїздка виноробів та держслужбовців від виноробного сектору України до Республіки Молдова. Візит був організований зусиллями команди International Trade Centre Ukraine, ГС УКРСАДВИНПРОМ та експерта виноробної галузі Irina Bystritskaya.

Учасники делегації мали змогу ознайомитись із досягненнями молдовських колег та перейняти досвід щодо виноробства, винного туризму, системи контролю якості виноробної продукції та її обліку. Молдавські винороби вразили гостей своєю відкритістю та готовністю ділитись досвідом із сусідами.

Під час поїздки українські делегати зустрілись із представниками Міністерства сільськогосподарської та харчової промисловості Республіки Молдова, Національного агентства з безпеки харчових продуктів (ANSA), Національного бюро вин та винограду (NOVW), відвідали центральну державну фітосанітарну лабораторію Республіки Молдова та низку провідних виноробних підприємств.

Як зазначив один із учасників поїздки голова ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України» Володимир Печко, починаючи із 2010 року виноградно-виноробна галузь Молдови постійно реформується: країна максимально гармонізувала національне законодавство із законодавством ЄС. Але врахувала при цьому власну специфіку. Як наслідок, значно зросла якість продукції, розширилась географія експорту. Згідно зі статистикою Всесвітньої організації виноградарства та виноробства (ОІV), сьогодні Республіка Молдова входить до двадцятки найбільших виробників та експортерів вина, з часткою експорту понад 85% щорічного виробництва.

Виноградно-виноробна галузь Республіки Молдова у цифрах:

  • Загальна площа виноградарських насаджень – 121 тис. га
  • Вирощування винограду по країні – близько 650 тис. тонн
  • Виробництво виноматеріалу – близько 20 тис. дал в рік
  • Із загального експорту країни – більше 7%
  • Географія експорту – 63 країни
  • Оцінка вин Молдови в 2021 році – більше тисячі медалей

За словами Володимира Печка, у Молдові створена нова модель управління виноградно-виноробною галуззю, яка діє на основі державно-приватного партнерства, шляхом створення Національного бюро винограду і вина та участі приватного сектору в прийнятті рішень та управлінні. Окрім того, було створено фонд винограду та вина зі спільним внеском приватного сектору та державного бюджету (у рівних частинах). Був створений виноградно-виноробний реєстр Республіки Молдова.

Задля розвитку галузі ліцензування було змінено на реєстрацію у виноградно-виноробному реєстрі Республіки Молдова; скасували акциз на вино до 25% спирту (але кріпити можна тільки винним дистилятом); скасували бюрократичні перепони для виноробів, а саме: затвердження технологічних інструкцій в міністерствах і відомствах, щомісячні та щотижневі звіти.

Популяризації виноробства сприяло створення бренду Молдавське вино, для розвитку виноградно-виноробної галузі використовували міжнародний досвід, залучаючи світових винних експертів.

Державна підтримка виноградно-виноробної галузі у Молдові націлена на:

  • закладення, модернізацію та розкорчовку виноградарських насаджень;
  • придбання техніки та сільгоспобладнання;
  • розвиток інфраструктури післязбиральної обробки і переробки;
  • страхування ризиків у сільському господарстві;
  • придбання іригаційного обладнання;
  • освітню підтримку і функціонування груп виробників.

Основні пріоритети Республіки Молдова

У виноградному секторі:

  • модернізація виробничої бази виноробної сировини, особливо винних сортів;
  • оснащення виноградних розсадників установками термічної обробки посадкового матеріалу.

У виноробному секторі:

  • збільшити виробництво вин з PGI, а також виробництва вин із місцевих сортів винограду не менше як по 10%.
  • поступово перевести молдавські вина в більш високу категорію, від економкласу до преміумкласу. Зі збільшенням частки експорту бутильованої винної продукції в порівнянні з наливним.

Загального характеру:

– затвердження Програми розвитку виноробної галузі до 2030 року (остання програма закінчилась у 2020 році). Та, як зауважив Володимир Печко, в Україні Програма розвитку виноградно-виноробної галузі затверджена до 2025 року, але не діє.

– На завершення скажу, що працювати нам треба багато і є до чого прагнути, – резюмував голова ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України» Володимир Печко. – Поїздка видалась суперовою і надихнула на нові звершення. Дякую всім, хто поїхав та хоче змінювати Україну на краще!

Фото зі сторінки Фейсбук Володимира Печка

Читайте також: Виноробний сектор України матиме Дорожню карту для подолання труднощів та об’єднання

Більше інформації про виноградарство та виноробство, а також виробництво інших напоїв – на сторінках спеціалізованого журналу «Напої. Технології та Інновації». Посилання на останній випуск: Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Триває передплата на єдиний в Україні журнал для професіоналів у галузі виноробства та виготовлення інших напоїв. А також запрошуємо партнерів до співпраці з розміщення іміджевої та блочної реклами в журналі і на сайті techdrinks.info!

Звертайтеся за контактами менеджерів:

  • Анна Панкратенкова (координатор проєкту): тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com
  • Ірина Калюжна, тел.: +3096 45 87 682, reklama.nti@ukr.net
  • Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516, sad.nti@ukr.net
  • Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті