Медові напої: національний бренд із глибоким культурним корінням
Україну часто помилково асоціюють із самогоном. Проте цьому напою приблизно 300 років, тоді як питні меди на наших теренах існують уже близько 7 тисяч років. Тому питний мед повинен стати національним брендом України, – вважає Володимир Дмитрук, заступник голови ГО «Гільдія медоварів України».
Медовар розповів журналістам медіагрупи «Технології та Інновації» про всі тонкощі технологій виготовлення питних медів та цікаві факти з історії.
МЕДОВІ НАПОЇ ЯК СКЛАДНИК НАЦІОНАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ
За словами Володимира Дмитрука, медові напої сягають корінням далекої дохристиянської доби. Перші ж літописні дані про ці напої датують ІХ–Х століттями.
– У Київській Русі питні меди сприймали як сакральні. Адже вони супроводжували святкування з нагоди перемоги в битвах. Людина народжувалася, одружувалася, помирала – пили медові напої. Медовари, або медуші при князівських дворах, які виготовляли ці напої, мали високий статус і прирівнювалися до лікарів, – ділиться історичними фактами Володимир Дмитрук.
Оскільки питні меди українці вживали впродовж тисячоліть, то, за словами Володимира Дмитрука, у наших генах є код споживання цих напоїв. Проте масове виробництво питних медів призупинилось у ХХ столітті, яке, як зазначив фахівець, «пройшлося катком» по всіх сферах життя.
– Треба було однаково мислити, розмовляти і харчуватися. Нас вчили уніфікації. Але цінність кожної нації в тому, що ми маємо якісь свої особливості, в тому числі це стосується національної кухні й виробництва національних напоїв. Питний мед – генетично український напій. Тому ми, члени «Гільдії медоварів України», взялися за відродження виробництва медових напоїв, адже це було пов’язано, насамперед, із здобуттям незалежності та відродженням всього українського загалом.
Україну часто помилково асоціюють із самогоном. Проте цьому напою приблизно 300 років, тоді як питні меди на наших теренах існують уже близько 7 тисяч років. Тому питний мед повинен стати національним брендом України, – вважає Володимир Дмитрук.
ІЗ ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ
Перший досвід виробництва алкогольних напоїв Володимир Дмитрук отримав, виготовляючи плодово-ягідні вина більше ніж 30 років тому.
– Коли я вперше скуштував питний мед у луцького пасічника Віталія ПРИЙМАКА, загорівся ідеєю виготовляти самостійно такі ж напої. Це було приблизно 2001 року. Тоді я вже займався бджільництвом. Профільної літератури не було, і я почав спілкуватися з людьми, які могли б чомусь мене навчити. Так познайомився з Антоном ШОТІКОМ, який на той час мав невеликий досвід виготовлення питних медів. Відтоді й почали працювати вдвох, – розповідає Володимир Дмитрук.
У далекому 2005 році, за словами медовара, була участь у першому конкурсі питних медів. Перший результат був не таким феєричним, як хотілося б. Але головне, за словами Володимира Дмитрука, конкурс став вирішальним поштовхом у жазі до професійного зростання.
Продовження статті читайте у друкованій версії журналу «Напої. Технології та Інновації» №3 (89) 2021.
Придбати або оформити передплату на журнал можна за телефонами менеджерів:
Ірина Калюжна, тел.: +3096 45 87 682, reklama.nti@ukr.net
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516, sad.nti@ukr.net
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net
Чтайте також: Український джин: це реально!
Що таке альтернативний метод витримки алкогольних напоїв та які його переваги