Яка історія створення напівтемного пива «Князь Сангушко»
Славутські пивовари виготовляють сорт пива «Князь Сангушко» напівтемне, історію створення якого в особистому блозі опублікував засновник дистилерії STRONG DISTILLERY Роман Медведчук.
Офіційною датою відкриття пивоварного заводу князя Сангушко вважається 1885 рік. Проте, згідно з архівними даними, завод був побудований у 1824 році на місці старої пивоварні. Протягом 1824-1829 років на заводі працювало 3 людини. У 1885 році, поруч зі своїм парком, князь Сангушко побудував новий пивоварний завод замість старого. Виробнича потужність складала не менше 11 тис. дал на рік. Пізніше завод був орендований чеським купцем Земаном. У 1983 році виробнича потужність досягла показника 347 тис. дал.
Історія міста Славута розкриває пристрасть князя Сангушко до броварства та його бажання створити чудовий пінний напій, втілилась у побудові пивоварного заводу. Відразу після побудови заводу, на ньому почалось виробництво хмільного напою. В цей період були створені світле і темне сорти пива, які були удосконалені 1885 і сьогодні відомі, як «Пльзенський Лежак» та «Гранат». Ішов час, пиво мало попит і у князя виникла ідея, створити новий смак пінного напою, обʼєднавши два сорти, світле пиво з темним. Розробка рецептури та дбайливий підбір солоду, в найкращих пивоварних традиціях того часу, поступово наближали броварів до втілення в життя цієї ідеї Але, попри всі зусилля, створення напівтемного пива так і не була втілена в життя. Підприємство розвивалося, модернізовувалося, але одне залишалося незмінним – пристрасть пивоварів до створення живого та якісного пива.
Здаволося, мрія князя Сангушко створити вишукане напівтемне пиво давно була забута і вся робота, проведена в давні часи, стала марною. Та сьогодні, з надбаннями та застосуванням нових технологій, з’явилася можливість втілити в життя цю ідею. Великий досвід та наполеглива праця наших пивоварів, допоміг передати усі смакові якості цього хмільного та ароматного напою. І недавно, славутські пивовари подарували нам новий сорт пива «Князь Сангушко» напівтемне, яке зварене з темного солоду мюнхенського типу, що надає напою темно-янтарний окрас, чистий, зброджений, виражений солодкувато-солодовий та водночас легкий карамельний присмак з приємною хмелевою гіркотою. Так ідея князя Сангушко, стала унікальною спадщиною з минулого і майстерно передалася сучасному світу.
Рецепт успіху пива Князь Сангушко полягає в збереженні вікових традицій та у гармонійному поєднанні глибокого розуміння технологічних особливостей виробництва пива, творчого підходу та любові до своєї справи і ретельному виборі сировини та обладнання.
Пиво зі Славуцького пивзаводу неодноразово відзначалось високими нагородами та являється гордістю кожного працівника і візитною карткою міста Славута що розташоване на Хмельниччині.
P.S – «КНЯЗЬ САНГУШКО»
Масова частка сухих речовин – 14%
Об’ємна частка спирту – 5,6 % об.
Світле пиво назване на честь князя Сангушка, засновника пивзаводу. Напій виготовлений за оригінальною рецептурою з артезіанської води, високоякісного солоду власного виробництва та хмелю. Напій містить в собі ніжні ноти меду і лугових трав, заворожує і одночасно заспокоює. Завдяки поєднанню дивовижних смакових властивостей і чудодійного аромату, напій чудово втамовує спрагу в спекотний день і насичує енергією.
Читайте також: Пивоварня «Волинський Бровар» відсвяткувала своє 10 – річчя
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!