«Виноробна станція»: сучасна історія з міцним корінням

 «Виноробна станція»: сучасна історія з міцним корінням

Нам пощастило жити у неймовірно багатій країні: ресурсами, талановитими людьми, історією! Природне та культурне розмаїття насправді є не вадою, а великою перевагою. В цьому наша редакція не перестає переконуватися, випускаючи п’ять галузевих видань і подорожуючи в пошуках унікальних історій та успішного досвіду з Півдня на Північ, з Заходу на Схід. Кожна подорож відкриває нові перлини, про одну з яких прагнемо сьогодні розповісти. Йдеться про невеличку, але справді знакову виноробню з Одещини – ТОВ «Таїрове», візитівкою якої є бренд «Виноробна станція».

Компанія ТОВ «Таїрове» заснована 2007 року і свою голосну назву та бренд «Виноробна станція» отримала невипадково. Основний виробничий підрозділ підприємства розташований безпосередньо в головному корпусі унікальної історичної будівлі – колишньої виноробної станції, заснованої В.Є. Таїровим у 1905 році на березі Сухого лиману поблизу Одеси. Тут все дихає історією розвитку виноградарства та виноробства Північного Причорномор’я,підґрунтям для якого стали науково-практичні дослідження В.Є. Таїрова та його однодумців.

У спільному партнерстві компанія володіє 76 га виноградників навколо населених пунктів Барабой, Доброолександрівка та Лібенталь Овідіопольського району. Сприятливі ампелоекологічні фактори цього регіону дозволяють вирощувати широкий асортимент винограду та виробляти високоякісні вина різних типів.

Вибір сортів винограду визначається особливостями місцевого терруару. Основними, які вирощує компанія, є класичні європейські сорти червоного (Каберне Совіньйон, Мерло, Піно нуар) та білого винограду (Шардоне, Рислінгрейнський, Аліготе, Іршаї Олівер, Трамінер рожевий, Ркацителі).

Особливу увагу компанія приділяє виробництву та популяризації вин на основі сортів місцевої селекції – Сухолиманського білого, Одеського чорного, Мускату одеського, створених вченими Інституту виноградарства та виноробства ім. В.Є. Таїрова.

Під брендом «Виноробна станція» випускається 26 найменувань винопродукції: столові сухі, напівсухі, напівсолодкі, міцні та десертні вина спеціального типу, зокрема й прототипи таких відомих найменувань, як марсала, малага, токай, кагор, херес, мадера, портвейн,кюрдамир.

Сьогодні ТОВ «Таїрове» – це результат гармонічного поєднання традицій та інновацій, що базуються на унікальних природних умовах місцевості. І заради українського споживача та любові до виноробства компанія продовжує вдосконалюватися, щоб через вино виразити характер місцевості, традиції та новаторство, закладені В.Є. Таїровим. А також продемонструвати єдність зі світовим досвідом виноградарства та виноробства.
 

Що об’єднує Одещину зі світовим досвідом виноробства?

Наприкінці ХІХ століття В.Є. Таїрова призначили опікуватися питанням виноробства та виноградарства тодішньої імперії. На той час він мав досвід, отриманий під час стажування у найвідоміших
виноградно-виноробних центрах Європи. Протягом трьох років В.Є. Таїров відвідував агрошколи, господарства, дослідні наукові станції різних країн, слухав лекції та спілкувався з провідними спеціалістами. Бажання ділитися цінною інформацією втілилося у видання з 1892 року журналу «Вісник виноробства». Згодом, щоб досліджувати галузь практично, науковець переїжджає до регіону, де безпосередньо виготовляється цей продукт. І обирає для цього саме Одещину.

Коли журналу стає замало для висвітлення всієї проблематики галузі, народжується рішення створити перший в імперії науково-дослідний технологічний заклад. Спочатку він займав декілька приміщень на території Нового Базару.

Звісно, для дослідів науковцямне вистачало приміщень і виноградника. Робота, зокрема й організаційна, залучення інвестицій та підтримки виноробної спільноти, тривала не один рік. Але захопленому своєю справою Василю Таїрову все вдалося. 1910 року почалося будівництво окремого комплексу виноробної станції на ділянці у 5 десятин на Сухому лимані. 1912 року були запущені в експлуатацію головна будівля, конюшня, казарма для працівників, підвал, що зберігся досі, та приміщення для щеплення. На південно-західному схилі ділянки був висаджений дослідний виноградник із колекції кращих європейських сортів.
Розпочалася інтенсивна робота та справжній розквіт вітчизняної науки вирощування винограду та виготовлення вина. Створені вищі курси виноградарів, в часи Першої світової війни додалася лабораторія харчових продуктів. Буремні часи для станції настали під час революції та громадянської війни. Проте завдяки організаторському талантові Таїрова та відданості науковців навіть у найскладніші роки станція не припиняла свою діяльність.

Активний розвиток відбувався й у повоєнні часи. Знаковим став 1965 рік, коли була зведена будівля сучасного Інституту, куди й переїхали освітяни та науковці, лабораторія та бібліотека. А в історичній будівлі станції організували спочатку школу бригадирів-виноградарів, а потім – загальноосвітню середню школу. За 20 років, доки там навчалися школярі, стан приміщення став аварійним. Станцію закрили, за два роки без господарів вона почала розвалюватися.

Саме тоді, з появою у 90-х роках можливості приватизувати комунальне майно, будівлю викупили її нинішні власники – ТОВ «Таїрове». Компанія вирішила подарувати нове життя виноробній станції, історичну важливість якої для галузі важко переоцінити.Зробити це було непросто, зізнаються винороби: вони займалися реставрацією фактично впродовж 20 років. Виготовляти вино підприємство почало тільки 2007 року. На цей момент реставрацію пам’ятки культури, проведену згідно зі всіма офіційними документами та проєктом, майже завершили. Тож сьогодні виноробну компанію можна сміливо називати хранителями та спадкоємцями справи В.Є. Таїрова.

Ідеєю створення цього проєкту з самого початку була популяризація напрацювань, досягнень і спадщини самого В.Є. Таїрова та науковців Інституту, зокрема просвітницька робота з населенням і студентами. До нас на практику постійно приїжджають студенти з України та з-за кордону. Тому наша мета – популяризувати весь напрацьований потенціал станції від часів Таїрова і до сучасних набутків, – розповідає керівник компанії «Таїрове» Василь ДУЛОВ. – В основному ми працюємо з технічними сортами винограду селекції
науковців ННЦ «Інститут виноградарства та виноробства ім. В.Є. Таїрова». І виготовляємо з нього практично всю лінійку типів вин, що існують у світі, тим самим популяризуючи вітчизняні сорти та селекції та демонструючи виробникам, що з них можна виготовляти найскладніші типи вин, які нічим не поступаються в якості своїм прототипам.

СИМБІОЗ НАУКОВОЇ ТРАДИЦІЇ ТА СВІТОВИХ ІННОВАЦІЙ
Обсяги виробництва невеликі: залежно від року підприємство переробляє до 200 тонн винограду за сезон. Але «начинка» винзаводу викликає величезний інтерес. Сьогодні там працює вже новеньке автоматичне обладнання європейського виробництва. На підприємстві вирішили відмовитися від потокових ліній переробки винограду радянських часів, які не сприяють отриманню якісних вин через жорсткий вплив на виноград.

Сучасні потужності «Виноробної станції» представлені інноваційним обладнанням: встановлена автоматика, є можливість використовувати різні режими, програмувати процеси та контролювати найменші деталі. Ще дуже важливим, наголошують спеціалісти, є контроль температури. Потужний чиллер охолоджує сусло та підтримує задану температуру під час виробництва вин.

Витримується сусло в спеціальних ємностях з нержавіючої сталі. Дно конічної форми дозволяє дріжджам краще осідати, а два крани на різних рівнях – спускати готове вино, а потім викачувати дріжджі. Парк ємностей великий і з різним об’ємом: від найменших – і до 3000 дал.

На сучасних лініях виготовляється якісний виноматеріал, а от вино різних типів має різні технології виробництва. Наприклад, для хересу вже готове вино підспиртовують, додають спеціальну расу дріжджів і заповнюють ним спеціальні ємності лише наполовину. Там підтримується постійна температура до 18 °С, внаслідок чого виноматеріал покривається плівкою – своєрідним «білим пухом». Це класична технологія.
Для виробництва мадери, марсали, портвейну та малаги використовують термообробку в спеціальних контейнерах. Обладнання підтримує температуру на рівні 40-45 °С протягом декількох сезонів. Вина токайського типу виготовляються з ягід пізнього збору.

Виноград досягає стиглості вже у другій половині серпня, але збирають його лише в кінці жовтня – на початку листопада, вже прив’яленим. З часом зайва волога випаровується, після чого концентрується цукор. Наприклад, виноград сорту Мускат збирають, коли рівень цукру в ньому досягне позначки у 300-320 г/дм3.
Що цікаво, для маленьких партій вин на підприємстві віджимають виноград на старому класичному корзинчатому дерев’яному пресі. Це дозволяє досягнути дуже делікатного віджиму. Ретельно слідкують за кожним етапом виробництва та найменшою дрібницею технології не просто так. Виважений підхід дає блискучі результати: наприклад, минулого року на конкурсі виноробної продукції «Одеський залив» зразки від «Виноробної станції» за типами малага й токайське завоювали не лише золоті медалі, а й головне – визнання вин компанії споживачами та впізнаваність бренду.

 

Наразі ці особливі вина широко відомі здебільшого на Одещині. Обсяги виробництва невеликі, тому підприємство працює переважно на власну фірмову мережу магазинів. В роздрібні мережі та спеціалізовані магазини свої вина «Виноробна станція» не постачає, хоча запити вже має.

– Колектив компанії, основу якого становлять колишні провідні науковці та спеціалісти з лав Інституту та дослідного господарства «Таїровське», – справжні ентузіасти виноробства. Адже останніми роками бізнесом цей напрям у нашій країні важко назвати, – наголошує Василь Дулов. – Мої колеги через любов до культури виноробства та продукту продовжують створювати прекрасні вина європейського рівня і розвивати галузь, щоб про українські вина знали у всій Європі та усьому світі як про продукт достойного рівня. Для цього вітчизняні винороби мають усі умови, зокрема унікальні терруари, неповторні для кожної географічної зони, а також спеціалістів, традиції, розуміння та знання! Не вистачає лише державної підтримки напрямку. Якщо ми хочемо перейти від ентузіазму до бізнесу, адже розвиток виноробства потребує значних інвестицій, має приєднатися держава. Ми чекаємо не на «фасадні» зміни в законодавстві, а на кардинальні. Перспектива в українського вина є, вона величезна. І ми разом з колегами зі всієї країни доводимо це власним прикладом!

Контакти:
vinorobnastanciya.com.ua
097 440 70 15,
097 682 40 05

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар