Іван ПЛАЧКОВ: «Ми створили бренд українського вина і не зупиняємося»

 Іван ПЛАЧКОВ: «Ми створили бренд українського вина і не зупиняємося»

Виноробні «Колоніст» – 15 років!

Змалечку пізнавши справу дідів-прадідів, вже ніколи її не забудеш: листки винограду, що просвічуються на сонці, перше молоде вино, родину, котра збирається на сімейне свято, і обов’язково на столі – продукт їхніх рук – сонячне, енергетичне, зігріте турботою вино. Тоді його називали домашнім, тепер – крафтовим. Обравши інший шлях, насправді усе життя ітимеш до самого себе, додому, куди кличе генетична пам’ять. Отак сталося і в Івана ПЛАЧКОВА: смак дитинства для нього пов’язаний із виноградом і лозою та, звичайно, як і велося у болгарських родинах, з якої походить нині відомий винороб, із вином. Традиції продовжуються. Винороб з діда-прадіда Іван Плачков, його дружина, винний експерт WEST Level 3 Award, Алла Плачкова та син Григорій Плачков створили відому в Україні виноробню «Колоніст».

Вино – це продукт власника, саме він приймає ключові рішення на винограднику і на виноробні, – енергійно, впевнено роблячи акценти, розповідає засновник і співвласник виноробні «Колоніст» Іван ПЛАЧКОВ. – Одна справа – продукувати індустріальне вино за універсальною технологією, інша історія, наголошує винороб, – виготовляти наше вино.

Вино під маркою «Колоніст» – це продукт творчості моєї родини, творіння рук нашого колективу, особистий вклад як технологів-виноробів, так і кожного, хто вирощує та збирає грона. І тому, зрозуміло, виготовляємо його за зовсім іншими технологіями. Власник мусить брати участь у всіх процесах, щоб зрозуміти, навчити, проконтролювати. Адже у вині ручної роботи немає дрібниць, кожна деталь – ключова, від неї залежать смак і якість вина. А ми дуже дорожимо своєю продукцією, кожну пляшку вина робимо як для себе.

«Технології та Інновації»: Почнемо з головного: зараз багато мови про бренд українського вина. Чим він особливий?
І.П.:
Все просто: ми знаємо молдавське вино, кримське, грузинське, французьке, а українського вина не було. Я думаю, що «Колоніст» уже створив бренд українського вина на базі двох сортових вин – «Одеського чорного» та «Сухолиманського». Чим вони особливі? Їх виготовлено з винограду українських сортів, виведених київськими селекціонерами в 1957 році в інституті Таїрова. Українці виростили вітчизняні саджанці, виплекали лозу і грона, зробили вина. Перший рік витримуємо їх в українських барріках, зроблених у Богородчанах. Тому це цілком український продукт, і ми позначили це навіть на етикетках. Але не тільки це. Скуштувавши «Одеське чорне», відомий експерт Оз Кларк сказав, що це вино – індивідуальність, воно має власний характер, відрізняється від всіх вин у світі. Оскільки «Одеське чорне» і «Сухолиманське» характеризуються унікальним українським походженням, його смак можна сміливо асоціювати з Україною.

Виноробня «Колоніст» розташована в одному з найкращих українських виноробних регіонів – Придунайській Бессарабії (південь Одеської області), де виноградарство є давньою традицією ще з часів, коли греки та фракійці вперше відкрили для себе ці родючі землі.

Вина «Колоніст» вироблені з винограду, вирощеного на східних схилах найбільшого прісноводного озера в Україні – Ялпуг.

Завдяки похилим схилам виноградники отримують подвійне сонячне проміння – від сонця та віддзеркалене від поверхні озера, а також гарно продуваються вітрами. 33 га виноградників, які підрізають за методом Гюйо та Кордон, зростають на суглинкових ґрунтах, багатих мінералами, з глибокими покладами вапняку. Ці системи обрізки забезпечують низьку врожайність та у поєднанні з особливим теруаром народжують високоякісний виноград. Кожна лоза дає всього декілька грон, які збирають лише вручну. Вони мають насичений смак і аромат, дають вину силу, гармонію та елегантність. Географічне розташування на одній широті з Бордо (Франція) та П’ємонтом (Італія) дає чудову можливість вирощувати виноград у найліпших кліматичних умовах.

Поєднання унікального теруару і новітнього обладнання з Франції, Німеччини та Італії разом з традиційними барріками зі 100-річного французького дуба дають «Колоністу» повне право пишатися високою якістю своїх вин.

«Т.І.»: «Колоніст» бере участь і перемагає у багатьох престижних міжнародних конкурсах, фестивалях. Але щодо експорту ви дуже стримані. Чому?

І.П.: Культура споживання вина в Україні зараз зростає дуже швидко, внутрішній ринок насичений українськими неякісними винами, тому ніша дуже велика. А що стосується експорту, ми це питання не педалюємо – будемо експортувати не більше 10%, бо потреба в якісному вині є в Україні, вина «Колоніст» знають у всіх містах, і експортувати його – не принципово для нас. Хоча маємо контракти з Канадою, Польщею, наше вино подають в ресторанах французької столиці виноробства – в місті Бордо, але ми не будемо збільшувати експорту.

Читайте також: Богдан ПАВЛІЙ: «Виноробство – покликання і справа мого життя»

«Т.І.»: Тобто ви для себе виробили певні правила та дотримуєтеся їх?

І.П.: Так, коли ми започатковували цю справу, то, передусім, виробили п’ять філософій нашого проекту, і вони для нас вже як заповіді на скрижалях. Перша філософія – ми створюємо традиції, оскільки практично з нуля заснували першу виноробню у пострадянському просторі. Друга – ми виробляємо чесне вино, третя – виготовляємо вино для всіх як для себе, четверта філософія – наше вино повинно бути бажаним.

Тому ми не витрачаємо на рекламу, статті, інтерв’ю, фільми жодної копійки… «Колоніст» ніколи не скаже: «Візьміть наше вино», «Розпродаємо залишки» чи щось схоже, бо дуже його любимо і не можемо так до нього ставитися. Але ми постійно проводимо дегустації, семінари, особисто показуємо наше вино, щоб споживач його скуштував, вибрав, яке йому подобається, щоб воно було бажаним, а не нав’язаним. І п’ята філософія «Колоніста» полягає в тому, що наше вино є частиною долі наших шанувальників, і ми маємо уже дуже багато шанувальників, котрі з нами уже впродовж багатьох років.

«Т.І.»: Кажуть, хорошого продукту має бути багато, але «Колоніст» не ставить за мету виростити високий урожай винограду, відповідно, вина буде менше…

І.П.: Отримання високих врожаїв – це не мета виноградарів, котрі виробляють хороше і дуже хороше вино. Бо перевантажена лоза не може вигодувати всі грона однаково. Тому кращий рівень врожаю, на мою думку, – 5-7 тонн з гектара. Якщо більше, то якісне вино вже не вдасться. Потрібно контролювати, щоб виноград дозрівав рівно, якісно, щоб його якісні параметри (кислотність, вміст цукру, рівень pН) відповідали технологічним вимогам виробництва якісного вина.

«Т.І.»: Нині у тренді здорове харчування і тому набувають популярності так звані екологічні продукти. Вино до таких можна віднести?

І.П.: Я скажу щодо нашого: «Колоніст» виготовляє чесне вино. Починаємо з виноградників, де ми змінили схему посадки, збільшивши кількість кущів на гектар десь на 30%. Уже давно у наших виноградниках не використовуємо гербіцидів, пестицидів, натомість застосовуємо найсучасніші комбіновані та дуже дорогі засоби захисту, деякі з позначкою «еко». Вже віддав на догляд за нашими рослинами максимально механізований, дозволяє нам уникати застосування хімічних реагентів, але зараз ці процеси значно удосконалені.

Наші насадження обробляє сучасна італійська техніка, яка працює дуже якісно: і землю обробляє, і знищує бур’яни між кущами, й обрізає лозу, і здійснює шмигування – тобто виконує дуже багато операцій.

Саме ця техніка і забезпечує екологічність вирощування винограду. Для виноробства використовуємо найсучасніші реагенти з позначками «еко», але поки що не ставимо за мету називатися біодинамічними винами чи екологічними.

«Т.І.»: Колоніст» розпочинав виробляти вина з досвідченими українськими виноробами, у 2008 році до компанії приєднався відомий енолог з Бордо Олів’є Дога. Це ж не данина моді – залучати до виробництва європейських спеціалістів? Можливо, швидше, залучення європейських технологій?

І.П.: Немає технологій українських, російських чи європейських, є індустріальні, за якими працювали в СРСР, та неіндустріальні. От ми виробляємо індивідуальне вино, яке, зрозуміло, базується на зовсім інших принципах, але усі наші технологи працюють разом, розробляють і впроваджують новинки. Наука про виноробство не стоїть на місці. Є нові реагенти, методи, і ми їх дуже активно застосовуємо, використовуємо найсучасніше обладнання. Не боїмося складних процесів. Наше біле вино доброджує у барріках, червоне вино високої гамми виробляємо так званим карбонатним способом, тобто цілими ягодами, у французьких дубових семитонних кюве. Цю технологію використовують деякі винороби європейських країн, але вона не дуже розповсюджена, бо складна. Ми все вивчили, випробували і працюємо: якщо виготовляти якісний продукт, то, зрозуміло, буде складно.

«Т.І.»: Тобто ви особисто працювали в Англії на виноробні, щоб досконально вивчити технологічні нюанси?

І.П.: Зате зараз «Колоніст» класичним методом виробляє унікальне ігристе вино «Бісер». Справді, щоб абсолютно розуміти всі процеси, найкраще попрацювати на підприємстві, що виробляє продукт, який ми хочемо запустити. До речі, перед тим, як почали виробляти бальзамічний оцет, ми з дружиною так само два тижні працювали в італійському місті Модена, де винайшли цей продукт. «Колоніст» розробив усю нормативну документацію, інструкції, щоб ввести в реєстр цей продукт – так з’явився ще один новий український продукт. Тепер «Колоніст» – єдиний в Україні виробник бальзамічного оцту. Маємо ще багато таких «родзиночок», незвичних для України. У переліку нашої продукції – олія з виноградних кісточок і натуральна косметика. Отакими новими інноваційними речами займаємося.

«Т.І.»: І наостанок – традиційне: над чим працюєте зараз? Чого чекати прихильникам «Колоніста»?

І.П.: Вивчаємо сучасні європейські технології виробництва виноградного соку, але коли почнемо його робити, сказати поки що не можу, бо це складна технологія.

Читайте також: Біляївка, виноробня Шевченків: тут почалася нова ера малого виноробства України

У 2019 році українська виноробня «Колоніст» представила світовій спільноті професіоналів на The International Wine Challenge вино Каберне Мерло «Висока гама» LX (врожай 2016 року), витримане 18 місяців у нових барріках з 100-річного французького дубу, і отримала визнання експертів – титул СOMMENDED. Це вино було створено лімітованою серією на честь 60-річного ювілею засновника виноробні «Колоніст» Івана Плачкова.

Це вже третя нагорода, яку отримують вина «Колоніст» на конкурсі IWC: у грудні 2015 року Каберне Мерло «Висока гама» 2013 року врожаю і в травні 2018 року Шардоне «Висока гама» 2016 року врожаю були також відзначені почесним титулом COMMENDED.

Стаття опублікована у друкованому номері журналу «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» №4-5 (18) 2019. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Напої. Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар