Курс на якісне різноманіття тримають на відомому закарпатському підприємстві «Шато Чизай” (частина 1)
Серед закарпатських виноробів чимало тих, хто може пишатися власним виробництвом та оригінальною продукцією. Однак виноробна компанія «Шато Чизай» на тлі інших таки вирізняється своєю унікальністю. Ніша цієї відомої на Закарпатті та далеко поза його межами виноробні – якраз посередині між крафтовими підприємцями та масовими виробниками. Саме ця «золота середина» дає змогу продукувати якісні та водночас дуже особливі напої, впевнений директор «Шато Чизай» Дмитро ШОЛУДЬКО. А запорукою успіху підприємства є кропітка, вдумлива праця та постійне планування усіх процесів, розповідає засновник та власник компанії Геннадій ГУТМАН.
Саме завдяки цьому в активі «Шато Чизай» – визнання споживачів, різноманітні нагороди та чітке розуміння перспектив подальшого розвитку. До слова, нагороди отримують не лише вина, а й інші напої від закарпатських виноробів. Нещодавно «срібло» International Wine and Spirits Competition – міжнародного конкурсу, що відбувся в Лондоні, – здобула Grape White Blend. Це перший міцний напій компанії, основою якого є виноградний дистилят.
Саме якісне розширення асортименту продукції фахівці з «Шато Чизай» вважають за провідну мету активного розвитку підприємства. Нинішня палітра містить не лише вина з локальних та європейських сортів винограду, а й ігристе вино, коньяк і напої на основі виноградних дистилятів.
Мають на підприємстві і амбітні плани на майбутнє. Про все це на «Шато Чизай» розповіли засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ, провівши екскурсію підприємством. До слова, успішна співпраця між «Шато Чизай» та медіа[1]групою триває вже багато років поспіль.
ВИНОГРАДНИКИ РОСТУТЬ НА УНІКАЛЬНИХ МІКРОТЕРУАРА
Однією з прикметних рис продукції «Шато Чизай» є виробництво виключно з власної сировини. Три виноградники підприємства висаджені в максимально сонячних місцях Закарпаття – поблизу Берегова, в урочищі Мала Гора, у Берегівському районі біля села Мідяниця та в Мукачівському районі поблизу Завидова. Розташовані вони переважно на південних схилах пагорбів, де добре циркулює повітря та швидко нагрівається поверхня. Тож виноград у процесі росту та дозрівання отримує достатньо тепла. А місця розташування виноградників мають статус унікального карпатського теруару.
Усі насадження заклали у 2006 році. Зараз на підприємстві вирощують 18 основних сортів винограду. Це ексклюзивні для України Черсегі Фюсереш, Блауфранкіш і Фурмінт, а також класичні європейські сорти винограду: Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Мерло, Піно Нуар, Піно Блан, Трамінер Рожевий, Ґевюрцтрамінер, Мускат Оттонель, Совіньйон Блан, Рислінги Італійський і Рейнський, Піно Гріджио, Аліберне, Бастардо. Вирощують також Ізабеллу – сорт, що свого часу чітко асоціювався із Закарпаттям. Однак нині його врожай використовують лише для виготовлення виноградного соку преміальної якості. Сортове різноманіття компанії дозволяє акцентувати увагу як на класичних, так і на локальних сортах, рідкісних для України, а то і повністю ексклюзивних у державі.
Один з виноградників підприємства – масив Мала Гора – росте поблизу Берегового. Це особлива мікрокліматична зона, де вдень поверхню добре прогріває сонце, а вночі ґрунт активно віддає рослинам акумульоване за день тепло. Саме на терасах Малої Гори висаджений виноград сорту Мускат Оттонель. Оскільки на терасах ґрунт нагрівається дуже швидко, рослини отримують ще більше тепла та сонячної енергії. Такий спосіб вирощування на підприємстві практикують за порадою європейських фахівців і завдяки цьому отримують врожай солодкого та дуже ароматного винограду, з якого роблять вина Moscato та Muskotály.
Ґрунти на виноградниках мають переважно вулканічне походження. До слова, перед тим як закладати насадження, проби ґрунтів відвозили до європейських спеціалістів. Від них отримали рекомендації щодо того, на яких ділянках та з якою експозицією краще висадити певні сорти, як далі з ними працювати – аж до схем підживлення ґрунту.
– Наша стратегія полягає в тому, що ми не купуємо, але й не продаємо винограду. Увесь врожай спрямовується на виробництво. Загалом маємо 272 гектари виноградників. Це найбільші виноградинки в регіоні, і ростуть вони на досконалих мікротеруарах Закарпаття. На цих виноградинках вирощуємо місцеві сорти, з яких ми робимо унікальні вина. Скажімо, виноград угорського походження Черсегі Фюсереш і Кейкфранкош (він же Блауфранкіш – улюбленець Центральної Європи, що походить із Австрії) – це сировина для виробництва нашого ігристого, – розповідає Дмитро Шолудько.
Продовження першої частини матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Друга частина статті – в наступному випуску журналу «Напої. Т.І.».
Читайте також: SIMEI 2024: ювілейна 30-та виставка
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!