Добре пиво для добрих людей: Bartik Beer
Пивоварня – бізнес-проєкт, для успішної діяльності якого ще на етапі становлення варто врахувати багато факторів. Серед важливих чинників – і правильна мотивація, й знання технологічного складника, і вибір якісної сировини. Та на тлі усього згаданого чи не найбільш визначальним є бажання пивоварів створювати по-справжньому якісний продукт, який подобається споживачам, стверджує головний пивовар Bartik Beer Василь КУРЛЯК. Адже пивовар повинен перебувати «на одній хвилі» з тим, хто споживає пиво. А для цього варто комунікувати з клієнтами. Завдяки цьому фахівець зможе реагувати на відгуки та вносити в роботу ті зміни, які не лише покращать продукт, а й засвідчать повагу виробників до думки споживача. Така філософія виробництва «працює» навіть у непевні воєнні часи. Хоч після повномасштабного вторгнення на пивоварні Bartik Beer відбулося багато змін, та все ж броварня діє, і поціновувачі крафтового пива мають змогу смакувати улюбленим напоєм. Як саме підприємству вдалося адаптуватися до нових умов, Василь Курляк розповів нашим читачам.
До труднощів воєнного часу призвичаїлися
Пивоварня Bartik Beer працює в туристичному Буковелі з 2016 року. Свого часу її відкрили при ресторані готелю Skilandhouse, щоб відвідувачі під час відпочинку мали змогу смакувати ще й ексклюзивним пивом. Згодом власники броварні обладнали ще один такий заклад в Івано-Франківську. Поступово бізнес розширювався, і наступним етапом стало відкриття промислового підприємства з 2-тонним варильником та парком ЦКТ у селищі Богородчани, де пиво варили вже в гуртових обсягах.
Однак після повномасштабного вторгнення все змінилося практично одразу. З огляду на заборону продажу алкогольних напоїв на початку періоду воєнного стану пивовари були змушені призупинити роботу броварень, розповідає Василь Курляк.
– У лютому в Буковелі якраз був розпал туристичного сезону. Та після вторгнення ми, як і більшість українців, перебували в певному ступорі. Довелося зупинити виробництво пива, й відновили його ми лише десь через два місяці, коли пиво знову почали продавати. Щоправда, тоді вже відчувалися труднощі з сировиною для виробництва. Великих партій інгредієнтів у нас не залишилося, тому сировину довелося закуповувати. Ми вже багато років поспіль використовуємо солод від німецької компанії Bestmalz, адже свого часу переконалися, що він – один з найкращих. Але з його придбанням на той час було дуже складно, оскільки біля Києва ще велися активні бойові дії, і наші постачальники не могли доставити звідти продукцію. Проте коли наші Збройні сили прогнали окупанта геть від столиці, ми зуміли налагодити постачання і зрештою знову зайнялися тим, що добре вміємо робити – варінням пива, – розповідає пивовар Bartik Beer.
Після відновлення продажів алкоголю протягом певного періоду карпатські пивовари працювали доволі активно. Далося взнаки те, що чимало людей з південних та східних регіонів України переїхали до відносно безпечного заходу. Однак після звільнення певних територій від окупанта частина переселенців згодом повернулася до своїх домівок, де стало тихіше та безпечніше. Відтак на Bartik Beer зрештою повернулися до відносно звичного для них графіка роботи.
Суттєвим викликом для виробництва стали й відключення електропостачання, що відбувалися внаслідок ракетних обстрілів. На той час в івано-франківській пивоварні, де встановлений 500-літровий варильник, з огляду на відсутність генераторів пиво практично не варили.
Утім, навіть у Буковелі, де в готелі встановили генератори, графік виробництва продукції суттєво порушився. У найкритичніші для енергосистеми періоди електропостачання припинялося доволі часто. Тому потужностей генератора вистачало лише для зберігання продукції, пригадує непрості часи пивовар.
– Тоді довелося змінити підхід до роботи й на підприємстві у Богородчанах. Зі зберіганням на цій локації все було налагоджено непогано – взимку там холодно, і готове пиво зберігається за належних умов. Натомість варили пиво у нічну зміну, оскільки, відповідно до графіків, світло в основному відключали вдень. Однак призвичаїлися і до таких змін. Зрештою, на той час схожі проблеми – з енергоносіями, сировиною, постачанням – виникали і в інших українських пивоварів. Тому намагалися виходити з ситуації, як могли, – розповідає Василь Курляк.
Класика для любителів та крафт для гурманів
У 2023 році процес виробництва на пивоварнях Bartik Beer поступово налагодився. Щоправда, про повернення до обсягів, які підприємства виробляли до повномасштабного вторгнення, не йдеться й досі. За оцінкою власників пивоварень, рівень виробництва знизився приблизно у півтора раза. Однак ріст продажів пива у літній та зимовий сезони дає пивоварам змогу більш-менш триматися «на плаву». І влітку, і взимку в Буковель приїжджають туристи, там буває чимало бійців ЗСУ, котрі проходять реабілітацію або ж прагнуть провести час відпусток з родинами у відносному спокої.
– Цьогоріч людей у Буковелі значно менше, якщо порівнювати з часом до великої війни. Проте торік потік туристів був ще меншим. А цього літа бували періоди, коли ми навіть виходили на той рівень виробництва, який мали до лютого 2022-го. Тому робота продовжується. Але при цьому, звісно, ми не маємо змоги будувати довгострокові плани чи розвивати наші підприємства так, як раніше, – зазначає фахівець.
У готелі в Буковелі потужності Bartik Beer – це невеличка броварня з 200-літровим варильником. Невеликі обсяги дають змогу більше експериментувати: на пивоварні часто варять напої з додаванням ягід, фруктів та інших складників, що потребує більше часу та уваги фахівців. Зазвичай таке пиво продається в невеликих обсягах. Однак воно сприяє пізнаваності закладу та дає можливість постійним клієнтам не лише насолоджуватися «класикою», а й куштувати нові смаки.
Утім, найбільші обсяги продажів у всі часи – за класичними сортами: найпопулярнішими традиційно залишаються світлий лагер, пшеничне, золотистий ель, у сезон – темне пиво (Porter та Milk Stout).
– Класичні види варимо стабільно. Натомість від деяких сортів ми відмовилися. Зараз маємо більше вільного часу, тому активніше експериментуємо. Деякі сорти вдосконалили, завдяки чому зросли їхні продажі. Пропонуємо й дещо дорожчі, особливі сорти: Tomato Gose Beer із додаванням томатів, Bluberry Ale – чорничний ель із ягодами чорниці та лактозою, медове пиво. Раніше перед зимовими святами варили також різдвяне пиво, до якого додавали корицю та різні солоди, завдяки чому воно мало по-справжньому святковий смак та аромат. Однак після початку повномасштабної війни від нього відмовилися. Бо зараз про відчуття свята точно не йдеться, – каже Василь Курляк.
Час від часу на пивоварні практикують цікаві колаборації, зокрема – з відомим пивоваром-технологом Ігорем Мішенком. Консультуються також із досвідченим фахівцем галузі Віктором Ващуком.
Ще одна «фішка» від Bartik Beer – безалкогольне пиво, яке вже має чималу кількість шанувальників серед тих, хто не вживає спиртних напоїв. На підприємствах його варять відтоді, як компанія Fermentis, продукцію якої свого часу обрали карпатські пивовари, випустила безалкогольні дріжджі LA-01. До складу напою входять лише солод, хміль і дріжджі. Сортове різноманіття поповнилося безалкогольним пивом ще до початку повномасштабного вторгнення. Відтоді цей напій, хай і в невеликих кількостях, варять постійно, адже на нього є стабільний попит.
У спекотну пору року на пивоварні варять квас, а також легкий сидр – продукт із мінімальним вмістом алкоголю, рівень якого не перевищує 1,5 %. Попит на ці напої спостерігається влітку, коли споживачі охоче обирають легкі напої, які чудово збадьорюють.
Сучасне обладнання і найкраща сировина
На пивоварнях встановлене обладнання від компанії Schulz Technologies, яке свого часу обрали з огляду на оптимальну якість та вартість. Встановлюючи устаткування, консультувалися з технологом Schulz Technologies, який приїжджав на підприємство. Тож за час роботи обладнання виправдало очікування карпатських пивоварів.
Експериментувати з сировиною на підприємстві не прагнуть: використовують обрані раніше складники від визнаних виробників якісної продукції. Пиво варять за сталою технологією. Утім, час від часу намагаються поліпшувати деякі сорти, адже багаторічний досвід роботи дає змогу вдосконалювати певні процеси.
На підприємствах практикується постійний контроль якості продукції. Зразки напоїв доставляють до професійної лабораторії, з якою пивовари працюють за угодою. Певний мінімальний контроль якості здійснюється й безпосередньо на виробництві.
Протягом кількох років власники підприємства «просувають» дві торгові марки пива: Bartik Beer та Brew Bear. Свого часу таку маркетингову стратегію запровадили задля того, аби розширити коло споживачів пива. Тож на гурт реалізуються напої Brew Bear, а в закладах Bartik Beer можна засмакувати однойменним пивом.
– На гурт реалізуємо в основному класичні сорти, натомість ті, які варимо в невеликих обсягах, продаємо в основному у власних закладах. Утім, дехто з наших партнерів, зокрема в Івано-Франківську, все ж періодично просить постачати їм також оригінальні сорти пива, які в їхніх закладах періодично позиціюються як «пиво дня» й досить непогано продаються. Час від часу так продаємо і томатне, і медове, й золотистий ель, які пропонують як крафтове пиво, щоб постійно чимось дивувати гостей закладів. Адже класичні сорти є всюди, а щось особливе дивує та приваблює відвідувачів, – розповідає пивовар.
Готель Skilandhouse розміщений у самому серці Карпат. Там діє басейн, джакузі, лаунж-бар, піцерія, а ще – прокат лиж та сноубордів. Повний комплект для якісного відпочинку та крутого лижного сезону. Готель Skilandhouse розташований біля підйомника, тому зручно виходити на катання. Нещодавно тут відкрили свій SPA-комплекс із неймовірним виглядом на гори та гірськолижні схили. Влітку можна відпочивати, засмагати на великій терасі. Готель працює з 2016 року, і відтоді його власники намагаються впроваджувати новинки, оновлювати номери. Так, нині оновили більшу частину номерного фонду. У Skilandhouse дбають про комфорт кожного клієнта та вдосконалюються для цього.
Висока якість – найкраща реклама
Прагнучи до розвитку, пивовари все ж свідомі того, що останнім часом пивний ринок в Україні помітно «просів». Сповільнення темпів розвитку демонструє аналіз реалізації продукції. Вочевидь, дається взнаки й те, що відносно недешеву крафтову продукцію зараз мають змогу купувати не всі. Та оскільки в процесі виробництва пива на броварнях Bartik Beer використовують лише якісні та, відповідно, дорогі складники, кінцева ціна готового продукту зрештою не може бути низькою.
Пиво реалізують не лише в закладах, а й «із собою» – у ПЕТ-пляшках. У партнерські заклади напій доставляється у кегах. Пивовари з Bartik Beer прагнуть не просто продати свій продукт, а й забезпечити йому максимально ефективну промоцію.
– Реалізуючи пиво в кегах до інших закладів, обов’язково виготовляємо рекламні проспекти з інформацією про напій. Власні пивні крани встановлюємо лише з нашим логотипом, щоб наше пиво клієнти закладу мали змогу вирізнити серед інших. Надаємо закладам, де реалізують наше пиво, також келихи з логотипом. Враховуємо й те, щоб келих був правильної форми, бо це також впливає на смак та сприйняття напою. Просування в соціальних мережах – ще один важливий етап популяризації продукту. Та все ж таки найважливіше, щоб продукція була якісною. Бо без цього жодна реклама не допоможе привабити потенційних споживачів, – вважає Василь Курляк.
Участь у тематичних фестивалях, конкурсах та дегустаціях свого часу також була ефективним методом промоції крафтової продукції. До повномасштабного вторгнення пивовари з Bartik Beer не пропускали жодного такого фесту у Львові, часто презентували свою продукцію на тематичних заходах у Києві, Луцьку, Одесі. Долучалися до конкурсів та дегустацій навіть у період пандемії ковіду. Однак з великою війною такі виїзди припинилися. Не на часі – кажуть пивовари, хоч досі згадують атмосферу велелюдних заходів та спілкування з колегами з доброю ностальгією.
Війна вплинула і на розвиток діяльності карпатських підприємців у сфері туризму, якою власники пивоварень Bartik Beer розпочали займатися задовго до захоплення пивоварінням. Як і раніше, мережа готельно-відпочинкових комплексів Skilandhouse пропонує клієнтам високий рівень комфорту та сервісу, багато додаткових послуг та, звісно, смачну їжу з добрим крафтовим пивом. Попри те, що для розвитку туристичної сфери час нині не найкращий, все ж таки цей бізнес також сприяє промоції напоїв від карпатських пивоварів, запевняє Василь Курляк.
– У Буковелі ми проводимо невеликі екскурсії, співпрацюємо з туристичними компаніями, які привозять гостей на екскурсії та дегустації. Але це відбувається переважно влітку та взимку. Загалом зараз «пивний» туризм розвивається не так активно, як нам того хотілося б, хоча свого часу ми мали намір «просувати» цей напрямок. Бо що більше гостей до нас приїздить, що активніше ми їх вражаємо своєю продукцією, то більше шансів, що вони рекомендуватимуть її іншим, – розповідає фахівець.
Дослухатися до клієнта, щоб ставати кращими
Саме орієнтованість на клієнта дає змогу втримати споживача й допомогти йому усвідомити, що його думка – важлива. Саме тому розвиток великої гуртової пивоварні та маленького ресторану з власною броварнею багато у чому різниться. Реалізуючи пиво гуртом, виробник не має змоги побачити реакцію на продукт кінцевого споживача. Натомість пивовари можуть одразу почути відгуки від тих, хто споживає свіже пиво у невеличких закладах. І не лише почути, а й взяти їх до уваги. Бо саме в живому діалозі народжується істина, а точніше – ті пропозиції, які згодом переростають у доречні вдосконалення. Тому гнучкість і вміння дослуховуватися до побажань клієнта – це та «риса», що обов’язково має бути притаманною невеликим броварням, вважають у Bartik Beer.
Попри всі виклики, пивовари намагаються будувати певні плани на майбутнє. Зокрема мають намір оновити парк обладнання та провести інші невеликі вдосконалення.
– Ми свідомі того, що планувати щось у час війни дуже складно. Кілька наших працівників зараз захищають Україну, і хтозна, де й хто з нас буде завтра. Однак ми все одно маємо той план-мінімум, який і визначає нашу діяльність – варити пиво, продавати його і втриматися на ринку, – підсумовує Василь Курляк.
Instagram
@skilandhouse_hotel
@bartikbeer_if
Більше матеріалів читайте в новому випуску журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Також запрошуємо вас на XII Форум пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв, який відбудеться в Києві, в готельно-ресторанному комплексі «Верховина». Детальніша інформація про форум доступна на сайті.