У якому стані перебувають виноградні насадження України

 У якому стані перебувають виноградні насадження України

Поточні погодні умови зимового періоду з відсутністю морозів -20˚С і більше були сприятливими для перезимівлі шкідників та збудників хвороб, тому інфекційний запас на виноградних насадженнях на високому рівні, потенціал загрози розвитку та поширення шкідників і хвороб високий. Про це повідомляють науковці ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України у довідці про стан виноградних насаджень станом на 1 лютого 2023 року.

Виявлено заселення лялечками гронової листокрутки в середньому на 23,5 % кущів за середньої чисельності 1,9 екз. лялечок на заселений кущ. Максимально траплялося до 12 екз./кущ, що вимагає обов’язкового проведення захисних заходів у період вегетації.

Також на обстежених виноградних насадженнях виявлено значний зимуючий запас кліщів, переважно чотириногих: зудня, брунькового та листового, які є екологічно пластичними видами й дуже добре пристосовуються до екстремальних погодних умов. Їхня чисельність становить 0,3–2,5 екз. на 10–15 % заселених бруньок, тому за сприятливих умов, особливо за умов холодної та затяжної весни, коли виноградні рослини ослаблені зимовими й весняними заморозками, шкідливість цих кліщів на виноградниках може бути високою.

На кущах наявний достатній інфекційний запас чорної плямистості (проявляється у вигляді чорних крапок – пікнід збудника хвороби), уражені практично всі виноградні насадження зі ступенем розвитку 11–25% поверхні однорічної лози. За прохолодної та дощової весни з частими туманами, відносною вологістю повітря 80–100% та температури повітря в межах від +10 до +26 ºС слід очікувати поширення чорної плямистості з розвитком ураження молодих листків та пагонів від помірного до сильного.

Мільдью може набути поширення за умови температури повітря +17…+25 ºС, частих опадів, вологості повітря понад 76–80%, тому в разі переважання дощової погоди та наявності рос можливий масовий розвиток хвороби на всіх промислових виноградних насадженнях та насадженнях приватного сектору.

Інфекційний запас оїдіуму в уражених бруньках достатньо високий, тому в поточному році при переважанні теплої сухої погоди із короткочасними опадами в літній період оїдіум може набути інтенсивного розвитку. Оптимальними умовами для ураження рослин оїдіумом є відносна вологість 70–95 % в діапазоні температур +16…+27 °С.

Розвиток та поширення сірої гнилі залежатиме насамперед від погодних умов під час дозрівання ягід. Інтенсивному ураженню грон сприятиме помірно тепла погода з різкою зміною посушливих та дощових періодів, що призводить до розтріскування ягід. Розвиток хвороби значно послаблюється при ретельній боротьбі з іншими хворобами та шкідниками, які створюють умови для розвитку збудника сірої гнилі.

У поточному 2023 році, зважаючи на наявний інфекційний зимуючий запас і за умов подальшої доброї перезимівлі важливим в обмеженні розвитку шкідників і поширення хвороб є суворе дотримання системи захисту насаджень протягом усього періоду вегетації та приділення особливої уваги весняним обробкам та агротехнічним заходам, що значно зменшить їх шкідливість у подальшому.

Читайте також:
Донорський проєкт підтримає технічну модернізацію виноградників у Молдові
Виноградарство в аудиторії не вивчиш, вважають в Ужгородському національному університеті, де діє кафедра плодоовочівництва і виноградарства з навчально-науково-виробничим центром

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті