ВИНО ЯК РОДИННА СПРАВА: ІСТОРІЯ ВИНОРОБСТВА П’ЯТИ ПОКОЛІНЬ СІМ’Ї ШОШ
Крафтове виноробство України: досягнення і перспективи
Упродовж останніх років активно розвивається крафтове виноробство України та вдосконалюється культура його споживання. Українські вина експортуються в різні країни світу, стрімких обертів набирає винний туризм. З огляду на це, «Економічна правда» узагальнила, що змінилося за останні 5 років у винній галузі та яких додаткових змін можна очікувати в майбутньому.
Першим важливим досягненням виноробної галузі «Економічна правда» зазначає спрощення процедури отримання ліцензії на виноробну діяльність із 2018 року. Замість 140 дозвільних документів сьогодні треба лише 4.
Знаменна подія відбулася 2018 року у м. Біляївка, що на Одещині, на виноробні Мар’яна й Наталії Шевченків, статтю про яких очікуйте у наступному номері журналу «Напої. Технології та Інновації», який саме готується до друку.
Серед наступних позитивних змін виноробної галузі країни «Економічна правда» вказує скасування ліцензії на оптовий продаж свого вина для малих виноробів. Вартість ліцензії була непосильною для виноробів-початківців – 500 тис. грн на рік. Зараз цю суму сплачують тільки великі виноробні підприємства.
Ще одна позитивна зміна – можливість перейти на спрощену систему оподаткування. Винороби не підлягають під загальну систему оподаткування та можуть сплачувати єдиний податок і єдиний соціальний внесок (платники податків четвертої групи).
Унікальною подією в винній галузі є старт весною 2019 року пілотного проєкту «Дороги вина та смаку». Це передбачає позначення популярних виноробень на ресторанів, насамперед, із туристичною метою. Проєкт уже протестований на Одещині. Детальніше про це читайте тут.
Також важливою подією є запровадження святкування Дня винороба та виноградаря кожної другої неділі листопада.
Окрім цього, «Економічна правда» вказує, що в майбутньому можливо скасувати акциз та акцизну марку для натуральних вин, скоротити звітність малих виноробів до 1 разу на рік, розширити виноробну зону на територію всієї країни, встановити чітку систему контролю якості вина та здійснювати популяризацію вина в Україні й за кордоном.
Проте, незважаючи на позитивні зміни, обсяги виробництва вина скорочуються. І це пов’язано, насамперед, із кризою, зумовленою пандемією ковіду. Але подальші позитивні зрушення сприятимуть розвитку виноробної галузі. Відтак, в Україні буде збільшуватися кількість справді якісного українського вина.