Прийнято законопроєкт про підтримку розвитку малого виноробства в Україні

 Прийнято законопроєкт про підтримку розвитку малого виноробства в Україні

Ухвалений у другому читанні законопроєкт №9030 щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення відповідної діяльності запустить в Україні масштабний механізм сімейних виноробень. Про це розповів ініціатор законопроєкту, Голова підкомітету з питань взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Іван Марчук.

– Верховна Рада більшістю голосів підтримала цей законопроєкт. Це означає, що ми завершили процес реформи малого виноробства, що тривав майже всі роки незалежності України. Малий винороб отримує багато переваг. Зокрема, виноробна територія визначається як уся територія України, тобто немає прив’язки до окремих виноробних регіонів. Це дає можливість виробляти вино в будь-якому куточку України, — пояснив парламентарій.

Також, за його словами, впроваджується суттєво спрощена система отримання ліцензії за заявковим типом.

– Ліцензія видається в електронній формі. Термін видачі – 10 робочих днів. Якщо за цей час винороб не отримав відповіді, вважається, що ліцензія видана за замовчуванням. Крім того, ми зробили мале виноробство об’єктом державної підтримки. Такого раніше не було. Тепер малі винороби можуть розраховувати на допомогу держави, коли захочуть розвивати свою справу, — зазначив політик.

Ухвалений в цілому як закон проєкт № 9030 спрощує умови ведення господарської діяльності та зменшить податкове навантаження на малі виробництва виноробної продукції (до 10000 декалітрів за календарний рік), пише biz.ligazakon.net.

Також Закон оптимізує вимоги до матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції, процедуру звітності та дозволить розлив вина у металеві банки із харчового алюмінію.

Малі виробництва виноробної продукції, які отримали ліцензію на виробництво алкогольних напоїв без додавання спирту та виробляють їх з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених плодів, ягід, винограду, меду, мають право здійснювати оптову торгівлю зазначеними алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії на таку оптову торгівлю.

Малі виробництва виноробної продукції, які виробляють їх з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження, здійснюють оптову торгівлю такими алкогольними напоями за наявності ліцензії на таку оптову торгівлю.

Річна плата за таку ліцензію – 30 тис. гривень.

Роздрібну торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими) таким виробництвам дозволено здійснювати без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Для отримання ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) малі виробництва виноробної продукції подають в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді заяву, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Малі виробництва виноробної продукції, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими) та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України, щорічний звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоїв за формою, встановленою цим органом, не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітнім роком.

Неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями передбачає штраф у розмірі 1020 гривень.

Також встановлено, що садіння виноградників малими виробництвами виноробної продукції дозволяється із застосуванням технічних сортів винограду, занесених до Державного реєстру сортів рослин України, придатних для поширення в Україні.

Проєктом Закону пропонується:

  • привести терміни та визначення, класифікацію сортів винограду та вимоги до виробництва продуктів виноградарства та виноробства, ароматизованих винних продуктів, а також деякі аналогічні практики та обмеження у відповідність до вимог, прийнятих у країнах ЄС;
  • запровадити вимоги для виробництва і обігу вин, продуктів виноградарства та виноробства, ароматизованих винних продуктів із географічними зазначеннями, аналогічні до сучасних правил в країнах ЄС;
  • визначити механізм захисту на території України географічних зазначень;
  • ввести нові терміни та визначення відповідно до категорій європейського законодавства;
  • створити єдину державну інформаційну систему «Виноградарсько-виноробний реєстр»;
  • передбачити можливість державної підтримки виноградарства та виноробства;
  • імплементувати правила щодо маркування та представлення виноробної продукції;
  • встановити принципи проведення перевірок виробництва виноробної продукції від виноградного куща до кінцевого продукту, визначити контролюючі установи та їх повноваження, конкретизувати санкції, які встановлюються за порушення вимог, встановлених законом.

Читайте також:
Відтепер вина з високим рейтингом на Vivino будуть виділені в супермаркетах мережі «Сільпо»
Законодавчі аспекти й технології успішного виготовлення дистилятів обговорять на XI Форумі пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв 7–8 вересня у Львові

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті