Сорти винограду, придатні для вирощування в умовах Лівобережного Полісся

 Сорти винограду, придатні для вирощування в умовах Лівобережного Полісся

Лівобережне Полісся – перспективний регіон для вирощування столового й технічного винограду. Таку думку висловив та переконливо довів на основі власного досвіду директор садового центру «Північне виноградарство», асистент кафедри садівництва та виноградарства НУБіП України Вячеслав ОНІЩЕНКО під час IV Міжнародної Благодійної науково-практичної конференції «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», що відбулася 15–16 грудня 2022 року в Ужгороді. Спікер навів приклади багаторічних досліджень, проведених у садовому центрі «Північне виноградарство».

Садовий центр «Північне виноградарство» створений у 1998 році, розташований у Вишгородському районі Київської області. Основними напрямами діяльності є вивчення та розмноження плодово-ягідних культур і сортів винограду, придатних для вирощування в умовах північної частини Лісостепу України.

– Одним із обмежувальних факторів просування винограду на північ України є теплозабезпеченість регіону, тобто сума активних температур вище 10 °С та низькі температури у зимовий період до -30 °С. За багаторічними спостереженнями, в зоні південного Полісся на Київщині сума активних температур становила 2600 °С (дані за 1990 рік). Це дає нам підставу говорити про те, що ми можемо вирощувати сорти винограду надраннього, раннього і ранньо-середнього терміну достигання. За останні роки сума активних температур збільшилась до 2800–3000 °С, а низькі зимові температури підвищились до -24 °С. При збереженні цієї тенденції, через 10–15 років теплозабезпеченість Києва сягатиме теплозабезпеченості Одеси (3260 °С), – розповів Вячеслав Оніщенко.

За більш ніж 20 річний досвід вирощування та вивчення, фахівець стверджує, що важливим елементом агротехніки є сорт. Він повинен мати комплексну стійкість проти хвороб і несприятливих умов середовища. При правильному підході у доборі сортів з’являється можливість створення конвеєру споживання у свіжому вигляді (з початку серпня до кінця вересня).

– Упродовж періоду 2017–2021 років ми апробували такі столові сорти: Байконур, Монарх, Надєжда АЗОС, Ред Глоб, Пам’яті Учителя, Ювілей Новочеркаська, Дубовський Рожевий, Ред Глоуб, кишмиш Юпітер США, кишмиш Століття, кишмиш Рілайнс Пінк Сідліс та технічні сорти: Маркетт, Піфос, Прейрі Стар і Фронтініяк Грі, які продемонстрували високий рівень цукронакопичення, – розповів Вячеслав Оніщенко.

Серед столових сортів надраннього терміну достигання спікер відмітив сорт Монарх. Так, за словами Вячеслава Оніщенка, середня вага грона цього сорту становить 400–500 г, ураження хворобами не спостерігали, так само не було й пошкоджень морозом. Спікер звернув увагу й на сорт Кишмиш Століття американської селекції першого класу безнасіннєвості (цукристість – на рівні 20 %).

Серед столових сортів надраннього терміну достигання спікер відмітив сорт Монарх. Так, за словами Вячеслава Оніщенка, середня вага грона цього сорту становить 400–500 г, ураження хворобами не спостерігали, так само не було й пошкоджень морозом. Спікер звернув увагу й на сорт Кишмиш Століття американської селекції першого класу безнасіннєвості (цукристість – на рівні 20 %).

– Якщо говорити про сорти раннього терміну достигання (у наших умовах це третя декада серпня), то добре себе зарекомендував сорт Дубовський Рожевий із середньою масою грона 700800 г. Безнасіннєвий сорт Рілайнс Пінк Сідліс може витримувати до -27 °С, його можна вирощувати без укриття. Перспективний також сорт Пам’яті Учителя, середня маса грона якого становить 800 г. Кишмиш Юпітер США теж можна вирощувати без укриття. Його можна використовувати як універсальний сорт – як і столового, так і технічного призначення. Цукристість сорту за результатами досліджень становить 22 %. Варто звернути увагу й на сорт Ювілей Новочеркаська. Його середня маса грона – 900 г.

Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати! Результати Міжнародної благодійної конференції для виноградарів та виноробів
Технологія 2-кратного збільшення врожаю винограду

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті