Батумський пивзавод: пивоварні традиції Грузії

 Батумський пивзавод: пивоварні традиції Грузії

Пивзавод у Батумі добре відомий не лише мешканцям міста, а й туристам. Сьогодні це не просто пивоварне виробництво, а культурне надбання країни. Завод, який працює 365 днів на рік уже 70 років, усі ці роки вірний початковій стратегії – варити лише один сорт пива за перевіреним рецептом. Не змінила цієї традиції і модернізація підприємства у 2016 році: тут досі можна скуштувати розливне світле пиво у традиціях «Жигулівського».

Світ пивоваріння особливо цікавий різноманітністю. У ньому чудово вживаються найсміливіші експерименти, калейдоскоп сортів і стара добра класика. Одночасно із затребуваністю крафтових пивоварень успіх мають і прихильники класики. Однак є й об’єднувальна ланка в таких різних підходах – це якість продукту, зумовлена новим потужним обладнанням, виготовленим за допомогою інноваційних технологій.

Назад у майбутнє

Batumuri, безумовно, цінний і цікавий своєю історією. Ще в 1937 року в Батумі розпочали будівництво заводу пива та безалкогольних напоїв, на території якого вже 1951 року розпочала роботу пивоварня.

Згодом потужності пивзаводу збільшили, і за найкращих часів він випускав близько 700 тис. дал пива. А ось у дев’яності роки виробництво пива дуже знизилося. Підприємство переживало кризу, а 2003 року взагалі була зруйнована заводська солодовня. Завод потребував серйозної реконструкції, але на той момент він уже належав до списку культурної спадщини країни. Тому будівлю та обладнання зараз можна побачити такими, якими вони були 70 років тому. Незабаром тут буде музей пивоваріння.

І навіть у такому стані власник та генеральний директор компанії Нана ДЖАНЕЛІДЗЕ не лише підтримувала броварню в робочому режимі з фахівцями та робітниками заводу, але й вирішила побудувати новий завод за європейськими стандартами. У реалізації цього проєкту допомагали Банк Грузії та Європейський банк реконструкції та розвитку.

Читайте також:
Юрій ЗАБОЛОТНІЙ, Red Cat Brewery: «Крафт став на шлях виживання, а наша пивоварня працює під звуки вибухів»

Спадкоємцем традицій легендарного пивзаводу став новий, обладнаний у 2016 році. Головна вимога фінансового директора підприємства Роїна ХАЛВАШИ полягала в тому, щоб смак пива не змінився.

– Помінялися потужності, але не смак, ми лишилися вірними світлому пиву пілзнерського типу, який люблять наші споживачі. Справді, у багатьох країнах, у тому числі й у Грузії, відкриваються крафтові броварні, з’являються нові й нові сорти пива. На мою думку, це суто маркетинговий підхід. Нам ближча Німеччина, де тяжіють до класики. Там також існують пивоварні, які виробляють лише один сорт пива.

Завдання із зірочкою

До вибору виробників обладнання підійшли ретельно. Акцент спочатку робили на чеських та словацьких компаніях, оскільки обладнання старого заводу було чехословацького виробництва.

У результаті у броварні встановили обладнання словацької компанії PSS Svidník, а також чеських компаній Chlazeni Brno та Bílek Filtry. Відкриття нової технологічної лінії LUDI BATUMURI BREWERY стало подією міжнародного масштабу. Були присутні посли Словацької та Чеської Республіки, міністр закордонних справ Грузії, міністр закордонних справ Чеської Республіки, а також органи місцевої влади.

– Головними нашими підрядниками стали спеціалісти компанії PSS Svidník. Вони мають великий досвід роботи в нестандартних умовах, як у нашому випадку. Потрібно було відтворити традиційний смак продукту за допомогою нових технологій та одночасно зберегти оригінальне обладнання і будівлю. Консультант PSS Svidník спеціально прилетів до Батумі, виявив винятковий професіоналізм. Він розумів роль та цілі нашої компанії, а також допоміг реалізувати цей важливий проєкт.

Старе обладнання пивзаводу – це комплекс агрегатів та приміщень, розкиданих у різних будинках на великій території заводу. Це яскравий приклад того, що раніше про енергоефективність ніхто не замислювався, адже ресурси коштували дешево. Тому технічна спадщина – це холодильний агрегат в одному приміщенні, бойлер – в іншому, а варочник – у третьому.

Пивоварня вдихнула нове життя у виробництво пива в Батумі

У новій версії пивзаводу все обладнання зосереджене у двох будинках, значно менших за розмірами. І, звичайно, воно технологічно досконаліше та повністю автоматизоване. Обсяг заводу лишився той самий – максимальна продуктивність до 7 млн літрів на рік.

Незмінними лишилися й суворі вимоги до санітарії. Завод не лише має сертифікацію міжнародного зразка (ISO -22000:2018 IQNET), стандарти чистоти контролює і держава. Тому на професійних мийних та дезінфікувальних засобах тут наголошують. Препарати, спеціально створені для підприємств пивоварної та безалкогольної промисловості, багато років постачає для Batumuri компанія А-PROFI. Пивовари підкреслюють, що якість та смак пива безпосередньо залежать від ретельного зовнішнього миття обладнання та дезінфекції трубопроводів.

Для збереження яскравого смаку та аромату пива, сталості від партії до партії важлива якісна сировина. На цьому не економлять: баварський хміль (HVG) замовляють із Мюнхена, а солод – з України, у багаторічних партнерів Soufflet Group. За словами Роїна Халваши, у батумців ніколи не виникало проблем ні з якістю солоду, ні з логістикою та оперативністю доставки вантажу.

Читайте також:
Дмитро НЕКРАСОВ, First Dnipro Brewery: Пивний ринок став дефіцитним, а споживачі обирають легкі сорти

– Наша співпраця з Батумським пивзаводом розпочалася в 2012 році. З того часу це наш незмінний клієнт, і ми щиро радіємо, що пивзавод інвестує в модернізацію та збільшення потужностей, – коментує Микола ДУБИНА, генеральний директор ПрАТ «Славутський солодовий завод», Soufflet Group.

Підприємство забезпечує солодом великі пивоварні компанії, проте здатне задовольняти потреби та невеликих пивзаводів. А це – серйозна відповідальність та специфічні вимоги.

– Для Batumuri пріоритетною є стабільність якісних показників солоду, на цьому й акцентує увагу солодовня, за винятком будь-яких факторів ризику, – продовжує Микола Дубина. – Напевно, такий підхід цінують клієнти, тому протягом стільки років мешканці Батумі, гості міста та всієї Грузії насолоджуються янтарним напоєм, виготовленим із українського солоду високої якості.

Для фільтрації готового пива використовують кільзегуровий фільтр. Термін зберігання продукту – 10 днів. Устаткування дозволяє продовжити термін зберігання без пастеризації і дає можливість довго зберігати пиво на складі. Але це невигідно через дорогу електроенергію. На пивзаводі не прийнято складувати пиво: його розливають свіжим і відразу продають. Batumuri можна купити тільки на розлив на заводі, а також у магазинах та барах Батумі та ще кількох регіонів.

– Результат кожного варіння я завжди дегустую першим. Хочу бути певним: коли споживач його спробує, смак не повинен викликати питання. Я завжди оцінюю пиво “із сторони” – подобається мені чи ні. Для нас стандарт якості – це не лише знак якості на логотипі нашої компанії, а й посібник із ведення бізнесу. Наша мета – найвища якість продукту, а барометр успіху – кількість та задоволеність наших споживачів, які «виросли» на цьому пиві, віддані йому, незважаючи на нові бари та сорти, – ділиться Роїн Халваши.

– Ми пишаємось своєю спадщиною. Не менше пишаємось нашим продуктом – живим пивом, що відповідає європейським стандартам. Batumuri – це не просто компанія, це те, що люди пам’ятають та асоціюють із Батумі. А батумське пиво – це душа нашого міста, – сказала Нана Джанелідзе.

Більше читайте в журналі Beer Technologies&Innovations, який можна безкоштовно завантажити тут.

Аби придбати друковані випуски журналів, оформити передплату на рік або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: 
Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!

Читайте також:
Театр пива «Правда»: нові благодійні проєкти для підтримки України

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті