Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Як у Шампані і ще краще. Завдяки сучасному обладнанню продукція виноробів з Одещини успішно конкурує на українському ринку
Сприятливий український клімат, родючі ґрунти та люди, здатні віддано працювати задля ідеального результату – це основні фактори, що зазвичай визначають успіх амбітних проєктів з виноробства та виноградарства у нашій країні. І саме завдяки їм українці можуть пишатися тим, що мають власну «французьку» родзинку – «Шампань України». Українську Шампань – названо так за ідеальні кліматичні умови та ґрунт для вирощування винограду. Господарство, яке нині спеціалізується на вирощуванні винограду та виробництві вина, за роки роботи зуміло не просто вибудувати імідж успішного виробника, а й довести, що в Україні здатні виготовляти продукт, котрий може конкурувати з кращими зразками європейського виноробства.
ЯКІСТЬ СИРОВИНИ – НАДВАЖЛИВИЙ ФАКТОР
Початок історії підприємства сягає періоду, коли в селі Надеждівка на Одещині створили радгосп «Шампань України». Назвою підприємство, вочевидь, завдячує тому, що діє у місцевості, розташованій на одній паралелі з відомою французькою провінцією Шампань. Назва виявилася доволі фартовою: радгосп, ВАТ, а згодом ТОВ «Шампань України» успішно працювало попри всі глобальні зміни, що відбулися в Україні протягом багатьох десятиліть.
Нині площа виноградників холдингу становить понад 1500 га. Тут вирощують білі сорти Фетяска, Шардоне, Аліготе, Совіньйон, Рислінг, а також червоні Каберне, Одеський Чорний, трохи Піно Нуар. Є також близько 40 гектарів столових сортів Молдова, Оригінал, Мускат Італія, Королева, Таврія, врожай яких реалізують у свіжому вигляді.
Головна мета одеських виноградарів – вирощувати високоякісний виноград. Адже лише з такої сировини можна згодом виготовляти виноматеріал та напої, які зможуть конкурувати з європейськими продуктами. Відтак протягом року на виноградниках забезпечується ретельний догляд насаджень. З огляду на сухий клімат місцини, де росте виноград, у господарстві практикують крапельний полив, а для захисту та живлення застосовують лише оригінальні препарати відомих виробників. Тому на первинну переробку потрапляє лише високоякісний відсортований виноград. Оскільки ж завод розташований зовсім близько від виноградників, сировина надходить на виробництво одразу після збору, зберігаючи увесь спектр смаку та аромату. До слова, цьогоріч завдяки високотехнологічному обладнанню та професійності колективу вдалося зібрати врожай та зберегти його, попри те, що літо було спекотним та сухим.
Лідером Бессарабії за кількістю переробленого винограду стала «Шампань України». До складу групи компанії входять ТМ Odessa, «Французький бульвар», понад 1500 га виноградників, що складаються з 12 сортів винограду, і 3 заводи, які переробили понад 10 тис. тонн винограду!
За словами співзасновника агрохолдингу, до якого входить ТОВ «ПРЕСТИЖ-ГРУП» та «Шампань України», Василя БРАТІНОВА, цього року переробили винограду на 30 % більше, ніж торік:
– Наш агроном – виноградар Тетяна КАРАГАЯР за досягнуті результати отримала грамоту від Кабінету Міністрів України. На заводі до сезону побудували новий цех із переробки винограду та закупили нове італійське обладнання, дробарки, преси, тангенціальний фільтр. Все це дозволяє ще більше покращити якість виноматеріалів!
МОДЕРНІЗАЦІЯ ДАЛА ЗМОГУ ПОКРАЩИТИ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ
«Шампань України» – з тих підприємств, що доводять споживачам: в Україні є винороби, здатні робити чудове вино. Адже якість напою визначає не лише сировина, а й професіоналізм виноробів, а також устаткування, на якому виготовляють продукт. Виробництво виноматеріалу, а в результаті і готової продукції вимагає колосальної праці та уваги.
З огляду на необхідність осучаснення обладнання близько року тому на підприємстві з первинної переробки винограду ухвалили рішення про проведення модернізації. На той час перспективи повномасштабної війни ще видавалися не надто реальними, розповідає винороб підприємства Іван БЕЛОВ.
– Ми провели повний демонтаж старого цеху та підготували все для будівництва нового. Навесні розпочали будівельні роботи, і, попри всі перепони, до сезону переробки таки встигли підготувати майданчик. Не обійшлося без труднощів, адже пандемія, а згодом і війна, порушили наші ланцюжки постачання, і деякі комплектуючі підвезли пізніше, ніж ми сподівалися. Тому переробляти виноград розпочали наприкінці вересня, хоч планували робити це на початку місяця, – розповідає винороб.
Побудувавши новий цех переробки, винороби придбали й сучасне професійне обладнання від італійського виробника Della Toffola: дробарки, преси, тангенціальний фільтр. Як наслідок, завдяки переоснащенню якість виноматеріалів покращилася.
– Із компанією «Шампань України» ми працюємо тривалий час. Під час сезону 2022 року була виконана часткова модернізація прийомно-пресового відділення. Ми встановили комплексні лінії для прийому та переробки винограду. Це прийомний бункер, дробарка з гребневідділювачем, мезгонасос, шафи управління, насоси, шнеки, пневматичні преси, які мають можливість працювати в азотній атмосфері, не зумовлюючи додаткового окислення продукту. Також запустили тангенціальну фільтрацію, фільтр для осаду та вина з керамічними мембранами. Ця технологія дозволяє виробнику фільтрувати будь-який продукт і не використовувати витратні матеріали (фільтр-картон, кізельгур тощо), що знижує собівартість вина і підвищує його якість. Обладнання, яке ми пропонуємо, у деяких аспектах повністю автоматичне. Наприклад, під час пандемії або зараз, під час війни, спеціалісти не мають можливості приїжджати на винзавод, як зазвичай. Тому частина роботи виконується онлайн. Наше обладнання дозволяє це робити. Це прискорює робочий процес та обслуговування. Наше завдання – зберегти продукт високої якості без додаткового окислення. Також приділяємо увагу технології енергозбереження. Обладнання забезпечує максимально якісну та делікатну роботу з виноградом, – розповідає директор компанії «Пінта» Олексій ЧАЛИЙ.
Щоб запустити роботу обладнання, треба 90–120 днів. Тому виробники, які планують у 2023 році зміни на виробництві, мають починати працювати над проєктом зараз, зауважує Олексій Чалий. Нині в компанії ТОВ «Шампань України» повністю автоматизований процес приймання та переробки винограду. Нова сучасна лінія забезпечує температурний контроль та щадний режим переробки. На лініях переробки працює три пневматичних преси: один – на 100 гкл – встановлений у 2017 році, ще два – на 160 гкл – придбані нещодавно. Є також дробарки на 30 м3.
Виробництво виноматеріалу розпочинається із сортування винограду безпосередньо на виноградниках. Далі відсортовану сировину на підприємстві засипають у бункер, звідки вона подається до дробарки. Потім подрібнена сировина надходить до мезгонасосу, який перекачує мезгу до пневматичних пресів закритого типу. Насоси для мезги, як і бункери, регулюються залежно від потреб. Далі відбувається пресування. Оскільки преси мають перфоровану поверхню, ємності заповнюються суслом дуже швидко.
Наступний етап після заповнення місткостей суслом – флотація. Це фізичний метод освітлення сусла перед початком процесу бродіння. Профлотоване сусло проходить крізь обмінник на охолодження. Після цього відбувається процес бродіння в умовах регульованої температури.
– Процес бродіння триває десь близько двох тижнів. У цей період намагаємося утримувати температуру на рівні 15–17 градусів. Вона залежить від кількості винограду: якщо його багато, температуру підіймаємо, якщо менше – знижуємо. А коли цукру в суслі залишається небагато, перекачуємо його на доброджування, – зазначає Іван Белов.
У процесі виготовлення виноматеріалу на підприємстві практикується постійний лабораторний контроль низки показників. Під час бродіння контролюють рівень цукристості, pH, кислотність. Також важливо відстежувати стан дріжджів, адже від їх «праці» залежить результат. У процесі виробництва червоних вин контролюється ще й спонтанний процес яблучно-молочного бродіння, важливий для таких виноматеріалів.
НА УКРАЇНСЬКІ ВИНА Є ПОПИТ НА ЕКСПОРТНОМУ РИНКУ
Протягом сезону на підприємстві виготовляють близько 500 тисяч декалітрів виноматеріалу. Щоправда, цьогоріч з огляду на ситуацію обсяги зменшилися.
Виноматеріал зберігається за температури 12–14 градусів. Якщо чітко витримувати температурний режим і не допускати потрапляння кисню, то зберігатися такий продукт може протягом кількох років. За умови потрапляння кисню продукт зберігається до першої спеки, стверджує винороб.
Нині господарство не лише виробляє виноматеріали для реалізації, а й налагодило випуск напоїв власних торгових марок відмінної якості: ТМ «Французький бульвар», «Одеса», «Одеса Престиж». Висока якість напоїв цих торгових марок зумовлена контролем на кожному з етапів виробництва, починаючи з відбору сировини і завершуючи розливом. Завдяки цьому вина групи компаній «Шампань України» успішно конкурують на ринку. Українські напої експортують до США, Ізраїлю, Німеччини, Греції, Південної Кореї, Данії.
– Ми намагаємося покращити якість українського вина та шампанського. Наші старання не пройшли даремно, продаж готової продукції збільшується. Купуючи продукцію українського виробництва, ми залишаємо всі податки, робочі місця та доходи в нашій країні, що сьогодні вкрай важливо, – розповідає Василь Братінов.
Високу якість вин оцінили й українські фахівці, адже на дегустаційних конкурсах ця продукція незмінно отримує високі оцінки. Зрештою, найкраща оцінка – це високий попит серед поціновувачів вин. До слова, придбати їх можна й онлайн – у фірмовому магазині за посиланням.
Незважаючи на складні часи, у подальших планах компанії – активний розвиток, який, серед іншого, передбачає й інвестиції в модернізацію галузі. Адже сучасні виробники мають завжди слідувати за інноваціями, переконані на підприємстві. Це дає змогу покращувати якість та конкурентоздатність, а, отже, збільшувати популярність та продажі української продукції, що у нинішній час важливо і для виробників, і для країни загалом.
З приводу придбання обладнання для виноробства звертайтеся в компанію «Пінта» за контактами:
+380 (50) 958-51-53
https://www.pinta.kiev.ua/uk/
Більше матеріалів читайте в журналі “Напої. Технології та Інновації”, який незабаром можна буде завантажити безкоштовно.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
Бізнес-тур на виноградні та виноробні підприємства Закарпаття відбувся в рамках благодійної конференції для виноградарів і виноробів
Законопроєкт «Про вино та інші продукти виноградарства та виноробства» пропонують зняти з розгляду