Американський досвід українського винороба Ярослава Андрійця

 Американський досвід українського винороба Ярослава Андрійця

Для кожної країни, що має власні традиції виноробства, притаманні й певні особливості галузі. Тому фахівці, які присвятили своє професійне життя виробництву вина, працюючи за кордоном, здобувають справді унікальний досвід. І не лише здобувають, а й згодом намагаються його втілювати. Саме так відбулося у житті винороба з Одеської області Ярослава АНДРІЙЦЯ. Пропрацювавши певний час на одному з українських винзаводів, він продовжив навчатися премудростей виноробства на іншій півкулі – у США. Тамтешні принципи вирощування винограду та виноробства суттєво відрізняються від наших. Натомість вина зі штату Каліфорнія, який простягається вздовж узбережжя Тихого океану, є одними з найцікавіших у Новому Світі. Про ставлення фермерів до виноградників, технологію виготовлення каліфорнійських вин та власні враження від американського виноробства Ярослав Андрієць, який, до слова, торік заснував власне крафтове виробництво «Винарня Офіусса», розповів нашому журналу.

З СОНОМИ ДО НАПИ

Вперше Ярослав вирушив до Нового Світу у 2015-му. Тоді розпочав працювати в родинній компанії Kendall-Jackson, що володіла близько трьома десятками винзаводів, половина з яких працює саме в Каліфорнії. Спочатку працював на відносно невеликій виноробні у долині Сонома. Згодом перейшов на велике підприємство сімейної компанії.

– Потужності там були дуже пристойні. Скажімо, лише червоне вино витримувалося у п’яти тисячах бочок. На підприємстві діяла лабораторія. Взагалі наявність невеличкої лабораторії де визначають рівень цукристості, кислотності і pH, – характерна риса каліфорнійських виноробень. Натомість лінії розливу на нашому заводі не було. Така лінія діяла лише на одному підприємстві компанії, інші ж підвозили продукцію та розливали її там. Така схема вигідна, бо утримувати лінії розливу на кожній виноробні – дуже дороге задоволення. Тому вона повинна працювати постійно і без простоїв, – розповідає Ярослав Андрієць.

Згодом, у 2021-му, Ярослав вирушив здобувати досвід до іншого відомого каліфорнійського місця – долини Напа, яка нині вважається одним з найкращих виноробних регіонів світу. Популярність краю зумовлює високу вартість землі у долині. Саме тому великі винзаводи там практично відсутні, натомість процвітає мале виноробство.

Загалом в США виноробство зараз розвивається неймовірними темпами, розповідає винороб. Якщо у 2000-х роках в країні працювало дві тисячі винарень, то через десять років їх було вже вісім тисяч. Утім, відкрити власну справу в країні не надто просто, особливо ж якщо йдеться про бажання розпочати виробництво «з нуля». Тому частіше люди, які хочуть почати виробництво вина, намагаються придбати готове виробництво і вкладати в його розвиток. Однак для тих, хто прагне робити вино, є й інший шлях: орендувати обладнання. Навіть за таких умов потенційний винороб має змогу придбати ліцензію на виробництво. Так само за відсутності власних виноградників можна укласти контракт на придбання сировини. На умовах такої оренди у Сполучених Штатах Америки працює чимало малих та середніх виноробів.

Умов, зазначених у ліцензії, винороби повинні дотримуватися дуже суворо. Скажімо, ліцензію можуть анулювати, якщо винороб виготовляє продукцію не на тому підприємстві, яке зазначено, або ж якщо 2 роки не веде зазначеної діяльності.

ЗРОШУВАННЯ, ДРЕНАЖ ТА ВЕНТИЛЯТОРИ

Найпопулярніший сорт винограду в долині Напа – Каберне Совіньйон. Також у цьому краї вирощують чимало Шардоне, Совіньйон Блан. Однак висока конкуренція спонукає виноробів експериментувати та шукати власні родзинки. Без цього не обійтися, адже в долині діє близько п’яти сотень виноробень з дегустаційними залами. Тож для туристів готують ексклюзиви, пропонуючи напої з інших сортів. Для цього там вирощують Сіра, Мерло, Мускат, Піно Нуар. Натомість у долині Сонома, яка розташована ближче до океану та має прохолодніший клімат, основними сортами є Зінфандель, Піно Нуар, Совіньйон Блан, Шардоне. Інші сорти можна зустріти лише подекуди. При цьому на кожному з каліфорнійських виноградників господарі змушені забезпечувати низку умов, щоб отримати бажаний врожай.

– Виноградники в Україні та США порівнювати важко. Якщо у нас виноград росте навіть за мінімального догляду, то в Каліфорнії з огляду на постійні посухи на кожному винограднику обов’язково облаштоване якісне крапельне зрошування. Поливають площі двічі на день. А на деяких агрономи забезпечують ще й додаткове зрошування «туманом» у полудень, розпилюючи воду над виноградниками, – розказує Ярослав Андрієць.

Оскільки посуха змінюється сезоном дощів, що зазвичай настає у жовтні, «мастхев» на більшості виноградників – дренажна система. Вона відводить воду, щоб запобігти затопленням площ. Важко обійтися й без сіток, що захищають від атак птахів, котрі об’їдають ягоди. Натомість від інших шкідників часто застосовують феромонні пастки.

Як і в Україні, на каліфорнійських широтах небезпечним ворогом виноградників є весняні приморозки. Попри те, що зими у регіоні досить теплі, навесні, якраз коли відбувається активне брунькування, заморозки можуть завдати суттєвих збитків. У цей період американські виноградарі ретельно відстежують температуру повітря вночі і за першої ж загрози застосовують певні методи для боротьби із заморозками. Як правило, на виноградниках встановлюють великі вентилятори, за допомогою яких холодне повітря знизу переміщується вгору і змішується з теплішими шарами. Хоч це обладнання дуже дороге, без нього обійтися важко, зауважує наш співрозмовник.

Повну статтю читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Скуштувати вино і… зрозуміти Закарпаття
Майбутнє вина – за альтернативною упаковкою

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті