Аґрусова плантація починає приносити прибуток на третій рік

 Аґрусова плантація починає приносити прибуток на третій рік

 Аґрус лишається в Україні недооціненою культурою. Його знають і люблять, але вирощують небагато. Переважно посадки розташовані на півдні — так склалося історично. Про це на вебінарі Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) розповів Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН.

Ягоди мають практично ті ж переваги, що і порічки — з тією різницею, що практично всі сорти аґрусу є десертними. Є дуже солодкі, є з досить пікантним смаком.

Садити аґрус можна за класичною кущовою технологію з мульчуванням соломою.

«І я дуже раджу використовувати цей прийом, якщо ви не використовуєте тканих мульчуючих матеріалів чи плівки. Солома – це додаткова органіка, і це світлий матеріал, який не дає перегрітися ґрунту в літній період. Зберігає вологу і оптимізує температурний режим», — ділиться досвідом Ярещенко.

Стандарт для свіжого ринку — це шпалерна технологія. Така плантація виглядає дуже ефектно і дає змогу отримувати високоякісну ягоду. Формування шпалери подібне до порічок. Єдине, що аґрус дає набагато більше «нульових» пагонів, які відростатимуть протягом періоду вегетації. Їх обов’язково і вчасно потрібно видаляти.

Серед рекомендованих неколючих або з мінімальною кількістю колючок фахівець радить сорт Ксенія швейцарської селекції, британський сорт Інвікта або Пакс. Серед української селекції віддати перевагу краще таким сортам як Сварог, Карат, Тясмин.

Щодо економічної ефективності вирощування ягоди, то за розрахунками компанії «Фрутек», підготовка гектарної ділянки під посадку аґрусу вартуватиме майже 15 тис. грн. В перший сезон з урахуванням вартості посадкового матеріалу, встановлення шпалери і прокладання краплинного зрошення інвестиції складуть 0,5 млн грн.

Уже на третій рік ягода розкриє половину потенціалу врожайності (13,5 т/га) і плантація почне приносити прибуток.

До слова, загальна площа під аґрусом в Україні сягає приблизно 100 га. Фермери побоюються закладати ягоду через те, що вона рідко йде на переробку, а експортні можливості — невивчені. Проте на користь ягоди грає ціна. Торік сезон стартував з рекордних 50-70 грн/кг.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар