Перший завжди у виграші: технологія вирощування цінної ягоди годжі в міжряддях горіха

 Перший завжди у виграші: технологія вирощування цінної ягоди годжі в міжряддях горіха

Популярність горіхів на світових ринках останніми роками зростає з космічною швидкістю. Поживність та цілющі властивості натуральних ласощів споживачі високо оцінили, – як у плані попиту, так і гривнею. Горіховий сад став мрією багатьох садівників України, адже вітчизняні землі входять у славнозвісні 7% світових, придатних для горіхівництва. Піонери галузі швидко порахували: промисловий сад – це довгострокова інвестиція, для його закладки потрібно багато землі, частина якої (у міжряддях) використовуватиметься неефективно. Так з’явилася ідея вирощування плодово-ягідних культур у міжряддях горіха. В нашій країні вже є успішні приклади комбінації волоського горіха з шипшиною, малиною, смородиною чи грушею. Новий варіант запропонував селекціонер із Хмельниччини В’ячеслав ФРАНЦІШКО: ущільнювати міжряддя садів волоського горіха кущами годжі – однієї з найдорожчих у світі ягід. Експерт уже багато років культивує годжі у своєму господарстві, тому залюбки поділився досвідом її вирощування, догляду і продажу

Близько 10 років тому годжі зацікавився український садовод та селекціонер В’ячеслав Францішко. Вже впродовж 30 років у своєму плодово-ягідному міні-розсаднику «Подільська розкіш», площею 0,7 га, В’ячеслав збирає колекцію ягідних і плодових культур. Нині вона налічує 80 видів тільки їстівних рослин.

– Спочатку мені було цікаво і пізнавально, – коментує В’ячеслав Францішко. – У світі є всього два сади, де
зібрані усі плодові культури помірного клімату. Один знаходиться в Австрії, інший – у США, штат Кентуккі. Звісно, хочеться розширити різноманіття їстівних рослин і в нас. Усе почалося з вивчення новинок, а тепер дедалі більше працюю на професійній основі. Досліджую рослини та сорти, виводжу нові. Зараз працюю в Інституті садівництва НААН. Саджанці годжі селекціонер замовляв і привозив із різних кран, доки не нарахував на плантації понад 100 кущів. Сьогодні, після років кропіткої роботи та досліджень, В’ячеслав знає всі тонкощі агротехнології цієї культури в умовах нашої країни.

Сорти, найбільш придатні для вирощування в Україні

Культура посухостійка, добре росте та плодоносить на переважно глиняних і піщаних ґрунтах, комфортно
почуває себе й на чорноземах. Не любить перезволоження, при плануванні плантації слід уникати місць із
ризиком підтоплень. Кущі високі, близько 3,5 м. Гілки тонкі й довгі, молоді пагони часто з невеличкими колючками, у зоні плодоношення їх немає. Листя еліптично видовжене. Квіти фіолетово-рожевого кольору, дзвонові. Рослина цвіте у червні-вересні, плодоносить із липня по жовтень на гілках цьогорічного приросту.

Загалом відомо близько сорока видів культури, та лише два з них мають харчову і лікувальну цінність – Тибетський і Китайський. Саме вони підходять для вирощування на території України: заявлена морозостійкість – -27 градусів за Цельсієм, а за даними В’ячеслава Францішка, рослина витримує ще нижчі температури.

Тибетський сорт цвіте і плодоносить на перший рік після посадки із живця, на другий – при вирощуванні з
насіння. Урожайність дуже висока, ягоди краплеподібної форми до 2 см в довжину. Смак солодкий із добре
відчутним присмаком пасльону та гірчинкою. Переваги: регулярні, високі врожаї, 100% запилення квітів, раннє дозрівання ягід і ранній початок плодоношення, високий уміст корисних речовин. Недоліки: плоди водянисті, погано сушаться. З ягід годжі Тибетського сорту дослідник радить робити сік та вино.

Китайський сорт – чудо багаторічної китайської селекції. Кущі більш розлогі, з великою силою росту. Ягоди видовжені до 3 см, хрумкі, солодкі, з незначним пасльоновим присмаком. Переваги: можливість споживання ягід у свіжому вигляді, плоди придатні до швидкого і якісного сушіння. Недоліки: вид вступає в плодоношення на другий-третій рік після посадки. У західних областях України значна частина урожаю не дозріває.

Ягоди годжі у міжряддях горіха

– Годжі масово висаджується в Україні, зокрема, використовуючись як ущільнювач, що може рости у міжряддях. Сьогодні – це одна з найактуальніших ягід, адже, наприклад, малини та смородини дуже багато на ринку. До того ж, плоди годжі значно дорожчі, – ділиться В’ячеслав Францішко. Якщо стандартний волоський горіх висаджується за схемою 8 на 10 метрів, для кущів годжі треба додати ще по метру, – так їх можна вирощувати довгі роки. Якщо це швидкоплідний сорт грецького горіха, що зараз масово підкорює наш
ринок, замість стандартної схеми – 3 на 6 метрів, слід використовувати 4 на 7. Висаджується годжі рядами, відстань між рослинами 1,5-2, в міжрядді – 2-3 метри. Посадкова яма має об’єми 50*50*50 см. На дно засипають 10 літрів перегною і літр деревного попелу, вимішують із землею.

– Майбутнє – не тільки за конкретними культурами, а й грамотним підходом до них: коли знаєш біологію рослини, як вона розвивається, від чого залежить її урожайність. Наприклад, горіх. На ґрунтах із високим умістом кальцію (слід обов’язково зробити аналіз та вивчити склад ґрунту) в горіха завжди буде груба шкаралупа і коричневе ядро, тому що кальцій може на місяць затримувати час дозрівання плодів, а це, відповідно, впливає на забарвлення ядра. Якщо господар не знає цього, та ще й додатково вноситиме добрива з умістом кальцію, отримає серйозні труднощі з реалізацією майбутнього урожаю. Кожну культуру спершу потрібно ґрунтовно вивчити, і тільки тоді висаджувати плантації, – ось правильний шлях до прибуткового бізнесу, – радить експерт.

Одразу треба встановити підпору або шпалеру висотою 2-2,5 метри, адже спершу тонкі пагони падатимуть на землю. Впродовж трьох перших років слід сформувати скелетні гілки, вибираючи три-п’ятьнайдовших і найсильніших на кущ. Довжина плодових плечей – 20-50 см, на них – плодові гілки. Якщорозміри ділянки змушують економити місце, годжіможна формувати у вигляді компактного дерева. Подальша технологія догляду схожа з вирощуванням винограду. Обов’язковою є щорічна сильна обрізка плодових гілок (залишають від 1 до 4 бруньок на гілці), коли залишається близько 1/5 рослини. Плоди закла даються лише на молодому прирості.

– Укотре впевнююсь, що рослини без хвороб і шкідників – дуже велика рідкість. Як правило, шкідники і
хвороби з’являються після певного періоду вирощування, – відзначає садовод. – Якщо в регіоні багато дощів, культуру може атакувати фітофтора. Борються з нею задопомогою разової обробки мідьумісним препаратом після того, як рослина скине листя.

Зі шкідників В’ячеслав Францішко помічав на молодих пагонах годжі тлю, гусінь озимої совки, й колорадських жуків, що знищують цвіт і молоду зав’язь. Боровся з ними за допомогою обприскування настоєм із полину.

Головна проблема на плантаціях годжі – це напади птахів, що скльовують ягоди, які тільки починають забарвлюватись при дозріванні. Відтак, розбиваючи ділянку, слід одразу планувати захист – сітку, хлопавки або звукові гармати.

Подвійний прибуток із гектара

Ягоди годжі активно продаються як на свіжому ринку, так і в переробленому вигляді. Свіжа ягода не пліснявіє декілька днів після збирання навіть при кімнатній температурі без усіляких обробок. У холодильній камері зберігається свіжою до 10 днів. Через 1-3 роки після висадки вже можна збирати врожай, максимальне плодоношення – 10-20 кг ягід із 10-річного куща.

Сушені плоди, запаковані в поліетиленову тару, можуть зберігатися роками, не втрачаючи своїх лікувальних якостей. Один кілограм продукту на світовому ринку коштує близько 50 доларів! Соки з ягоди годжі та мікси з яблуком, виноградом дуже популярні в Європі й азіатських країнах.

– На мою думку, цю культуру чекає велике майбутнє в Україні, особливо на півдні та сході, – відзначає
В’ячеслав Францішко. – Перший завжди у виграші! Якщо садовод не тільки вирощуватиме, а й відразу організує переробку ягід годжі, – він приречений на успіх. Ера аптек існуватиме ще не довго. Багато людей звертають увагу на своє здоров’я, обирають правильне харчування. Настав час повертатися до природи і розвивати культуру споживання.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар