Ярмак назвав умови виходу України в лідери з експорту малини

У 2017 році Україна має всі шанси посісти третє місце за експортом малини в Європі, перше та друге місце відповідно, займуть Сербія та Польща. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив економіст департаменту технічного співробітництва ФАО Андрій Ярмак. Серед світових експортерів малини, Україна стане четвертою, пропустивши Чилі, вважає експерт.

Свою думку Андрій Ярмак аргументував: він назвав умови, за яких Україна вийде в лідери. Перше – акцент на якості:

– Ми не можемо будувати бізнес лише на дешевій робочій силі – не варто потрапляти в ту саму пастку, що й Польща. Я впевнений, що вже за 2-3 роки робочої сили почне дуже бракувати, і питання буде зовсім не в ціні. Отже, найкращий шлях – це акцент на якості. А з цим у нас зараз проблеми. І головне, щоб ми розуміли, що це, справді, проблема, і щось робили з цим.

Друге – розширення знань про ягідництво:

– Знання – це наша потенційна перевага. Люди, що працюють з ягодою щоденно, в цьому місці почнуть сміятися, і я розумію чому – ми дійсно знаємо про малину та інші ягоди значно менше, ніж лідери.

Третє – створення центрів розвитку ягідництва в Україні:

– Я бачу два основні центри розвитку виробництва ягід в Україні: перший – Львівська та Волинська області, що знаходяться на кордоні з ЄС. Ці регіони можуть масово експортувати свіжу ягоду протягом всього сезону, та ефективно розвивати заморозку. Я думаю, що тут дуже перспективним було б вирощування ягоди на невеликих площах присадибних ділянок сільським населенням. Площі до 1 і навіть 2 га можуть оброблятися та збиратися силами однієї родини. Отже, це дозволить не боятися дефіциту робочої сили. Другий – центральні регіони країни, де є потужний ринок збуту свіжої ягоди», — написав Андрій Ярмак у соцмережі.

Зза словами Ярмака, вирощування лохини може бути дуже привабливим в більшості регіонів полісся.

Найбільшою загрозою реалізації цих планів, на думку експерта, може стати дефіцит робочої сили, що стане дуже відчутним вже в 2019-2020 роках:

– Прошу всіх, хто планує ягідний бізнес, враховувати ці обставини. Можливо вже зараз варто починати думати про закордонних сезонних працівників, якщо не планується механізувати процес збирання та планується вирощування на великих площах.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар