Один із найпопулярніших сортів пивоварного ячменю походить від одного колосу

 Один із найпопулярніших сортів пивоварного ячменю походить від одного колосу

Сорт пивоварного ячменю Шевальє з 200-річною історією тривалий час був одним із найкращих. Вважали, що він походить від однієї рослини. Перевірили це вчені із Швеції.

Вони проаналізували зразки насіння, якому було більше ніж 150 років, за допомогою молекулярно-генетичних методів. Результати дали дослідникам нові уявлення про селекцію рослин у минулому. Відповідно до історії, у місті Дебенхем працівник ферми Джон Ендрюс помітив колос, який вирізнявся на ячмінному полі, і пересадив його на свою ділянку.

Пізніше господар Шарль Шевальє помітив незвичайну культуру і почав її розмножувати, подарувавши сорту власне прізвище – Шевальє. До кінця XIX століття понад 80% всього пивоварного ячменю в Англії припадало на сорт Шевальє. Властивості цього ячменю цінували пивовари в усьому світі, зокрема й у Швеції.

Читайте також:
Виробництво пива «Чернігівське» перенесли в Бельгію

У другій половині ХІХ століття біля скандинавської країни велися пробні культивації і вдосконалення Шевальє. Англійський сорт став частиною родоводу багатьох інших сортів пивоварного ячменю.

Нам насамперед було цікаво дізнатися, як винайшли ячмінь і чи використовували його так само, як сьогоднішні сучасні сорти, — каже Дженні Хагенблад, доцент кафедри популяційної генетики в університеті Лінчепінга.

Щоб з’ясувати це, вчені провели генетичний аналіз насіння з банок із позначкою Шевальє, яке зібрали в різні періоди ХІХ століття. Найстаріший із цих зразків датується 1865 роком. Виявилося, що багато зразків насіння належали до певного сорту ячменю — Шевальє — і теорія походження цілої культури з одного колосу частково підтверджена. Проте деякі зразки насіння були перехрещені з ячменем інших місцевих сортів. Ячмінь вважають самозапильною рослиною. Коли дослідники уважніше вивчили помісі насіння, вони побачили, що Шевальє та місцеві сорти спонтанно схрещувалися між собою.

На їхній основі селекціонери створили нові види ячменю.

Ми можемо бачити ознаки того, що люди задовго до розвитку сучасної селекції рослин вже мимоволі використовували ті методи, які стали основою революції в шведському землеробстві на початку ХХ століття, — каже Матті Лейно, дослідник історії сільськогосподарських культур у Стокгольмському університеті.

Результати дослідження опубліковані в журналі Crop Science.

Читайте також:
Fermentis представляє SafBrew™ BR-8, перший сухий Brett для вторинного бродіння в пляшках або бочках

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті