Через коронавірус Україна зменшила виручку від експорту плодоовочевої продукції на 43%

 Через коронавірус Україна зменшила виручку від експорту плодоовочевої продукції на 43%

У період глобальної пандемії коронавірусу (лютий-червень 2020 року) український плодоовочевий експорт зменшився на 43% по відношенню до того ж періоду попереднього року. Про це повідомляє east-fruit.com.

«За період лютий-червень 2020 року виручка України від експорту овочів і фруктів знизилася до $58,5 млн. Роком раніше за цей же період, експортна виручка плодоовочевого сектора України становила $101,3 млн. Три групи товарів в цей період забезпечували 64% всієї експортної виручки: волоський горіх, заморожені ягоди і фрукти і свіжі яблука», — йдеться в повідомленні.

Зазначимо, що роком раніше в цей період на ці товарні позиції припадало 74% всього українського плодоовочевого експорту. Відповідно, падіння експорту за ключовими експортним групам стало найбільш істотним — виручка від їх експорту знизилася рівно в півтора рази по відношенню до минулого року. І якщо в 2019 році в цей період головну виручку Україні приносили яблука (близько 40%), то в 2020 році яблука за обсягом виручки були лише на третьому місці після горіхів і заморожених ягід і фруктів з питомою вагою в 16%.

 

Він додає, що урожай яблук в Україні в 2019 році був порівняно невисоким, а внутрішній попит на тлі холодної весни і карантину, тільки виріс.Тому високі ціни на внутрішньому ринку і дефіцит яблук робили експорт невигідним.

«Саме в експорті яблука за період з лютого по червень 2020 року включно Україна втратила найбільшу частину експортної виручки по відношенню до 2019 року — близько $26,6 млн. На другому місці за обсягом зниження експортної виручки в даний період був волоський горіх. Зниження виручки експортерів від поставок волоського горіха за кордон склали $9,4 млн або 36%», — пояснює експерт.

За словами Андрія Ярмака, з волоським горіхом ситуація кардинально відрізняється від ситуації з експортом яблука. Тут чітко простежується залежність зниження обсягів експорту від глобальної пандемії коронавірусу. Сезон почався в жовтні 2019 року із рекордних темпів експорту і перші три місяці сезону дали горіховодів гарний виторг.

«Однак уже в січні 2020 року, коли Китай закрився на карантин, експортний попит різко знизився і обсяги експортної виручки були значно нижче торішніх. Різко знизився попит на український волоський горіх і в Туреччині. Впали в рази поставки в країни Близького Сходу, що не було повністю компенсовано зростанням попиту на волоський горіх в країнах ЄС. При цьому і середні оптові ціни також знизилися, що негативно відбилося на виручці», — зауважує Ярмак.

Проте, зниження експорту заморожених ягід і фруктів в лютому-червні 2020 року був менш значним — $1,5 млн або 10%. Головною причиною було зростання конкуренції на ринку ЄС з боку постачальників заморожених ягід з країн Північної Африки: Єгипту і Марокко. Це негативно позначилося на цінах, але загальний попит на заморожену ягоду продовжував залишатися досить високим, а зниження продажів в сегменті HoReCa було майже повністю компенсовано зростанням роздрібних продажів.

Слід додати, що четверте місце за обсягом експортної виручки України в аналізований період зайняла ріпчаста цибуля. Відзначається збільшення експорту на 83% або на $3,1 млн. В минулому році в цей час Україна імпортувала цибулю, а ціни були високими. Цього року ціни на цибулю істотно нижче торішніх, та й в новому сезоні, поки що, ціни на цибулю дозволяють говорити про перспективу його експорту.

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар