Законопроєкт № 5762 про спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва обговорили на засіданні за круглим столом

 Законопроєкт № 5762 про спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва обговорили на засіданні за круглим столом

30 березня 2023 року за ініціативою Ukrainian Craft Distillers Association у рамках виставки Wine&Spirits Ukraine відбулася знакова для Асоціації та всієї галузевої спільноти подія – засідання за круглим столом для обговорення питань щодо Законопроєкту № 5762 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва», який Верховна Рада ухвалила в першому читанні 11 квітня.

– Прийняття законопроєкту № 5762 – це прорив. Адже ми дуже близькі до спрощення умов роботи малих виробників. Це перший крок, який вирішить 4 основні питання: статут малих виробників дистилятів, оптова ліцензія вартістю 30 тис. на рік, введення поняття «спиртові дистиляти», спрощення умов атестації виробництва. Є багато питань щодо реалізації закону, на більшість із яких неможливо зараз відповісти, але важливо розуміти, як це буде реалізовуватися, – зазначила голова ГС «Асоціація крафтових дистиляторів України» (Ukrainian Craft Distillers Association) Катерина Лавренова.

Заступник директора департаменту, начальник управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту Державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Людмила Хомічак зазначила, що введені визначення всіх необхідних термінів для регулювати питання малих виробництв. Встановлені європейські вимоги до 44 категорій спиртних напоїв, що дало базу для того, щоб рухатися далі.

Начальник відділу підакцизної продукції Світлана Мислінська розповіла, що після прийняття закону окремо буде розроблено постанову кабміну, яка буде чітко визначати форму декларації, яку будуть подавати виробники у держпродспоживслужбу:

– Це означає, що виробник повинен задекларувати, яке обладнання в нього є з переліку, чітко визначеного законом, і більш ніяких дозвільних документів отримувати не потрібно. Цей етап спрощений, бо всі інші виробники проходять атестацію. Це дуже складний за часом та фінансами процес. Для отримання ліцензії на виробництво подається зареєстрована декларація відповідності. Для виробництва спиртових дистилятів треба буде мати такі ліцензії: на виробництво; на оптову торгівлю спиртними напоями; на роздрібну торгівлю.

Світлана Мислінська наголосила, що заборонено використання придбаних дистилятів для виробництва спиртних напоїв. Вони повинні бути виключно власного виробництва. Щодо глосарію, то до категорії спиртових дистилятів належать спирт коньячний, плодовий, зерновий, винний, пивний, інші спиртові дистиляти.

– Всі види спиртових дистилятів дозволені для виробництва алкогольних напоїв. Для виробництва спиртових дистилятів отримується лише одна  ліцензія на виробництво, незалежно від сировини, яка використовується. Тобто не треба буде брати окрему ліцензію на пивний дистилят, винний дистилят тощо. Експорт та оптова торгівля спиртними дистилятами власного виробництва здійснюється на підставі ліцензії на виробництво спиртових дистилятів. Не потрібно брати окрему ліцензію, – зазначила Світлана Мислінська.

Окрім цього, під час обговорення були розглянуті такі питання, як-от: процес перевірки наявності обладнання, відповідність обладнання заявленому асортименту продукції, що випускається; облік добового виробництва дистиляту, сировини, що надходить та побічних продуктів виробництва; розрахунок природніх (при витримці в дубовій тарі) та виробничих втрат; надання підприємству допуску на запуск – процедура, дозвільні документи, строки, вартість; як виходить акцизна марка та в яких умовах зберігається; регулювання поводження з відходами (голови та хвости); заборони та застереження для виробництва.

Завдяки безпосередній присутності та небайдужій участі виробників, круглий стіл час від часу набував формату гарячої дискусії. Надважливо і дуже цінно – думку кожного було почуто та взято до уваги як представниками Асоціації, так і законотворчою стороною. Отже, можна сміливо засвідчити – круглий стіл відбувся з максимальною користю для вирішення поставлених задач.

– Вийде з тіні ціла галузь, несправедливо ігнорована, проте невід’ємна в контексті Української гастрономічної культури. Цей аспект є також актуальним за умов війни, коли все, що стосується збереження та відтворення нашої культурної спадщини, набуває особливого сенсу. Окремо слід відзначити важливість виходу галузі на новий, вищий рівень в розрізі повоєнного відновлення країни. Розвиток локального бізнесу, збереження існуючих та створення нових робочих місць, особливо в сільській місцевості, нове життя внутрішнього туризму, наповнення бюджетів територіальних громад, врешті-решт, свідчить про важливість та своєчасність цього змістовного діалогу, – підсумовано на фейсбук-сторінці ГС «Асоціація крафтових дистиляторів України».

Фото: Ukrainian Craft Distillers Association

Читайте також:
Як підтримати виноробів в умовах війни та повоєнного періоду: результати Міжнародного виноробного конгресу
Делегація МОВВ взяла участь у пресконференції, присвяченій досягненням та майбутньому виноробної галузі України

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті