Аналізатор вина, на який Ви так чекали!

 Аналізатор вина, на який Ви так чекали!

Вино – напій, відомий за прадавніх часів, легендарний продукт, що поєднує творіння природи і наполегливу людську працю. Різноманітність вина не перестає дивувати, адже кожне господарство намагається зробити особливим власний напій, використовуючи певний набір сортів винограду. Смакові нюанси, аромат, вміст алкоголю, регіон, рік збору врожаю, навіть розташування на схилі пагорба… З кожного ковтка ферментованого виноградного соку професійні сомельє витягують усе більше інформації. Ще більше даних можна отримати завдяки останньому вимірювальному приладові компанії «Антон Паар» Lyza 5000 Wine, хоча ці дані різняться.

Lyza 5000 Wine – перший багатопараметричний аналізатор FTIR (з перетворенням Фур’є) Антона Паара, який визначає понад 15 характерних значень вин, сусла і сусла під час ферментації. Швидкість вимірювання безлічі параметрів гарантує, що у Вас є вся необхідна інформація на всіх етапах виробництва. Кілька дотиків до сенсорного екрана та сорок дві секунди після заповнення зразком комірки об’ємом 15 мл – і прилад відображає вміст етанолу, фруктози, глюкози, титрованої та летючої кислотності, а також кислотний профіль, що складається з молочної, винної та яблучної кислот на сенсорному дисплеї розміром 10,1 дюйма. А ще й додатково визначається значення рН, густини, гліцерину, поліфенолів і екстракту. Всі ці результати вимірювання мають важливе значення для технолога. Аналіз кислотного профілю особливо важливий. Коли червоне вино дозріває, яблучна кислота перетворюється на молочну, що призводить до м’якшого смаку. Біле вино, навпаки, потребує певної кількості яблучної кислоти, щоб зберегти свою фруктовість. Кожен сорт вина сприймається зі своєю кислотністю та ароматикою.

Як і професійний сомельє, винний аналізатор навчається на «дегустації». Декілька тисяч різних вин були «подані» аналізатору Lyza 5000 Wine, і ця робота не зупиняється.

– Наша база даних дозволяє аналізувати всі вина у світі – від міцних портвейнів до безалкогольних винних продуктів, – каже спеціаліст FTIR Штефан МЮЛЛЕР. – Ми постійно проводимо вимірювання в Європі, Південній Африці, Чилі та Австралії з метою модернізації приладу новими моделями для аналізу сусла.

Технологія вимірювань базується на принципі інфрачервоної (ІЧ) спектрометрії з перетворенням Фур’є (FTIR), складному поєднанні інфрачервоного спектра і подальших математичних розрахунків. Вимірювальна комірка, виготовлена на механічному заводі «Антон Паар» у Граці, працює за принципом 12-кратного послабленого повного відбиття, завдяки чому ІЧ-промінь світла взаємодіє зі зразком 12 разів.

– Наша конструкція вимірювальної комірки менш чутлива до бульбашок або часточок. Крім того, ми можемо термостатувати нашу комірку рівно до 20 °C зі стабільністю 0,005 °C і таким чиномзавжди гарантувати однакові умови вимірювання, – розповідає спеціаліст з виробництва.

Користувачі не бачать спектра, але отримують точну його оцінку на сенсорному дисплеї.

– Ми зробили користування якомога простішим, – каже Штефан Мюллер. – Технічне обслуговування також дуже просте. Періодично комірку потрібно про- мивати водою і мийним засобом. Усі процедури автоматизовані та закладені в приладі. Для перевірки роботи використовується тільки вода і водно-спиртовий розчин, що готується зі звичайного етилового спирту. Періодичність процедур також контролюється приладом. Коли прийде час, Lyza 5000 Wine автоматично попереджає оператора про необхідні дії. Для високої пропускної здатності зразків, як це часто буває у випробувальних лабораторіях, прилад можна підключити до автосамплера. Це дає змогу одночасно завантажити до 24 різних зраз-
ків. Також до аналізатора вина Lyza 5000 Wine можна під’єднати додаткові прилади й вимірювальні модулі, які розширять список параметрів і додадуть точності вимірюванням.

Густиномір DMA серії M збільшить точність вимірювання густини до 0,00005 г/см, модуль Алколайзер дасть можливість вимірювати алкоголь з точністю 0,02% об. Пряме вимірювання мутності та рН забезпечать модулі HazeQC і pH ME. Всі результати вимірювань за обраними параметрами будуть міститися в одному звіті, який можна роздрукувати, зберегти на комп’ютері, зовнішньому накопичувачі або передати по мережі через Ethernet і WiFi. Можливість передачі результатів одразу після вимірювання дає можливість інтегрувати прилад з автоматизованими системами збору та обробки даних LIMS.

В таблицях вказані параметри вина і сусла, які Ви отримаєте від аналізатора та яка достовірність результату. І нарешті винороби дочекались омріяного аналізатора Lyza 5000 Wine. Він уже є в Молдові та Україні. Першим користувачем, яке отримало аналізатор, стало виногосподарство ПрАТ «Князя Трубецького».

Анна ГОРБАНЬ, начальниця лабораторії ПрАТ «Князя Трубецького»:

– Раніше ми здебільшого проводили апаратний аналіз. Приміром, наявність у суслі яблучної, молочної і винної кислоти ми визначали паперовою хроматограмою: у підсумку бачили, чи вона є, а кількісні показники не могли отримати. Втім, для технологів важливо отримувати зміну кількості кислот під час ферментації. Провівши аналіз ринку приладів, що пропонують для виноробних підприємств з повним циклом виробництва: від винограду і до випуску готової продукції, ми обрали прилад від Anton Paar Lyza 5000 Wine, що дає можливість робити аналіз на винограді, суслі, суслі, що бродить, і вині. До нього не потрібні розчини і
вода, тільки електроенергія. Усі калібрування також можна розробляти і вносити самостійно, без купівлі оригінальних стандартів, як у інших виробників. Це дає певну фінансову незалежність. Зараз цей прилад для демонстрації встановлений у виробничій лабораторії. Експериментально всі роботи із визначення параметрів (починаючи з поля) з початку серпня проводились виключно на нових приладах. Тому весь сезон-2020 у нас проминув автоматично у прямому і переносному значенні, ми поєднали свої класичні традиції з автоматичними аналізаторами. Це значно розширило можливість технологічно гарантувати якість вин й раціональніше використовувати препарати і сировину для бродіння.

ТОВ «Донау Лаб Україна»
03028, м. Київ,
Стратегічне шосе, 16
Tел: +38 (044) 390-91-92
https://dlu.com.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.


Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар