«МАЇС»: як виростити найкращі яблука для чудового соку
Які сорти яблунь варто садити в інтенсивних садах і на яку кінцеву продукцію робити ставку – про це журналу «Садівництво і Виноградарство. Т.І.» розповіли фахівці компанії «МАЇС» – одного з провідних виробників продукції садівництва в Україні.
На цьому підприємстві вирощують яблука на продаж і для виробництва соків. Причому соки без будь-яких хімічних добавок і цукру виготовляють самі – під торговою маркою «Найсік». У 2017 році соки прямого віджиму компанії «МАЇС», які максимально зберігають природні компоненти, визнали
кращими в Україні.
Правильно закладати сад та обирати безпрограшні сорти
Одинадцять років тому компанія «МАЇС» заклала в Чигиринському районі Черкаської області свій перший промисловий сад на краплинному зрошенні. Сьогодні яблуневі плантації підприємства сягають площі 170 га.
– Щоб виростити гарні яблука, сади потрібно закладати в найбільш сприятливих для цього зонах: у Черкаській, Вінницькій і Чернівецькій областях. Наш сад знаходиться саме на Черкащині, – ділиться досвідом директор департаменту садівництва і горіхоплідних культур компанії «МАЇС» Олександр САМОЙЛЕНКО. – Звичайно, для створення нових садів необхідні сертифіковані саджанці (без вірусів і хвороб), а також потрібно правильно вибрати сорти яблунь. Наприклад, півроку ми працювали для того, щоб визначити дванадцять сортів, з яких варто виготовляти високоякісний яблучний сік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Горіховий центр «ЗАЛІССЯ»: чистота сорту, продуктивність і зимостійкість саджанців гарантована
Як зазначає садівник, важливо, щоб сорти яблунь не були надто складними у вирощуванні, крім цього, вони, звичайно, повинні бути затребувані на ринку. Тому, створюючи багаторічні насадження, потрібно передбачити, чи будуть обрані сорти актуальними через 10-15 років. І найцікавіший момент: необхідно вибрати такі сорти зимових яблук, які можна довго зберігати і продавати тоді, коли ціни на ринку стають найбільш привабливими (переважно це зимовий і весняний сезон, а в Європі – упродовж року).
Які сорти яблунь обрала компанія «МАЇС»? Дуже смачний Гала Маст, який надзвичайно популярний у Європі: його споживання за останні роки зросло більш ніж на 10%. Також у своїх садах агрономи компанії вирішили посадити класичний Голден Делішес, Джонаголд і його клони, Симиренко (гордість української селекції), а також Фуджі (добре росте в умовах Черкащини) і Бребурн (з нього в Європі виготовляють сидр).
Зараз у садах «МАЇС» на 20 гектарах вирощують кілька імунних сортів, які не обробляються хімікатами, адже вони є стійкими до хвороб. Серед таких різновидів – Оріон, Сіріус, Розела, Ред Топаз, Луна. Ці кисло-солодкі сорти яблук, до яких в Україні ще не звикли, вирізняються дуже високою врожайністю і лежкістю плодів. Вони чудово підходять для дитячого харчування, а їхня кислинка відмінно доповнює смак соків.
Збір і зберігання плодів мають безліч нюансів
Компанія «МАЇС» не допускає, щоб у виробництво соків потрапляла продукція інших виробників, оскільки не можна бути впевненими в якості її вирощування. Окрім того, ніколи не використовуються пошкоджені плоди, тому принцип виробника – не піднімати яблука з землі. Натуральні соки ТМ «Найсік» виготовляються з абсолютно свіжих фруктів.
– Щоб отримати високоякісний сік, дуже важливою є така властивість плодів, як щільність. Їхня якість залежить від того, які мікроелементи використали агрономи, що доглядають за садом, чим обробляли дерева, скільки разів додавали кальцій – все має значення, – розповідає технолог фруктосховища компанії «МАЇС» Василь ЖУЧЕНКО. – Перш ніж збирати яблука, потрібно визначити їхню стиглість, адже недозрілий плід не поліпшить свої властивості у холодильнику і не матиме потрібних аромату та вигляду. Натомість перезрілий зазвичай довго не зберігається, адже у ньому починаються процеси інтенсивного старіння. Ми визначаємо ступінь дозрівання яблук за вмістом у них йоду, а також за щільністю (для кожного сорту яблук свої показники), забарвленням плодів і насіння.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно закласти горіховий сад: поради від експертів «Залісся», що входить до групи компаній «МАЇС»
Важлива також технологія збору плодів. Якщо викручувати плодоніжки, яблуко травмується. Через пошкоджену поверхню відразу проникають захворювання, в основному грибкові. Такі яблука довго не зберігатимуться. Можливі також механічні пошкодження, тому, збираючи урожай, важливо складати
яблука в плодові сумки або контейнери. І найголовніше: фрукти в період дозрівання треба швидко зібрати і доставити в холодильник. Ні в якому разі не можна залишати контейнери з яблуками в саду навіть на один день, тому що кожна доба після знімання плодів до розміщення їх у холодильнику зменшує на два-три тижні подальше зберігання.
– Як казав один голландський фахівець, холодильник – не госпіталь, і він не виправить ніякі проблеми в саду. Завдання холодильника – максимально зберегти якість плодів, – наголошує Олександр Самойленко. – У самому холодильнику теж можуть виникати проблеми грибкового або бактеріального характеру. Тому перш ніж закласти яблука на зберігання в холодильник, ми дезінфікуємо його. Крім того, необхідно подбати про те, щоб камера була охолоджена до температури 0 градусів.
На підприємстві «МАЇС» у 2009 році ввели в експлуатацію сучасний холодильник з регульованим газовим середовищем (РГС) на 4725 тонн продукції. До речі, різні сорти яблук у компанії зберігають окремо – в камерах від 120 до 280 тонн (на підприємстві є 4 камери для тимчасового зберігання плодів, які вміщують по 40 тонн урожаю). Разом без шкоди один одному можуть зберігатися лише сорти Джонаголд і Голден Делішес.
Ставка – на голландське й австрійське обладнання
Яблука, призначені для реалізації та виробництва соків, обов’язково сортують. Оскільки в компанії «МАЇС» вже збирають більше 6 тисяч плодів за сезон, вирішити це завдання допомагає високотехнологічна голландська сортувальна лінія. На підприємстві встановили модель, яка призначена для сортування делікатних круглих і довгастих фруктів і овочів (яблук, груш, кісточкових фруктів, картоплі, болгарського перцю). Вона дозволяє відбирати плоди за розміром, кольором, вагою, їх якістю всередині та зовні.
Як зазначає Олександр Самойленко, для невеликих садівничих господарств виробництво соків прямого віджиму – один з кращих варіантів. Тим паче, що на ринку існує чимало ліній, розрахованих на невеликі та середні обсяги переробки продукції. Фахівці компанії «МАЇС» ретельно вивчили ринок і вибрали інноваційне обладнання від австрійського виробника Kreuzmayr Maschinenbau.
До технологічного циклу цього обладнання входить мінімальна обробка плодів, що дозволяє зберегти в соках прямого віджиму всі найкорисніші властивості фруктів, ягід і овочів. Основні технологічні процеси виробництва полягають у підготовці та ретельній інспекції сировини, митті та подрібненні, а потім – в отриманні соку, його пастеризації та розливі. Таке обладнання надає можливість вибору: розливати готову продукцію в Bag-in-Box чи в пляшку. Всі процеси автоматизовані, і працівники потрібні тільки на розливі. Важливо, що лінії Kreuzmayr Maschinenbau можуть бути легко змінені та розширені для виробництва вина, сидру чи оцту.
Виготовлення соків: купаж різних сортів і скляна тара
– Ми не виготовляємо сік з одного різновиду яблук – лише купажуємо сорти, так смак напоїв стає цікавішим. Для цього наші фахівці розробили свою технологію купажування, – розповідає Василь Жученко. – Ми виробляємо соки тільки прямого віджиму: первинна пастеризація відбувається при температурі 60 оС, після чого напій відразу охолоджується на 20 оС, а потім соки обов’язково відстоюються. Ми не використовуємо осад і завдяки цьому досягаємо відмінної якості.
Щоб бути цікавими ритейлу, потрібно пропонувати асортимент соків – 5-7 видів. Тому в «МАЇСІ» виготовляють, окрім чистих яблучних соків, також яблучно-буряковий, яблучно-гарбузовий і яблучно-морквяний. Експериментують також з три- або чотирикомпонентними напоями. Для їх виробництва сировину вирощують самі: і моркву, і гарбуз, і буряк. Ці овочі – як правило, спеціальної селекції, тому не
мають специфічного запаху чи смаку та призначені саме для створення напоїв.
Нещодавно на підприємстві посадили кілька гектарів малини і смородини: з ягід планують виготовляти яблучно-малиновий і яблучно-смородиновий соки.
– Покупці вже починають розуміти різницю між напоями з концентратів і натуральними соками.
Але соки прямого віджиму коштують значно дорожче, адже їх виробництво вимагає великих витрат, – розповідають фахівці компанії «МАЇС». – Свої напої ми продаємо в скляній тарі: так краще для напоїв, хоча це і дещо ускладнює їх транспортування. Використовуємо тільки класичне прозоре скло. У скляні пляшки можна розливати соки гарячими, а для тетра-паку їх треба охолоджувати та вводити в них спеціальні добавки – так звані «єшки». Соки прямого віджиму згідно з державним стандартом зберігаються у склі без втрати якості упродовж року.
Перевага скляної тари полягає і в тому, що покупець бачить напій. Цьому не заважають і напівпрозорі наклейки, які використовує «МАЇС». А більшість українських соків продається в закритих упаковках, через що покупцю не видно, що він купує.