Мінагрополітики скерує кошти на будівництво фруктосховищ, аби вирішити проблему з яблуками

 Мінагрополітики скерує кошти на будівництво фруктосховищ, аби вирішити проблему з яблуками

Про проблему перевиробництва яблук знають у Мінагрополітики та вже знайшли можливість допомогти виробникам яблук: нереалізовані кошти, які виділені на програму розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, спрямують на будівництво фруктосховищ. Виробники мають шанс податись на цю програму до 1 грудня цього року.

— Попри те, що експорт категорії «яблука, груші і айва» (з абсолютним превалюванням перших), за даними ДФС зріс за 9 місяців на карколомні 304% (з 2,5 млн дол. за 9 міс 2017 року проти 9,9 млн дол. за аналогічний період 2018 року), цього не достатньо, щоб розвантажити внутрішній ринок. Результат передбачуваний для країни з ринковою економікою — ціни пішли вниз і фермери жаліються, що частину врожаю економічно недоцільно навіть збирати з дерев, — пише на своїй сторінці у Facebook Максим Мартинюк, перший заступник міністра Мінагрополітики.

Він також зазначив, що вартість яблук внаслідок перевиробництва низька і на сусідніх ринках, найбільш яскравий приклад — Польща. Щоб стабілізувати ситуацію, цей надлишковий ресурс треба прибрати з ринку. Мінагрополітики бачить три шляхи вирішення цієї ситуації:

Варіант 1. Експортувати. Як уже зазначалось, виробники тут роблять великі успіхи, але обсяги зовнішньої торгівлі не співставні з пропозицією.

Варіант 2. Переробити, наприклад, на концентрат. Така можливість є і вона реалізується, але також має обмеження — вступають в силу фактори логістики, переробних потужностей, а також те, що ринок концентратів експортноорієнтований, виробники працюють за довгостроковими контрактами, і надлишковий товар також може розбалансувати цей сегмент.

Варіант 3. Закласти на зберігання. Щодо останнього варіанту, то Мінагрополітики вже готує зміни до наказу, яким перерозподілить частину коштів, які виділені цьогоріч в Державному бюджеті на програму розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства. Як відомо, зараз ці кошти виділяються в форматі компенсації вартості саджанців і до Міністерства надійшло реально підтверджених заявок (тобто уже закладених насаджень) на 200 млн грн+ (близько половини цих коштів уже виплачено виробникам).

— Таким чином у нас є можливість спрямувати ресурс в 70-100 млн грн на підтримку виробників фруктів. Він буде виділений на компенсацію вартості витрат з будівництва холодильників з регульованим газовим середовищем для зберігання фруктів власного виробництва, яке введено в експлуатацію в поточному році, а
також камер швидкого заморожування і придбання ліній товарної обробки плодів, — наголосив Максим Мартинюк.

Відсоток компенсації залежить від обсягу поданих заявок, але він точно буде більше 50%. Заявки прийматимуться до 1 грудня, кошти надійдуть виробникам до кінця бюджетного року за принципом пропорційного розподілу (формат «first come, first served» НЕ застосовуватиметься).

— Також не в якості докору, а виключно для привернення уваги нагадаю, що ще від початку року держава співфінансує проекти, які реалізують сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, зокрема, в сфері садівництва та ягідництва, компенсуючи до 70% витрат на придбання обладнання із зберігання та переробки агропродукції. І аграрії, які об’єднались, дивляться на кон’юнктуру ринку яблук значно спокійніше, — наголосив Максим Мартинюк

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар