Зменшення ставки ПДВ для садівників збільшить доходи Держбюджету

 Зменшення ставки ПДВ для садівників збільшить доходи Держбюджету

За ініціативи Асоціації “Укрсадпром”, групою народних депутатів України, було зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення ставки податку на додану вартість для продукції садівництва, ягідництва та виноградарства» №8570, яким передбачається зменшення ставки податку на додану вартість з 20% до 7% на плодово-ягідну продукцію, яка вирощується в Україні.

Асоціація розраховує, що такий крок забезпечить системний розвиток галузі, зокрема, допоможе вивести українських виробників з “тіні” та створить сприятливі умови для легального виробництва. За даними офіційної статистики, в Україні вирощуванням багаторічних культур (плодів, ягід, горіхів) займаються 1042 підприємства але, за оцінками Асоціації, їх фактична кількість перевищує 1500 без врахування приватних фізичних осіб, які не об’єднані у кооперативи чи інші форми спільного господарювання, особливо у поєднанні з існуючою програмою державної підтримки.

Лібералізація податкового тиску збільшить обсяги виробництва плодово-ягідної продукції офіційно зареєстрованими сільськогосподарськими товаровиробниками та кількість платників ПДВ. На сьогоднішній день, промислові виробники плодово-ягідної продукції офіційно виробляють приблизно 400 тис. тонн продукції, вартість якої складає 7 745 млн грн. За оцінками Асоціації, за 2-3 роки, після введення в дію Закону, промислові виробники, з урахуванням результатів діючої програми державної підтримки закладення молодих садів, офіційно здійснюватимуть виробництво 900 тис. тонн плодово-ягідної продукції, вартість якої становитиме близько 20 млрд грн, з якої буде сплачено у бюджет України ПДВ у розмірі 7% (виключно платниками цього податку, тобто не з усього обсягу) на суму, що перевищує 554 млн грн.

Більше того, мають зрости надходження від сплати підприємствами податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, ставки яких не зміняться, надходження до бюджету яких Асоціація оцінює близько 280 млн грн.

Таким чином, за розрахунками Асоціації, встановлення ставки ПДВ на рівні 7% для окремих видів плодово-ягідної продукції призведе до збільшення надходжень до державного бюджету приблизно на 155 млн грн.

Зменшення ставки податку, фактично, стане ефективною заміною “спецрежиму ПДВ” та минулорічним дотаціям, що дозволить галузевим виробникам заощадити 13 % коштів, які вони повинні були сплатити податком на додану вартість, що становитиме більше 1 млрд грн для використання їх на розвиток виробництва (закупівля саджанців, закладка нових насаджень, витрати на добрива, засоби захисту рослин, технічна і технологічна модернізація виробничого процесу та ін.), знижуючи собівартість і фактично зменшити витрати держави на адміністрування непотрібних реєстрів отримувачів дотацій.

Варто підкреслити, що умовами Угоди про Асоціацію з ЄС визначено основним пріоритетом адаптацію законодавства України до законодавства ЄС, відповідно, це стосується і податкового законодавства.

Відповідно до Директиви Ради Європи про спільну систему податку на додану вартість 2006/112/ЄС від 28 листопада 2006 року для розв’язання проблеми безробіття Держави-члени, повинні мати змогу проводити експерименти з застосування та впливу зниження ставки ПДВ, яка застосовується до трудомістких послуг, на утворення робочих місць. Таким критеріям повністю відповідає галузь садівництва.

Так, стаття 98 Директиви Ради Європи про спільну систему податку на додану вартість 2006/112/ЄС від 28 листопада 2006 року передбачає, що держави-члени можуть застосовувати одну або дві знижених ставки. Знижені ставки застосовуються лише до поставки товарів або послуг за категоріями, визначеними в Додатку III. До товарів зазначених в Додатку ІІІ до Директиви вказано, в тому числі сільськогосподарські товари, які є предметом запропонованого законопроекту. Знижені ставки встановлюються як процентна частка бази оподаткування котра не може бути нижчою від 5%.

Як свідчить міжнародний досвід, у розвинених аграрних країнах ЄС при оподаткуванні сільськогосподарських товарів в більшості випадків діє знижена ставка, яка як мінімум, є вдвічі, а іноді й утричі, нижчою за стандартну: Іспанія – 4%; Франція – 2,1, 5,5, 10%; Ірландія – 4,8%; Італія – 4%; Люксембург – 3%.

За таких умов, виробник автоматично акумулюючи податковий кредит направляє його на власний розвиток. Така система дозволяє повністю автоматизувати процес підтримки виробників плодово-ягідної продукції, забезпечує прогнозованість і планування виробничої діяльності та конкурентоздатність українського виробника на європейському ринку, а також дозволяє суттєво зменшити собівартість плодово-ягідної продукції і споживчі ціни на неї.

Як наслідок, всі ці результати, сприятимуть встановленню українськими виробниками конкурентоспроможних цін на продукцію власного виробництва, а також забезпечить більшу цінову доступність плодово-ягідної продукції для споживачів.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар