Підсумки року в галузі ягідництва були підведені впродовж IV Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації»
IV Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відбулася 10-11 грудня 2020 року у Львові, в готельно-ресторанному комплексі «Варшава». Захід став продуктивним майданчиком для об’єднання фахівців ягідної галузі не тільки України, а й Європи. Конференція зібрала ягідівників, експертів ринку зі всієї України, – понад 280 учасників. Також було представлено 45 компаній, що презентували найновіші досягнення, що стосуються технологій вирощування, зберігання, упаковки, переробки ягідної продукції. Конференція минула з дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних норм. Усі присутні були забезпечені достатньою кількістю масок і санітайзерів. При вході всім вимірювали температуру. А під час перерви приміщення обов’язково провітрювали.
Конференцію вступним словом відкрили організатори – Надія ЯЩУК, співзасновниця медіа-групи «Технології та Інновації», та Анна ПАНКРАТЕНКОВА, координатор заходу. Вони подякували всім присутнім за участь у події та побажали всім плідної роботи. Також із вітальним словом виступили Юрій БУЧКО, заступник голови Львівської облдержадміністрації, Олег БАЗЮК, директор розсадника in-vitro «Долина Агро» (головний діловий партнер конференції), та Олександр БАРБАНЮК, керівник господарства «Агро Буськ» (партнер бізнес-туру).
Після цього розпочалося засідання круглого столу «Ситуація в ягідництві України: підсумки ягідного сезону-2020 і шляхи розвитку галузі в 2021 році». Учасниками круглого столу стали: Ірина КУХТІНА, Олександр БАРБАНЮК, Андрій ШВАБ, Василь МАРТЮК, Тарас БАШТАННИК, Віталій ІШМУРАТ, Бейхан ТУРГАЙ, Віктор ДИТИНКО. Модератор круглого столу – Олег НАУМЕНКО, директор СВК «Ягідки».
Учасники круглого столу підвели підсумки ягідного сезону 2020, обговорили вплив карантину та несприятливих погодних умов на ягідний бізнес. Зокрема, було вказано, що цей рік виявився кращим, ніж очікували на початку сезону. Попит на ягоди був високим. А проблем із працівниками в полі не було, оскільки кордони були закриті. Спікери розповіли про ціни на ягідну продукцію та особливості її продажу. Учасники обговорення зробили прогноз ягідного сезону 2021, акцентували увагу на питанні експорту ягідної продукції та поділилися своїми думками про те, як українцям відкрити для себе нові ринки збуту урожаю. Зокрема, з цього приводу висловився Андрій Шваб, який зазначив: «Одна з передумов експорту продукції – сертифікація. Щоб полегшити вихід на міжнародний ринок невеликих ягідних підприємств, потрібно об’єднуватися в кооперативи, адже так легше сформувати великі партії продукції. Окрім того – передумовою успішного експорту ягід є їх якість, а також вчасне виготовлення всіх експортних документів. Важливий обмін досвідом. Тому компанії повинні відвідувати конференції, семінари, щоб доносити до покупців цінність саме своєї продукції».
Також упродовж круглого столу було обговорено питання, що стосуються кооперативів: чи реально вони працюють, наскільки вони ефективні. Окрім того, було обговорено ключові аспекти продажу ягід на ринках і в супермаркетах.
В режимі онлайн обговорення підтримала Ірина КУХТІНА, президент Асоціації «Ягідництво України». Вона запросила усіх приєднуватися до подій міжнародного масштабу, запланованих на наступний рік, які відбудуться в режимі онлайн.
Результати круглого столу підсумував Олег Науменко. Насамперед, він зазначив, що дрібні торгові марки сьогодні – це марна трата часу й коштів. За аналогією до Європи, супермаркетам вигідніше і зручніше працювати з кількома великими виробниками, ніж із великою кількістю малих. Тому вихід із цієї ситуації, за словами Олега Науменка, – приєднання дрібних торгових марок до великих. Також керівник СВК «Ягідки» підсумував прогноз ягідного сезону 2021: «В Україні багато промислових насаджень вступлять у фазу плодоношення наступного року. Але купівельна спроможність людей знизиться. Тільки за цей рік вона знизилася майже на 20%. Тому треба працювати над якістю та упаковкою, щоб продукт виділявся на поличці супермаркету».
Сучасні технології ягідництва – гарантія успішного ягідного бізнесу
Обговоренню сучасних технологій ягідництва була присвячена окрема секція, засідання якої розпочалося одразу ж після закінчення круглого столу. Нові технології, передовий досвід, інноваційні методики вирощування ягідних культур презентували представники передових підприємств галузі. Ігор ТАРУШКІН, регіональний менеджер компанії Bayer Україна, розповів про шкідники і хвороби ягідних культур. На критичних моментах при закладці плантації лохини у своєму виступі акцентував Олег БАЗЮК, директор розсадника in-vitro «Долина Агро». Про нові сучасні сорти суниці садової розповів Тарас МАСЛОВАТИЙ, представник компанії «ФруТек». Родзинкою засідання став виступ Анастасії ТЕРЗЕМАН, експерта ППФ «Пахаренко і партнери», Генерального Юридичного партнера Конференції. Анастасія Терземан у режимі онлайн розповіла про реєстрацію рослин, про назву сорту та торгівельну марку, зробила огляд державних реєстрів. Також спікерами цієї секції були: Тарас Баштанник, Президент асоціації УПОА, Вадим БОЙКО, директор компанії «ПРОФПОЛИВ», Андрій ШВАБ, заступник директора компанії «Блу Беррі», Артур СІЖУК, агроном компанії «ЄФТ Груп», Андрій ШЕВЧУК, менеджер з продажу компанії «Волошин», Богдан ЛУТЧИН, власник ФГ «Беррі Прикарпаття», Олена БОЛТОВСЬКА, керівник проєктів Rosana Biological Solutions, Павло ВОЛИНЕЦЬ, головний агроном компанії «Агрітема», Ганна ЛУЦЬКО, експерт з агрономічних питань, Іван МАКОВКІН, агроном із захисту рослин компанії «БТУ-Центр», Олександр ЯРЕЩЕНКО, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН України, Богдан БОДНАР, директор компанії «Органічний САД», Роман ВОРОЖБИТ, представник польської компанії Haygrove. У межах секції виступила спікерка з Італії – менеджерка із продажів компанії UNITEC Адріана Дунда (Ексклюзивний партнер конференції), яка розповіла про нові тенденції у сортування ягоди. Також на конференцію завітав спікер із Білорусі – Олександр БЕРЕЗІН, засновник ФГ «Берклі», який розповів слухачам про застосування малооб’ємного обприскування під час оброблення садів на основі досвіду ФГ Берклі».
Упродовж всього конференц-дня 45 компаній презентували на виставці найновіші технологічні досягнення, що стосуються вирощування й переробки ягід. Це обладнання, добрива, засоби захисту рослин, інструменти, упаковки, допоміжні матеріали. У виставці взяли участь такі українські та європейські виробники: PIGO, «Фруктовий сад», Bayer, Адана-3, «Долина Агро», «ПрофПолив», «Евкаліпт Р», «Волошин», «Церес Україна», «БТУ-ЦЕНТР», «Алфаінтерпласт», Rosana Biological Solutions, «Клуб Рослин», «Інтегро», «ФруТек», «4 стихії», «Мас системз», «Інсолар Холод», «Агрохімтехнолоджі», «Арта-Хімгруп», «Альтернативні технології ПФ», «Кліома-Сервіс», «Агрітема», «Агроюатрейдінг», «Кінгспам», «ЄФТ», Quantum, «Каренс», «Водовід», Fruit logistica, «Пахаренко і партнери», «Сортер Пак», Haygrove, Unitec, «Новосад», Smartep, «Трансхімтрейд», «Роял Еко Бокс», «Грін Гровз Трейдінг», «Модерн Пак», «АгроАналіз-Експерт», UNIDEX, Incools Engineering.
На шляху до створення доданої вартості: заморозка, переробка, тонкощі зберігання
Ще однією темою конференції стала заморозка, переробка ягідної продукції та тонкощі її зберігання. Технологічними новинками поділилися експерти ринку: Алла ПОНОМАРЕНКО, засновниця компанії «Alta Kraina sro», Ольга РОМАН, представниця італійської компанії PIGO, Андрій МАРУЩАК, директор компанії Incools Engineering, Людмила БОЙКО, головний технолог ТОВ «Хані Баджер». Надзвичайно інформативним став виступ Моніки ПРУС – польської спікерки, представниці компанії UNIDEX. Моніка Прус розповіла про флюїдизаційний процес заморожування в тунелях UNIDEX.
Смачною родзинкою конференції стала презентація напоїв, виготовлених на базі ягід, – настоянок, наливок тощо. Упродовж конференц-дня свою продукцію представляли дві компанії – «Бахус» та Kweichow Moutai. Зокрема, представниця останньої компанії, Ольга ДЖАФАРОВА, прокоментувала представлену продукцію: «Ми презентуємо китайський традиційний напій – байцзю. Історія напою – більше 2 тисяч років. Він має складну й довгу технологію виготовлення. За смаковими властивостями байцзю знаходиться на рівні із шотландським віскі та французьким коньяком». Тому на конференції кожен охочий міг покуштувати напій та долучитися до великої китайської культури.
Приємною частиною конференції став розіграш цінних подарунків від партнерів: компаній «Арта-Хімгруп», Rosana Biological Solutions, UNIDEX, «Роял Еко Бокс», «Каренс», «Церес Україна», «Клуб Рослин», «Польска Боровка», Fruit logistica, «БТУ-ЦЕНТР», «Долина-Агро», UniPack, «Трансхімтрейд», Quantum. Також були розіграні сертифікати на комплекти журналів «Технології та Інновації» на 2021 рік. Кілька учасників отримали сертифікати на саджанці лохини від компанії «Фруктовий сад».
На закінченні конференц-дня всіх присутніх чекав святковий фуршет, а також розважальна програма за участі фольклорного колективу MiksBand.
Бізнес-тур на провідні підприємства Львівщини
11 грудня 2020 року учасники IV Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відвідали 2 перспективних господарства Львівщини – «Агро Буськ» та G.P.Group.
«Агро Буськ» – перспективне підприємство, господарі якого уже 5 рік поспіль вирощують малину, лохину та хвойні декоративні рослини (туї й ялівці). Всього у власності підприємства – 65 га землі. З них ягодами засаджено 20 га. Керівник компанії Олександр Барбанюк відзначає, що ключовою особливістю його господарства є те, що ягідні культури посаджені на схилах. Адже рельєф у місцевості, де розташоване підприємство, горбистий. Окрім того, на плантації суглинистий ґрунт. Тому в догляді за насадженнями є багато нюансів, починаючи від того, під яким кутом нахилу потрібно висаджувати саджанці, і закінчуючи тонкощами використання системи поливу.
У господарстві «Агро Буськ» працює сучасна автоматизована система поливу компанії компанії «ПрофПолив». Про особливості використання обладнання розповів Вадим Бойко, директор компанії «ПрофПолив». Він вказав, що в установках є багатофункціональні контролери, які керують системами зрошення і фертигації, враховуючи специфічні потреби проєкту. «Системи працюють у режимі онлайн і надають повні звіти про виконані операції та їхні результати прямо на смартфон або комп’ютер. Дані дозволяють швидко і мобільно приймати зважені рішення щодо поливу, внесення добрив і захисту рослин навіть у віддаленому доступі», – розповів Вадим Бойко.
Олександр Барбанюк поділився з учасниками бізнес-туру особливостями вирощування лохини й малини в горбистій місцевості, дав поради, як правильно вибрати земельну ділянку для ведення господарства, а також розказав про інші нюанси вирощування ягідних культур. Окрім того, Ігор Мазур, керівник господарства з вирощування лохини «Блюбері-груп», партнер компанії «АгроБуськ», провів майстер-клас із обрізки лохини за індивідуальним методом. Ця методика, як зазначає, Ігор Мазур, дозволяє значно збільшити врожаї ягід.
Компанія GP-Group спеціалізується на вирощуванні та заморожуванні власної ягоди і надає послуги із заморожування й підготовки до продажу продукції інших аграріїв. Переробний комплекс обладнаний флюїдизаційним тунелем шокового заморожування Unidex, тут встановлені сучасні мийка, транспортери, інспекційні столи, віялка, фасувальник, відділювач плодоніжки, ваговий дозатор, металодетектор.
Для заморожування продукції на підприємстві GP-Group встановили флюїдизаційний тунель шокового заморожування від відомого польського виробника Unidex. Придбали й низку іншого сучасного обладнання для переробки фруктів і ягід – мийку, транспортери, інспекційні столи, віялка, фасувальник, відділювач плодоніжки, ваговий дозатор, металодетектор. Учасники бізнес-туру отримали кейс порад і рекомендацій для створення власного лохинового бізнесу від вирощування до переробки.
Уже традиційна конференція наприкінці року – це чудова нагода підбити підсумки сезону, обговорити виклики та шляхи їх вирішення, поділитися досвідом й будувати плани на майбутній сезон. Актуальні теми будуть висвітлені в журналі «Ягідник» та на електронних ресурсах медіагрупи «Технології та Інновації»,
Наступна конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відбудеться у Львові 9-10 грудня 2020 року. Запрошуємо до участі!