Стан виноградників півдня України (Національна академія аграрних наук України)

 Стан виноградників півдня України (Національна академія аграрних наук України)

Лютий у виноградарській зоні України відзначався нестійкою погодою. Температури повітря коливалися від мінімальних -16…-18 °С  (Миколаїв, Херсон, Запоріжжя) та -11 °С (Ужгород, Одесса) до максимальних +14…+17 °С. В середньому за місяць температура повітря склала в Ужгороді та Одесі близько 1 °С тепла, у Миколаєві, Запоріжжі й Херсоні – близько 1…3 °С морозу. Опади впродовж лютого були у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу, їхня кількість становила в Ужгороді – 82 мм, в Одесі – 51 мм, у Миколаєві – 35 мм, у Херсоні – 19 мм та у Запоріжжі – 31 мм. Такі спостереження, а також дослідження щодо стану виноградників на півдні України проведено в Національній академії аграрних наук України.
 
Визначення ступеня пошкодження бруньок у вічках винограду показало, що у південно-західних районах Задністров’я Одещини (Сарата, Тарутино), де мінімум температур повітря взимку сягав -21 градусів, загибель центральних бруньок коливається в середньому у технічних сортів європейського походження від 50 до 90 %, у столових – від 80 до 100 %. Найбільш ушкоджені слабоморозостійкі столові сорти Кардинал, Королева виноградників, Італія, Карабурну та ін. Дещо менше від морозу постраждали виноградники центральних районів області. Загибель центральних бруньок у більшості технічних сортів тут склала 40–60 %.
 
Враховуючи той факт, що основні масиви найбільш морозостійких сортів у більшості спеціалізованих господарств уже підрізані, основну увагу слід звернути на встановлення оптимальної системи обрізування кущів менш морозостійких сортів. Для цього необхідно провести аналізи збереженості бруньок по кожній бригаді, ділянці, сорту. Перш ніж обрізувати кущі, слід встановити ступінь ушкодження вічок і лоз на кожній ділянці, кожному сорті та внести відповідні корективи, визначити раціональну довжину обрізування та величину навантаження кущів вічками.
 
Для технічних сортів винограду під час обрізування слід залишати близько 90–120 тис. неушкоджених вічок на гектар, на столових сортах з невеликим розміром грон (Кардишах, Мускат жемчужний та ін.) – 85–95 тис., а на сортах з великими гронами (Молдова, Загадка, Таїр та ін.) – 70–75 тис. вічок на гектар насаджень.
 
Визначення ембріональної плодоносності вічок винограду під урожай 2021 року показує, що закладання суцвіть у вічках винограду знаходиться на рівні, вищому за багаторічні показники. Особливо слід відмітити високий ступінь закладання суцвіть у нижній частині пагонів переважної більшості сортів. Слід звернути увагу, що внаслідок посушливих умов вегетації попереднього року фізіологічний стан кущів і визрівання їх приросту були незадовільними. Тому на насадженнях, що значно постраждали від посухи, обрізку проводять з урахуванням сили росту пагонів, у деяких випадках з відновленням окремих елементів крони куща.
 
Визначення вологості ґрунту на виноградниках показує, що на початок весняно-польових робіт запаси продуктивної вологи в метровому шарі складають близько 135 мм (90–95% НВ). Варто відмітити, що поступове підвищення температури у поєднанні із сильними вітрами на початку весни можуть спричинити втрату ґрунтової вологи. У зв’язку з цим необхідно якомога раніше та в стислі строки провести заходи  зі збереження  вологи на виноградних насадженнях.
 
Для шкідників і хвороб стреси у вигляді погодних умов позначаються на їх збереженні, активності розвитку і розмноженні в меншому ступені, ніж на виноградній рослині. Дані експедиційних обстежень виноградних насаджень та лабораторні аналізи відібраного біологічного матеріалу (зразків лози, ґрунту, рослинних залишків та ін.) свідчать про збереженість досить високого інфекційного зимуючого запасу збудників хвороб та шкідників винограду на всій обліковій площі насаджень.
 
Таким чином, у поточному сезоні слід очікувати розвитку всіх головних шкідників і хвороб винограду, в особливості – рослиноїдних кліщів, гронової листокрутки, сисних шкідників, мілдью, оїдіуму, чорної плямистості, антракнозу, альтернаріозу, комплексу гнилей (переважно білої та сірої).
 
Вирішити проблему оптимізації фітосанітарного стану виноградників щодо шкідливих організмів слід виходячи із запланованих заходів щодо захисту насаджень на весь сезон вегетації. Необхідно скласти систему захисних заходів із урахуванням розвитку шкідливих об`єктів в минулому році для кожного окремого масиву насаджень та заздалегідь придбати в достатній кількості засоби захисту рослин. Їх варто купувати у надійних постачальників для гарантування якості та зберігати у сухому місці згідно з інструкцією.
 
Наразі на виноградниках, необхідно звернути увагу на захист винограду від рослиноїдних кліщів, які починають активізуватися вже при температурі +7…+8 ºС. При переході середньодобової температури повітря через 10 °С слід провести профілактичну обробку, використовуючи масляні емульсії – Препарат 30Д з 2,5% концентрацією робочого розчину, або Еко Ойл Спрей (1,5–2,0 л/га), які дозволять сформувати тонку рівномірну захисну плівку препарату та утримуються на рослині понад три тижні, що забезпечить надійний захист проти зимуючих стадій різних шкідників, в т. ч. проти щитівок, які в останні роки починають поступово заселяти виноградники. Препарати мають  профілактичну дію, тому їх слід застосовувати до розпускання, або в період набубнявіння  бруньок.
 
Не пізніше першої декади квітня слід провести обробку («обмивку») кущів мідьвмісними препаратами, що буде гарною профілактичною основою захисту виноградних насаджень від багатьох хвороб, таких як мілдью, антракноз, чорна плямистість, інфекційне засихання кущів та ін.
 
Наступну обробку слід проводити в період розпускання 2–3-х листочків, застосовуючи бакову суміш препаратів, виходячи із фітосанітарного стану насаджень. Перш за все суміш повинна містити  контактний фунгіцид комплексної дії проти хвороб (Антракол (1,5 кг/га), Шавіт (2,0 кг/га), Фольпан (2,0 кг/га), Мерпан (2,0 кг/га), Делан (0,5-1,0 кг/га), Полірам (1,2 кг/га) та ін.) та сірковмісний препарат (Тіовіт Джет, в. г. (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс, в. г. (4,0-6,0 кг/га), який має профілактичну дію проти оїдіуму та рослиноїдних кліщів. При наявності перших ознак розвитку кліщів необхідно додати до суміші специфічний акарицид, який негативно впливає на яйця кліщів (Аполло, к. с. (0,24-0,36 л/га), Масай, с. п. (0,4-0,6 л/га), Ніссоран, с. п. (0,24-0,36 кг/га), Санмайт, с. п. (0,5-0,75 кг/га), Енвідор, к. с. (0,4 л/га) та ін.), або інсекто-акарицид: Талстар, к. е. (0,2 л/га), Конфідор, в. р. к. (0,15-0,2 л/га), Карате Зеон, мк. с. (0,2 л/га), Воліам Флексі, к. с. (0,5 л/га), Енжіо, к. с. (0,18 л/га) та ін.
 
Особливу увагу на виноградниках необхідно приділяти боротьбі з бур’янами, які ускладнюють фітосанітарний стан насаджень та є резервуаром розвитку і живлення для багатьох шкідників (особливо сисних).

Для захисту виноградників від бур`янів у ранньовесняний період рекомендуємо застосовувати гербіцид ґрунтової дії для до сходового і після сходового контролю бур’янів – Люмакс 537,5 SE, с. е. (3,5–4,0 л/га), який має пролонговану дію та ефективно контролює ріст бур’янів протягом 10–12 тижнів навіть у нестабільних кліматичних умовах.
 

Статтю взято із ресурсу Національної академії аграрних наук України.

 

Щоб знати все про світ виноградарства, читайте журнал “Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації”. Це справжня енциклопедія садівництва та виноградарства.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар