Династія виноробів Варґа. Переплетіння закарпатських традицій і сучасних підходів

 Династія виноробів Варґа. Переплетіння закарпатських традицій і сучасних підходів

Ми живемо у прекрасні часи, коли можна спостерігати за відродженням давніх народних традицій. Новий розквіт переживає авторське виноробство на Закарпатті. Перейнявши кращі практики виготовлення вина у пращурів, сучасні винороби вдало міксують цей досвід із новими технологіями. Щоб побувати у справжніх винних сховищах, надихнутися столітніми рецептурами та теплом сімейної виноробні, прямуємо винними маршрутами Закарпаття до маєтку родини Варґа. Голова сім’ї Андрій Варґа разом із сином Іштваном – лицарі Ордену виноробів – гостинно зустрічають у дегустаційній залі, пригощають унікальними винами та розкривають дивний світ виноробства.

ВИННИЙ ТУРИЗМ – ПЕРСПЕКТИВНИЙ НАПРЯМ ДЛЯ РОЗВИТКУ МАЛОГО ВИНОРОБСТВА
Село Бене Берегівського району розташоване в особливій кліматичній зоні: влітку тут спекотно, як у Криму. Незрівнянні місцеві вина були популярні у країнах Європи ще за часів Австро-Угорської монархії.

Варґи продовжують сімейні традиції виноградарства та виноробства вже чотири покоління. Представник наймолодшого, Іштван, долучився до справи ще у 13 років, він перший дипломований винороб у родині. Вищу освіту за напрямками виноградарства та виноробства Іштван отримав в університеті Будапешта.

Наших журналістів Андрій ВАРҐА разом із сином зустрічають у фантастичному лицарському вбранні, виконаному в середньовічній стилістиці. Це унікальне видовище, адже понад 20 років тому для відродження особливих для регіону сортів винограду, популяризації якісного малого виноробства, поширення культури споживання вина та європейської винної етики виноградарі та винороби Берегівщини об’єдналися у Винний лицарський орден святого Венцела. Наразі до його лав входять 25 почесних представників.

Одним з інструментів розвитку культури споживання став уже традиційний Міжнародний фестиваль вина у Береговому. Винороби регіону презентують свої вина, створені за секретними сімейними рецептами, що відшліфовуються сучасними технологіями. Під час фестивалю проводиться Міжнародний конкурс вина.

– Сучасні закарпатські винороби за останні 5 років зробили великий стрибок у плані якості. Якщо раніше на конкурсах ще траплялися вина з дефектами смаку чи аромату, то тепер таких продуктів немає. Максимум – неправильна витримка, – резюмує Іштван ВАРҐА з позиції багаторічного досвіду сомельє та члена дегустаційних комісій.

Окрім того, чимало зразків, вироблених членами Ордену, популяризує будинок вина «Береґвідек» з музеєм виноградарства та виноробства. Усі вина, які тут презентують і пропонують для дегустації, отримали фестивальні нагороди впродовж останніх п’яти років, тож ними варто посмакувати.

УНІКАЛЬНИЙ МІКРОКЛІМАТ ЗАБЕЗПЕЧУЄ ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ЦУКРИСТОСТІ ЯГОДИ
Сімейну виноробню у сучасному її вигляді заснували вже Андрій та Іштван. Цей шлях розпочався із закладання виноградника саджанцями власного виробництва. Адже на місцевих схилах уже тисячу років ріс виноград. Багато сонячних днів, правильна середня температура та достатня кількість вологи, яку дає річка під горою, формують унікальний мікроклімат.

– Перші кущі ми висадили 20 років тому. Обирали самі ті сорти, які раніше десятиліттями вирощували та культивували в Берегівському винному краї, щоб продовжувати традиції надалі. Пошуком автентичних сортів займаємося і сьогодні. Нові площі виноградників плануємо закладати сортами, виведеними в рідному регіоні. Це, зокрема, Берегировжаш і Бокотур, – розповідає Андрій Варґа.

Сьогодні виноградник розкинувся на 2 га землі. До основних білих сортів належать Королівська Леанка, Трамінер, Мускат Оттонель, Жовтий Мускат, а до червоних – Голубок, Неро та Медіна. З нових посадок – Одеський чорний і Шардоне, з якого планують виготовляти ігристе вино.

– Одним з найцікавіших і перспективних сортів вважаю Нейро. Ми першими на Закарпатті посадили його. Вино з нього – достатньо новий для України продукт, який має цілющі властивості завдяки у 10 разів більшому вмісту ресвератрола – антиоксиданта й антимутагена. Смак та аромат неможливо порівняти ні з чим. Напівсухе, з вмістом спирту 16% без додавання будь-яких домішок. Цього року на фестивалі в Береговому вино завоювало золоту медаль і визнання поціновувачів з різних країн, – розповідає Іштван Варґа.

Винороби спростовують розповсюджену думку, що виноград на Закарпатті кислий. Кажуть, у цьому регіоні ягода набирає достатній рівень цукрів, навіть пізній виноград. Таким чином вина природнім шляхом набувають високого вмісту алкоголю. Через це Берегівщину колись називали краєм вогняного вина.

ПЕРЕДАТИ ЯСКРАВИЙ СМАК ТА АРОМАТ СТИГЛОЇ ЯГОДИ ВИНУ ДОПОМАГАЄ ПРАВИЛЬНА ТЕХНОЛОГІЯ
У родині Варґи впевнені: якщо винороб виконав усі процеси належним чином, напій буде прекрасним. Перший етап – виростити хороший урожай і вчасно його зібрати:

Продовження читайте у друкованому номері журналу “Напої.ТІ”.

Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви можете тут.

Оформити передплату журналу «Напої. Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар