Колектив медіагрупи «Технології та Інновації» вітає вас із прийдешнім Різдвом та Новим Роком!
Ювілейні «Питні меди- 2019»: ставка на якість і технологію виробництва медових напоїв
Небагатьом українцям сьогодні відомий вишуканий смак медових напоїв. Обсяг ринку цього продукту в нашій країні невеликий, але його перспективи – неймовірні! Статус найдавнішого напою в світі, який може стати національним брендом України, вже кілька років поспіль підтримує та просуває Гільдія медоварів України. Традиційно напередодні весни члени Гільдії медоварів спільно з кафедрою бджільництва ім. В.А. Нестерводського Національного університету біоресурсів і природокористування України організували ювілейний XV всеукраїнський конкурс «Питні меди-2019». Захід зібрав найкращих пасічників, медоварів і виробників медових напоїв з усіх куточків країни. Під час дегустації були представлені 98 зразків різних напоїв членів Гільдії медоварів: меди варені та ставлені, кваси і навіть медове пиво.
НОВИЙ ФОРМАТ
Окрім шести традиційних номінацій, цього року медові напої оцінювалися ще у двох нових номінаціях: це меди ставлені з додаванням соків і трав і меди варені з соками і травами. Адже метою конкурсу є не тільки підвищення професійного рівня медоварів, а й відпрацювання нових рецептів і технологій. І оскільки був відпрацьований новий напрямок – із соками і травами, організатори вирішили додатково в кожній категорії (меди ставлені та меди варені) додати по номінації.
Особливістю цьорічного конкурсу став і ряд нововведень, в результаті яких інтригу та імена переможців тримали в таємниці майже місяць – аж до офіційного оголошення результатів.
«Цьогоріч ми збільшили кількість номінацій та залучили до роботи аж дві дегустаційні комісії, розділивши між ними усі представлені зразки медових напоїв, – розповідає голова Гільдії медоварів України, організатор конкурсу «Питні меди-2019» Василь БАРАБАШ. – Зокрема, 26 січня ми провели конкурс як такий, а по-до 23 лютого займались обробкою та перевіркою інформації. Цього року ми вперше адаптували світову систему оцінювання медових напоїв за 100-бальною системою з коефіцієнтами, тому бали в комісіях рахували до десятитисячних. Утім, навіть за такої системи вийшло, що двоє домінантів на бронзову медаль набрали однакову кількість балів. Загалом ми щороку вдосконалюємося не лише в плані організації проведення конкурсу, а й у представленні якісних, смачних, цікавих зразків медових напоїв, і це дуже тішить».
Мету конкурсу організатори заходу залишають щороку практично незмінною – підтвердження кваліфікації медоварів, членів Гільдії медоварів України, і пошук нових «талантів» медоварів.
МЕДОВІ ПЕРСПЕКТИВИ
Незамінним учасником та головою дегустаційної комісії конкурсу є завідувач лабораторії переробки Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, експерт-дегустатор міжнародного класу
Олександр ЛИТОВЧЕНКО.
«Українські питні меди – традиційний для нас напій, технології приготування якого відомі нам з давніх часів. Звісно, сучасні медовари люблять і не бояться варити мед з додаванням соків і трав, експериментуючи зі смаками. Втім, важко було оцінювати на одному рівні і досвідчених медоварів, і тих, хто лише пробує свої сили, – розповідає Олександр Литовченко. – Мені особливо припали до смаку царські меди – напої на основі плодів та ягід, ми оцінили їх на високому рівні.
Олександр Литовченко додає, що держава також не стоїть осторонь проблем галузі. Так, медоварам зменшили акцизи, дали можливість працювати легально, але залишається багато деталей, які так чи інакше впливають на діяльність цих виробників (як-от побудова приміщень, розроблення документації, підведення комунікацій тощо).
КАРКОЛОМНИЙ СТРИБОК
До складу журі конкурсу увійшли також доктор медичних наук, професор кафедри технології та організації ресторанного господарства Київського національного торговельно-економічного університету Петро Карпенко, голова Спілки пасічників України Володимир Стретович, професійні сомельє, дегустатори
з ДП «Укрметртестстандарт» та інші фахівці.
Члени комісії під час сліпої дегустації оцінювали медові напої за кількома основними критеріями. Добротний медовий напій повинен мати чистий і стриманий аромат, гармонійний і збалансований тонкий смак та приємний запах, легко пінитись, а його солодкість повинна бути ненав’язливою. Молодий напій, наприклад, не залишає на стінках бокалів «слідів-візерунків», а ось витримані – навпаки. Серед недоліків деяких зразків іноді зазначали дуже сильний аромат, зайву гірчинку, сторонні запахи або ж відсутність компоненту, заявленого на етикетці, нудотний смак, або, навпаки, відсутність характерного медового аромату, коли трави «забивають» смак меду.
Однією з найважливіших вимог для отримання якісного напою є санітарія. Якщо тара була погано вимита, це спричиняє гнильні тони в ароматі.
«Я працюю членом дегустаційної комісії вже 13 років, і мені приємно, що я можу спостерігати, як піднімається та розвивається наша галузь медоваріння, – розповідає голова Спілки пасічників України Володимир СТРЕТОВИЧ. – За цей час ми зробили карколомний стрибок, і якщо на попередніх конкурсах ще 10 років тому ми відбраковували половину напоїв, які взагалі нереально було оцінювати, то в нинішньому конкурсі з майже сотні зразків лише два отримали дипломи учасників. Решта медоварів були нагороджені медалями переможців. Ми досягли великих успіхів, медоваріння як народний промисел розвивається дуже активно. Так, як наші медовари, мед не варить ніхто: тут і різні букети ароматів, і різні трави, настої, і різні сиропи та ягоди, і цілі збори – все це професійна та вдумлива робота, яку потрібно гідно оцінювати й гідно насолоджуватися нею. Унікальність та неповторність українських питних медів визнали навіть на світовому рівні: на 45- му Світовому конгресі пасічників у Канаді українські напої вибороли три медалі («срібло» і дві «бронзи»). Сподіваємось, і цього року ми знову привеземо перемогу».
ОЦІНКА МАЙСТЕРНОСТІ
Робота комісій тривала довго та виважено, але ніхто з учасників конкурсу до останнього не знав імен переможців. На спеціальному аукціоні, який медовари традиційно влаштовують, аби продати напій переможця конкурсу, свій питний мед ледь не придбав… сам переможець!
Українські питні меди – унікальні напої, які мають свій колорит, історію, запах степу, трави, воску, прополісу, меду – і це все в одному бокалі
«Традиційно напій переможця конкурсу ми продаємо на нашому аукціоні, але ще до того, як оголошуємо ім’я щасливчика. Цього року трапилося так, що володар Гран-прі ледь не купив свій же напій. Гран-прі «Питних медів» визначали дві комісії. Всього до номінації ми представили 4 зразки з 8 номінацій конкурсу», – зауважує Василь Барабаш.
Під час дегустації члени комісії змогли сповна оцінити майстерність українських медоварів. Перше, що варто зазначити, – високий рівень практично всіх напоїв, які були представлені для дегустації. Чимало витриманих медів дозволяли не просто дегустувати, а насолоджуватися смаком, який розкривався від ковтка до ковтка і змушував зосереджувати всі відчуття на приємних медових солодощах, які іноді доповнювалися відтінками смаку трав або ягід.
Зрозуміло, що вибрати володаря Гран-прі було непросто. У 2019 році ним став молодий медовар з Дніпропетровщини Владислав КОЧЕРГА.
«Я вже вчетверте беру участь у конкурсі медоварів. Цьогоріч загалом подав 10 зразків, 6 з них отримали медалі, зокрема й одне медове пиво. Гран-прі конкурсу отримав мед ставлений із соком вишні та травами трирічної витримки, – ділиться враженнями Владислав Кочерга й додає, що цьогорічна організація заходу стала однією з найкращих. – Організатори дуже розумно та виважено підійшли до структури конкурсу, змінили систему оцінювання, розділили комісію журі для того, щоб вони змогли більш якісно перевірити всі напої. Я також долучився до організації заходу й переконався, що все проходило чесно і дуже грамотно».
Владислав Кочерга – лауреат конкурсу Міжнародної Федерації Бджільницьких Асоціацій Апімондії.
Там його варений мед з пелюстками троянд виборов бронзу. А у вересні цього року медовар планує вдруге позмагатися за звання найкращого – тепер з напоєм, що отримав Гран-прі «Питних медів-2019»
Переможці конкурсу «Питні меди-2019»:
Меди ставлені без додавання соків і трав – Владислав Кочерга
Меди ставлені з додаванням трав – Олександр Бугар
Меди ставлені з додаванням соків – Микола Гречаний
Меди ставлені з додаванням соків і трав – Владислав Кочерга
Меди варені без додавання соків і трав – Олександр Бугар
Меди варені з додаванням трав – Олександр Бугар
Меди варені з додаванням соків – Олександр Бугар
Меди варені з додаванням соків і трав – Олександр Бугар
Пиво – Геннадій Лєбухов
Кваси – Юрій Василець