KOBLEVO: як вдається підтримувати марку одного з найкращих виробників вина в Україні

 KOBLEVO: як вдається підтримувати марку одного з найкращих виробників вина в Україні

Підприємство KOBLEVO розташоване в природно унікальному місці – між Чорним морем та Тилігульським лиманом. Зігріта південним сонячним промінням та оповита морським духом земля дає рясні врожаї винограду, наповненого неповторними властивостями, із якого вже 40 років виготовляють розкішне вино. Так, у 2022 році виноробня відсвяткувала 40-річний ювілей. Про роботу компанії в умовах війни, про те, як вдається тримати марку одного з найвідоміших виробників вина в Україні, журналу «Напої. Технології та Інновації» розповів генеральний директор АТ «Коблево» Віталій РЯБОШАПКО.

KOBLEVO: РОБОТА ПІД ЧАС ВІЙНИ

40-річчя АТ «Коблево» припало на дуже складний рік. Проте, незважаючи на виклики сьогодення, стратегія підприємства незмінна – вижити та продовжувати виготовляти стабільно якісне вино, збільшувати коло своїх поціновувачів.

– Багато підприємств нині скоротили роботу або й зовсім її зупинили. Але завдання кожного керівника і моє зокрема – першочергово зберегти робочі місця і продовжувати працювати, поповнювати бюджет України, щоб у кожній сім’ї працівників була можливість придбати все необхідне для життя. Стратегія, яка була у 2021 році, спрямована на розвиток підприємства, але зараз щось спланувати дуже важко, – говорить Віталій Рябошапко.

Серед змін, що спіткали компанію, Віталій Рябошапко називає насамперед те, що кожен із нас почав більше цінувати життя людей і те, що він робить.

– Якщо говорити саме про наше підприємство, то ми були вимушені в березні цього року тимчасово не працювати, але ми виплачували людям заробітну плату. З квітня почали поступово повертатися до щоденних справ. Тим паче, що вино назавжди є вино, і за ним потрібно доглядати, – зазначає генеральний директор АТ «Коблево».

ВИНОГРАДНИК: РЕТЕЛЬНИЙ ДОГЛЯД – КРОК ДО ЯКІСНИХ ВИН

Виноград для вин KOBLEVO росте в унікальній зоні поміж Чорним морем та заповідним Тилігульським лиманом. Завдяки неповторним ґрунтово-кліматичним умовам тут вирощують виноград багатьох європейських сортів.

Виноробня KOBLEVO пишається тим, що вона приймає та переробляє виноград, зібраний з виноградних угідь компанії площею 1862 гектар. Наймолодший виноградник висаджений у 2019 році. З того часу площі поки не збільшували, тому що виноградники, які вже плодоносять, забезпечують потреби заводу на 100 %, зазначає Віталій Рябошапко. Для того, щоб забезпечити належний догляд за виноградниками та отримати добрий виноград, саджанці насаджені за європейським типом: на одному гектарі росте 3 333 кущі винограду.

– Саджанці для плантацій добирали відповідно до того, який сорт потрібен, обов’язково зважаючи на те, чи сприятливі наші кліматичні умови для його вирощування, щоб ми могли спрогнозувати, як саджанці себе почуватимуть на наших землях. Купували садивний матеріал і в європейських (німецьких, сербських тощо), і в українських розсадниках, що на Херсонщині та Одещині, – розповідає Віталій Рябошапко.

Як зазначає генеральний директор АТ «Коблево», попит на вино диктує, які сорти винограду вирощувати, щоб забезпечити підприємство сировиною. На плантаціях компанії ростуть такі сорти: Шардоне, Іршаї Олівер, Ркацителі, Мерло, Каберне, Рислінг, Совіньйон, Аліготе, Мускат Оттонель, Мускат Гамбурзький, Мускат Одеський, Трамінер Рожевий, сорти групи Піно, Бастардо Магарачський, Сапераві, Одеський Чорний.

Такі великі площі виноградників потребують надзвичайно ретельного догляду впродовж року. Так, цього року, за словами Віталія Рябошапка, на виноградниках працювало приблизно 500 людей.

– Робочий рік із догляду за кущами розпочинається у грудні. Тоді починаємо обрізати лозу. Період обрізання триває приблизно до березня-квітня. Впродовж сезону, від набухання бруньок до збору винограду, обприскуємо лозу 5–8 разів на рік засобами захисту проти різних хвороб і шкідників, залежно від погодних умов, щоб зберегти врожай та запобігти розвитку захворювань (оїдіум, мільдью, сіра гниль). Якщо літо дощове, то їх більше, якщо посушливе – то менше, – ділиться Віталій Рябошапко.

Найважливіше, за словами Віталія Рябошапка, вчасно провести захисні заходи. Ідеально – працювати на випередження, адже засоби захисту діють, як вакцина для людей.

Величезні площі вимагають механізації процесів догляду за насадженнями. Так, у компанії KOBLEVO механізовано обприскування, прибирання зрізаної лози з міжрядь після обрізання кущів, культивація землі, чеканка по зеленому листку, підживлення, частково – збір винограду.

– Хоча механізованих процесів багато, вистачає і ручної роботи. Так, після обрізання слід підв’язати зелені пагони, прорідити (прибрати велику кількість зеленої маси), просапати молоді виноградники там, де неможливо провести обробіток гербіцидами, – розповідає Віталій Рябошапко.

Максимальну якість винограду досягають завдяки контролю кількості грон на кущі.

Незважаючи на погодні виклики та брак працівників навесні, загалом сезон у компанії KOBLEVO минув успішно, а урожай зібрали найбільший за останні роки.

– Особливо великих проблем із вирощуванням винограду цього року не було. Найбільше хвилювалися на початку весни. Ми залучаємо до обрізки винограду найманих працівників, які зазвичай приїжджають з Одеської області. Через війну вони побоялися їхати в наш регіон, і ми залучали співробітників виноробні до цих робіт. Хтось із працівників пішов у ТРО, хтось виїхав за кордон, а хтось не зміг працювати за станом здоров’я, адже робота на винограднику потребує неабиякої фізичної витривалості. Загалом, вдалося залучити понад 100 працівників до невластивої їм роботи. Трішки вибилися із графіку, але встигли обрізати все. Найбільша проблема цього сезону – брак вологи літом. Так, цього року за 9 місяців випало десь втричі менше опадів, ніж упродовж аналогічного періоду минулого року. Але виноград закумулював необхідну кількість енергії завдяки опадам минулого року, і тому вдалося зібрати гарний урожай цього року, – зазначає Віталій Рябошапко.

Наші виноградники частково на краплинному зрошенні. Чому не повністю? Це зумовлено тим, що в регіоні, де вони висаджені, немає прісних водойм, звідки можна брати воду. Поверхневі води солоні. Прісні води залягають на глибині 70–100 м, і піднімати їх звідти, за словами Віталія Рябошапка, економічно невигідно.

Достиглий виноград у компанії KOBLEVO збирають і вручну, і комбайном. Агрономи прогнозують, коли приблизно треба починати збирати врожай. За декілька тижнів до цього на плантацію виїжджають спеціалісти лабораторії підприємства, які візуально оцінюють стан винограду і відбирають зразки для дослідження.

– Це важливо робити, щоб зрозуміти динаміку його дозрівання. Збір винограду відбувається, коли лабораторія підтверджує, що виноград досягнув тих показників, яких ми від нього очікуємо, і тоді на винограднику починає кипіти робота. Збір винограду починається в серпні, навулиці ще дуже тепло, а температура на сонці досягає +40 °С. Працівники виходять зрання, о 5–6 год., і працюють до вечора. Потім, із приходом осені, працівники виходять збирати виноград пізніше. Комбайн працює в нічний час, коли температура нижча, і виноград почуває себе набагато краще. Тоді технологам легше з ним працювати. До ранку комбайн закінчує збір. І так щодня, поки не завершить свою роботу, – розповідає Віталій Рябошапко.

ВИГОТОВЛЕННЯ ВИНА KOBLEVO: ТЕХНОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

Враховуючи те, що виноградники ростуть довкола заводу, трактори з виноградом приїжджають на територію заводу протягом 20 хвилин.

Далі все відбувається за технологією: процедура зважування, тоді виноград потрапляє в бункер, далі – в дробарку, після якої через теплообмінник охолоджують мезгу. Далі для виготовлення білого вина виноматеріал потрапляє в прес, а для виготовлення червоного вина – у вініфікатори.

– Пам’ятаю, у 2019 році встановили рекорд, переробивши більше як 420 тонн винограду за добу. Виноград возять на завод більше як 20 тракторів. Для того щоб привезти таку кількість врожаю, кожен трактор має повернутися туди й назад по 10 разів. Цього року для вин KOBLEVO зібрано більше ніж 16,5 тис. тонн винограду, – розповідає Віталій Рябошапко.

– Спочатку вино народжується в цеху первинного виноробства, де воно бродить, знімається з дріжджів, оклеюється, фільтрується, направляється в цех купажування, де відбувається стабілізація вина шляхом обробки його холодом, фільтрація. Зберігаємо вино при температурі від 13–18 °C. Після цього вино потрапляє в цех розливу, де його розливають у пляшки. З 2013 р. застосовуємо холодний стерильний спосіб розливу для збереження користі і біологічної цінності вина. Далі – склад готової продукції, де пляшки відвантажують покупцям відповідно до замовлення, – зазначає Віталій Рябошапко.

У лінійці KOBLEVO цьогоріч з’явилося чотири нові позиції – біле напівсолодке вино «Мрія» та червоне напівсолодке «Стефанія», червоне сухе Каберне/Мерло ТМ «Червона калина» та біле сухе Трамінер/Аліготе ТМ «Вільна пташка». Для цих позицій розробили і виготовили оригінальні етикетки – з дивовижними візерунками Самчиківського розпису. Такими малюнками з вираженими мазками яскравих кольорів здавна розписували будинки зовні та всередині, посуд та інші побутові речі. Характерними для Самчиківського розпису були зображення рослин, квітів, звірів та птахів.

– Наше підприємство виробляє вина з 1982 року, відповідно, матеріально-технічна база від тих часів достатня, але немає меж довершеності. З тих часів провели декілька реконструкцій з впровадженням нових технологій та обладнання. Наша компанія постійно слідкує за ноу-хау в виноробній галузі та впроваджує новинки на своєму виробництві. Зараз у нас достатньо потужностей для забезпечення всього технологічного циклу. Ми використовуємо якісне європейське обладнання. Так, у нас встановлені 4 італійські лінії для переробки винограду Della Toffolа, додатково є французькі пневматичні преси компанії Busher. Інші технологічні ємності та обладнаня також європейського виробництва, розлив вина здійснюємо на двох лініях розливу італійської компанії Bertolaso.

Всі технологічні процеси, що відбуваються на заводі, контролює виробнича лабораторія. Адже, за словами генерального директора, визначити якість винограду на початку переробки та вина в кінці виробництва не достатньо. Потрібно контролювати якість вина на кожному етапі виробництва. Для досконалого проведення цих досліджень компанія KOBLEVO має достатню матеріально-технічну базу.

Тихі вина, відповідно до законодавства в Україні, розливають не раніше січня наступного року після закінчення переробки. Так, вина урожаю 2022 року будуть розливати з січня 2023 року.

– Максимального періоду, впродовж якого вино може зберігатися на складі готової продукції, немає. Але кожен виробник на контретикетці вина зазначає гарантійний термін, впродовж якого у вині не повинно з’явитися осаду та помутніння. В кожного виробника гарантійний термін різний. Коли йдеться про комерцію, то національні торговельні мережі не хочуть брати вино, в якому минула половина гарантійного терміну. Такі в них вимоги. Хоча, якщо гарантійний термін закінчився, але осаду немає, то вино можна вживати протягом невизначеного терміну, – говорить Віталій Рябошапко.

ПОПУЛЯРНІСТЬ ВИН KOBLEVO

За словами Віталія Рябошапка, вина KOBLEVO – одні з найкращих в Україні. Основна категорія споживачів – люди, які можуть дозволити придбати пляшку вина за 80–150 грн.

– Наше вино відповідає показникам «ціна – якість». Я впевнений, що наше вино – одне з найкращих в Україні. Велика частина українського ринку наповнена продуктом, який має невідоме мені походження. Але люди, які споживають вина KOBLEVO, можуть бути впевнені в їхній натуральності. Переконувати когось у тому, що воно гідне похвали, немає сенсу. Якщо вино з якихось причин людині не подобається, вона може звернутися до нас, і ми допоможемо направити її в правильне русло і сказати, що саме має бути у смаку натурального вина, і дізнавшись її вподобання, порадити щось із нашого асортименту, – акцентує Віталій Рябошапко.

Компанія KOBLEVO також розливала і відвантажувала свою продукцію на експорт та постачала вина в США, Литву, Латвію, Канаду, Казахстан, Китай тощо. Зараз через ускладнену логістику та суттєве її подорожчання експорт значно зменшився, але маленькими партіями вина KOBLEVO все одно тішать споживачів і за кордоном.

– За спостереженнями, найбільший попит в Україні мають напівсолодкі білі та червоні вина. Сухе сортове вино не має такого великого попиту. До війни постачали в Білорусь найбільше вермутів. У країнах Балтії найбільший попит на ароматизовані вина Takado, які виготовлені з додаванням натуральних екстрактів та настою сушених плодів та ягід. У Польщі найбільший попит мали наші напівсолодкі вина, а в США – напівсолодкі та десертні «Кагор Український», «Мускат Золотий» та «Мускат Королівський». Я переконаний у якості кожної пляшки, що випускає наш завод. Я пишаюся, що кожна наша пляшка вина зроблена з винограду і є натуральною, – зазначає Віталій Рябошапко.

Найголовніше у виготовленні вина, за словами пана Віталія, – любов до своєї професії. Бо не можна нічого доброго зробити під примусом.

– Коли тебе змушують щось зробити, ти ніколи цього не зробиш так, як людина, яка закохана в цю справу. Якщо ти відчуваєш, що твоя професія дорівнює твоє хобі, то в тебе все буде виходити. І ніколи не потрібно соромитися вчитися, аналізувати свої помилки, дослухатися до людей. У нас дуже сильний зворотній зв’язок із споживачами. Наш головний технолог та інші спеціалісти виноробні особисто проводять дегустації та, спілкуючись із людьми, пізнають та аналізують їхні вподобання та смаки, що дає змогу ще краще задовольняти потреби наших поціновувачів. Ми любимо свою справу і передаємо цю любов у кожній пляшці. Завдяки нашим воїнам, які люблять і боронять Україну та віддають за неї і за нас життя, ми маємо змогу жити і працювати в нашій рідній Україні. Слава ЗСУ, Слава Україні, – підсумовує Віталій Рябошапко.

Більше матеріалів читайте в журналі “Напої. Технології та Інновації” №4-5 (2022), який можна  завантажити безкоштовно.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
«Шато Чизай» запускає завод з виробництва виноградних спиртів та створює ігристі вина методом Шарма-Мартінотті на власних потужностях
Міжнародна виставка ProWein 2023 відбудеться вже у березні в Німеччині

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті