Запуск «Електронної акцизної марки» призведе до скорочення ринку нелегального алкоголю

 Запуск «Електронної акцизної марки» призведе до скорочення ринку нелегального алкоголю

Уряд розробляє проект електронної акцизної марки для алкогольної продукції, що сприятиме зменшенню обігу контрафактного алкоголю.Про це повідомляє Дмитро Дубілет, міністр Кабінету міністрів, у своєму Telegram-каналі.

«Ви, напевно, знаєте, що таке звичайна акцизна марка. Це папірець, який клеять на алкоголь і іншу продукцію, який свідчить про сплачений податок. Проблема з акцизними марками в тому, що їх масово підробляють. Зараз в Україні до 50% алкоголю продається „в чорну“. Це велика проблема. З одного боку, це загроза здоров`ю українців. З іншого — колосальні збитки для бюджету, 5−10 млрд грн на рік, та розсадник корупції», — розповідає Дубілет.

Міністр зазначає, що багато країн пішли шляхом впровадження так званих електронних акцизних марок. Ця система дозволяє відстежувати продукцію в електронній формі з моменту виробництва до моменту продажу.

«Останні кілька років в Україні також було кілька спроб запустити таку систему. З одного боку, якщо правильно впровадити цю систему, буде реальна користь. З іншого боку, це рішення вимагало б великі витрати з боку держави та, що ще гірше, з боку бізнесу. До того ж, на її впровадження пішли б роки», — пояснює Дмитро Дубілет.

Політик зазначає, що для того, щоб така система запрацювала швидко та майже без додаткових інвестицій для бізнесу і держави було згенеровано велику кількість ідей.

«І ось, ми знайшли рішення, яке дозволить все це зробити. Ідея проста. Ми будемо наносити на звичайні акцизні марки штрих-код, який зчитується стандартними для магазинів пристроями. Інформацію про ці штрих-коди не потрібно буде передавати в окрему систему, а лише сканувати у касовий чек, як звичайний товар», — ділиться урядовець.

Таким чином, ця система не вимагатиме від бізнесу нового обладнання. А державі не потрібно буде створювати окрему ІТ-систему, а буде достатньо правильно працювати з інформацією, яка передається в касові чеки.

«Отже, у нас досить швидко може запрацювати система, яка „активує“ і „деактивує“ акцизні марки. Це дозволить створити простий мобільний додаток (або чат-бот), яким податківці та громадяни зможуть сканувати акцизні марки і перевіряти їх достовірність. Втім, навіть без цього додатка система призведе до скорочення чорного ринку», — вважає Дубілет. В Кабміні вже опрацювали всі технологічні частини проекту. Та обговорили зазначену концепцію з бізнесом. «Перед запуском на всю країну будемо тестити через пілот», — додав Дмитро Дубілет.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар