Щодо альтернативної назви коньяку України: думка експерта
Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також плану заходів з виконання цієї Угоди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. № 1106 (План) Мінекономіки спільно з проєктом ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні» (Проект), старший науковий співробітник Інституту садівництва НААН України, доктор філософії, виконавчий директор ВАВПСВ Віктор Костенко реалізовував завдання для розвитку та наближення законодавчої бази України до законодавства ЄС у галузі географічних зазначень (ГЗ).
За повідомленням Віктора Костенка, у процесі розроблення спеціального закону, спрямованого на врегулювання питань ГЗ щодо вина (пункт 985 Плану) та відповідних змін до Закону України «Про виноград і виноградне вино», зокрема, в частині припинення з 2026 року використання захищених географічних позначень ЄС, виникала необхідність запровадження альтернативної назви коньяку України у перехідний період та її використання після 2025 року на заміну діючої.
З метою пошуку пропозицій щодо такої назви Проектом, у співпраці з департаментами агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій та за підтримки Мінагрополітики протягом листопада-грудня 2018 року було проведено вісім регіональних хакатонів в Києві, Ужгороді, Львові, Одесі, Миколаєві, Новій Каховці, Дніпрі та Харкові. При цьому, до участі в хакатонах були залучені не лише працівники Мінекономрозвитку, Мінагрополітики, НААН та органів влади, представники виробників коньяку України, торгових мереж, ресторанного бізнесу, освіти й науки, а також профільні асоціації, маркетологи тощо.
Фінальні пропозиції кожного з хакатонів, а також варіанти, які отримали найбільшу підтримку фокус-групи Проєктом були винесені на громадське обговорення шляхом інтернет-голосування.
У кінці січня 2019 Проєкт повідомив Мінагрополітики про результати проведеної роботи з пошуку нової назви для коньяку України. В ході хакатонів було запропоновано понад півтори сотні робочих версій нової назви для коньяку, з яких 32 варіанти, що отримали найбільшу підтримку фокус-групи, були винесені на громадське обговорення і інтернет-голосування. Публікація лише на фейсбук-сторінці Прожкту мала охоплення понад 85 тисяч користувачів та 285 поширень, а інформацію про голосування повідомили практично усі національні і регіональні медіа (онлайн, радіо, телебачення).
Участь в інтернет-голосуванні за нову назву коньяку України взяли понад 16 тисяч осіб. Найбільшу підтримку – 25,6 % отримав варіант назви «Бренді України». Інші варіанти назв (Бурштин, Гайстер, К`янок, Дубняр, Брунат, Каннук, Укрн`як, Сонцедар, Бревіс) отримали від 3 до 9 % голосів.
Після надходження цієї інформації Мінагрополітики звернулося до 17 підприємств, що мають ліцензію на виробництво коньяку України, з пропозицією висловити свою думку щодо альтернативної назву коньяку України і з 10 назв, найбільш прийнятних на думку учасників хакатону та учасників інтернет-голосування, визначити найбільш для них сприятливу.
У відповідь на звернення до міністерства надійшло 5 відповідей, з яких одна відповідь містила категоричне неприйняття самої ідеї щодо зміни назви, у другій відповіді було запропоновано більш детально вивчити це питання, три підприємства підтримали запровадження альтернативної назви коньяку України – Бренді України.
Довідково:
Вітчизняні виробники експортують коньяки України лише під назвою бренді.
Чинне українське законодавство:
Коньяк України ؘ– міцні алкогольні напої з характерними букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу коньячних спиртів, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше 3 років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємкостях з дубовою клепкою. Тривалість відпочинку коньяків України після купажу встановлюється рішенням суб’єкта господарювання. Коньяки України можуть випускатися під власною назвою. (частина друга статті 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино»).
Бренді – міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, що виготовляються з витриманих у дубовій тарі або у ємностях з нержавіючої сталі з дубовою клепкою спиртів, отриманих шляхом дистиляції виноградної сировини, у спосіб доведення їх до кондицій готових напоїв пом’якшеною водою з додаванням цукрового сиропу та цукрового колеру. Тривалість відпочинку бренді після купажу встановлюється рішенням суб’єкта господарювання. (частина четверта статті 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино»).
Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 110/2008 від 15 січня 2008 року про визначення, опис, презентацію, маркування і захист географічного позначення спиртних напоїв, та який скасовує Регламент Ради (ЄЕС) № 1576/89
Wine spirit – Винний спиртний напій – це спиртний напій отриманий виключно внаслідок дистиляції мінімум до 86 % об’ємних вина чи кріпленого вина або внаслідок повторної дистиляції мінімум до 86 % об’ємних дистиляту вина з мінімальним вмістом 37,5 % об’ємних, витриманий у дерев’яних ємностях протягом одного року або, як мінімум, протягом шести місяців, якщо місткість дерев’яних бочок менша від 1 000 літрів,
Brandy або Weinbrand Бренді або вайнбренд – це спиртний напій отриманий із винного спиртного напою із додаванням або без додавання винного дистиляту внаслідок дистиляції мінімум до 94,8 % об’ємних, за умови що отриманий дистилят не перевищує 50 % -го рівня алкоголю у кінцевому продукті. з мінімальним вмістом 36% об’ємних, витриманий у дерев’яних ємностях протягом одного року або, як мінімум, протягом шести місяців, якщо місткість дерев’яних бочок менша від 1 000 літрів.
Читайте також:
Українські пивоварні здобули золоті нагороди на найбільшому конкурсі Європи European Beer Star
«Винний дім Гігінеішвілі» готує новинки, які вийдуть у світ найближчим часом