Форум «Міцний крафт»: зустріч українських виробників, загартованих війною
Українська економіка сьогодні проходить надскладні випробування. І йдеться не тільки про дефіцит фінансів, збереження виробництва, робочих місць в умовах активних бойових дій, постійних обстрілів регіонів країни і мирного населення, періодичну відсутність світла, води, інтернету, зв’язку через пошкодження ворогом критичної інфраструктури… Це загалом про зміну принципів, на яких надалі будуватимуться стосунки між керівництвом та найманими працівниками, бізнес-партнерами, підприємцями та владою.
— Сьогодні важливо, щоб наші народні депутати почули маленьких крафтових виробників і дали їм законне право розвиватися. В Україні є великий потенціал, який уже тривалий час не має можливості розкритися через відсутність сучасної законодавчої бази, — зазначила Катерина Лавренова, голова ГС «Асоціація крафтових дистиляторів України» (Ukrainian Craft Distillers Association), під час виступу на Всеукраїнському Форумі-виставці «Міцний крафт 2022» Craft Ukrainian Distillers & Vendor, що відбувся 26 листопада в Docker pub.
В обговоренні майбутнього українського крафту також взяли участь міжнародний експерт-дегустатор, академік Української технологічної академії міцного алкоголю Валентина Попова, виробник крафтових дистилятів ТМ Craftsad Олександр Слободьян, завідувач відділу Національного наукового центру Інститут аграрної економіки Михайло Ксенофонтов, інженер-технолог бродильних виробництв Любов Ткаченко та ін.
Під час спілкування з малими виробниками експерти обговорили низку важливих питань. Зокрема, Катерина Лавренова зупинилася на законодавчих ініціативах, що допоможуть українському крафту стати легальною складовою вітчизняного алкогольного ринку. Ішлося про необхідність ухвалення законопроєктів № 6480 (географічні зазначення спиртних напоїв) і № 5762 (внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва).
– Поки ми готували цей підсумковий матеріал про Форум-виставку «Міцний крафт 2022», ухвалили законопроєкт № 6480, а це значить, що наступний на розгляді — наш базовий проєкт закону. Якщо ви є дистилером і хочете долучитися до законотворення, приєднуйтеся до нашої робочої групи (реєстрація за посиланням https://chat.whatsapp.com/EhDUo7JzWZnGJVVT3SBsw0). Залишилося обмаль часу для формування спільних пропозицій до законопроєкту № 5762, а ще багато над чим потрібно працювати.
Валентина Попова наголосила на необхідності вносити зміни в чинний закон для алкогольної галузі, адже зараз, за чинними нормами, українським малим виробникам дистилятів для легальної роботи потрібно отримувати кілька ліцензій, сплатити чималі кошти та пройти довгі бюрократичні процедури. Однак цей механізм застарілий і занадто складний. Наприклад, у європейському законодавстві для невеликих виробництв діє спрощена процедура ліцензування й мінімальні вимоги до виробництва, водночас, є суворий контроль якості виготовленої продукції.
– За останні три роки ви суттєво вдосконалили свою майстерність. Наразі справа за ухваленням закону, — додала пані Валентина.
Свою історію успіху, що почалася за чотири роки до війни, розповів Олександр Слободьян (Київщина). Окремо він наголосив на потребі налагоджувати співпрацю з місцевими асоціаціями фермерів, власне, що й почав робити торік. Наразі ж багато планів поставлені на паузу, оскільки через обстріли та окупацію виробництво Олександра знищене й потребує відновлення.
Крім того, спікери акцентували на можливостях, що відкриваються при співпраці фермерів і виробників дистилятів: гастрономічний туризм, сировина, більше коло людей, серед яких поширюється інформація про український крафт тощо.
Наприкінці офіційної частини інженер-технолог бродильних виробництв Любов Ткаченко прочитала цікаву лекцію про фактори, що впливають на формування смако-арматичних властивостей дистилятів. Експертка дала стільки корисної й цікавої інформації, що аудиторія не хотіла її відпускати. Усіх зацікавлених розібратися в темі пані Любов запросила на свої лекції в Українську академію дистиляції.
Читайте також:
Фотозвіт із IV Міжнародної благодійної науково-практичної конференції «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!»
На благодійній конференції для виноробів в Ужгороді зібрали більше як 30 тис. грн на потреби ЗСУ!