Євгенія Ніколайчук, українська сомельє: виноробство по-португальськи

 Євгенія Ніколайчук, українська сомельє: виноробство по-португальськи

З досвіду роботи Євгенії Ніколайчук на португальській виноробні

У Португалії, країні з міцними традиціями виноробства, масштаби цієї сфери куди потужніші, аніж в Україні. Йдеться не тільки про значну різницю в площах насаджень винограду. Адже нині в Португалії, територія якої менша, ніж українська, приблизно в шість разів, є близько 190 тис. гектарів виноградників, тоді як в Україні станом на 2021 рік виноградники займали лише 36,6 тис. гектара, з яких технічні сорти росли на 20 тис. гектарів. Розвитку виноградарства та виноробства, а також винного туризму в Португалії приділяється багато уваги на державному рівні. А ще там бережно ставляться до автохтонних сортів винограду, розвивають традиційне для тих країв виробництво вин в амфорах тощо… Завдяки наполегливому розвитку цих та інших «фішок» галузь виноробства потужно розвивається та приваблює туристів з різних країн.

Унікальний досвід роботи на відомій португальській виноробні Herdade do Rocim має українська відома сомельє та ентузіастка у винному світі, яка невтомно просуває українське виноробство, Євгенія НІКОЛАЙЧУК. Українська фахівчиня працювала в Португалії впродовж 6 місяців від початку війни в Україні, і нині вона ділиться своїм досвідом та розповідає про те, які особливості тамтешнього виноробства та як їх імплементувати в Україні.

Про особливості португальського виноробства Євгенія Ніколайчук розповіла у прямому ефірі, який організували засновниці виноробного просвітницького проєкту Just Ferment It Марія СКОРЧЕНКО та Аліна ТЕНЕТКА. Вони започаткували серію благодійних прямих ефірів, на які запрошують тих, хто під час війни вимушено виїхав з України та провів сезон 2022, працюючи на винарнях інших країн. Кошти, зібрані під час прямого ефіру з Євгенією Ніколайчук, розділили на потребу фінансування перекладу книги про українське виноробство Анни-Євгенії ЯНЧЕНКО та Руслану КОВАЛЕВСЬКОМУ на потреби виноробів у лавах ЗСУ.

HERDADE DO ROCIM: ПІДВАЛИНИ УСПІХУ ТА ПІДХІД ДО ВИГОТОВЛЕННЯ ВИН

За словами Євгенії Ніколайчук, серед виноробних регіонів Португалії перше місце посідає долина Дору, відома насамперед завдяки портвейнам. Винарням, які розташовані поза межами долини Дору, стати відомими – справжній челендж, який вдалося здолати компанії Herdade do Rocim в Алентежу. Це найбільший виноробний регіон Португалії, що розташований не біля океану, не біля долини Дору, тому це не надто туристична зона. Але власникам винарні Herdade do Rocim вдається приваблювати туристів та захоплювати споживачів якісними винами.

– Винарня Herdade do Rocim достатньо нова. Під час моєї роботи там ми святкували її 15-річчя. Так, ми звикли думати, що найкращі виноробні мають тривалу історію, що охоплює кілька десятків, а то й кілька сотень років і яку передавали з покоління в покоління від прадідусів, які теж були виноробами. Тому з виноробнею Herdade do Rocim ситуація трішки незвична з цього погляду. І, на моє переконання, один із інструментів, завдяки якому вони стали успішними, – грамотна маркетингова стратегія. Вони дуже чітко розуміють, хто вони, які меседжі доносять до своїх споживачів і хто їхня цільова аудиторія, – розповідає Євгенія Ніколайчук.

Ще один секрет успіху винарні, за словами української фахівчині, – колаборація. Незважаючи на те, що виноробня розташована в Алентежу, вона колаборує з виробниками майже з усіх регіонів. Це допомагає не тільки розширити асортимент напоїв, а й розробляти суміжну маркетингову стратегію та вдало просувати одне одного на ринку.

Особливість виноробні Herdade do Rocim у тому, що вона працює майже в усіх цінових сегментах. За словами Євгенії Ніколайчук, ціновий діапазон, який охоплюють вина, – від 5 до 1000 євро за пляшку. Незважаючи на те, що вони покривають будь-яку цільову аудиторію, виробник досить диференційовано доносить свої меседжі до свого споживача. Особливість португальського виноробства, за словами Євгенії Ніколайчук, у тому, що виробники чітко знають, про що воно, і які в них сильні сторони.

– В асортименті винарні є ігристі, білі, червоні витримані, амфорні вина та напої, що виробляються у колаборації з винарнями в інших регіонах. Глобально будь-який стиль вина, який ти можеш собі уявити, можна знайти в портфелі цієї виноробні. Моє улюблене червоне вино – VINHA DA MICAELA. А ще їхня фішка – амфорні вина, які ця виноробня особливо активно просуває. Якщо ми орієнтуємося на відгуки відомих винних критиків, то більшість вин оцінюють більше як 90 балами за 100-бальною системою. На Vivino більшість вин цієї винарні мають понад 4 бали. Це чудовий результат, – стверджує Євгенія Ніколайчук.

Зважаючи на великий асортимент вин, які виготовляють на виноробні Herdade do Rocim, постає закономірне питання: як виробники добирають виноград, зважаючи на кліматичні особливості регіону. Адже кожен стиль вимагає особливого підходу в технології, і клімат тут відіграє важливу роль. Відповідь проста: площа власних виноградників виноробні – близько 70 гектарів, частину з яких зараз реорганізовують на органічну технологію вирощування. Для дешевшої лінійки вони купують виноград, виконуючи непросте завдання контролю якості сировини, яку вирощують фермери.

– Основну лінійку вин у Herdade do Rocim виготовляють із власного винограду. Далі вони працюють за колаборацією. Наприклад, кріплене вино виготовляють не в Алентежу, а в Дору, на іншій виноробні, з якою вони колаборуються. Є також сумісні проєкти у Vinho Verde, Dao та Bairrada. А також виробляють пиво, ферментоване в амфорі, та прекрасну оливкову олію. Це цікава концепція, – розповідає Євгенія Ніколайчук.

АМФОРНІ ВИНА ТА ІНШІ «ФІШКИ» ПОРТУГАЛЬСЬКОГО ВИНОРОБСТВА

Португалія як виноробна країна має певні особливості, які активно просувають виробники. Перша полягає в тому, що там вирощують близько 260 автохтонних сортів винограду. Так, на виноградниках виноробні Herdade do Rocim вирощують сорти Antão Vaz, типовий для Алентежу, Touriga Nacional, Tinta Roriz тощо.

Друга особливість – старі виноградники, яким понад 60–100 років. Так звані Vinhas Velhas, що зростають за принципом «field blend»: лози різних сортів (і білих, і червоних) перемішані між собою на винограднику. На виноробні Herdade do Rocim із такого винограду виготовляють топові вина, що можуть коштувати 180–1000 євро.

– Ще одна цікава особливість – амфорні вина Vinho de Talha. Так, ще 20 років тому це була олдскульна історія для старих виноробів, які робили вина в амфорах, щоб продавати їх у своїх закладах, пропонуючи гостям умовно глечик, в який вони могла самі собі налити вино із амфори. Тривалий час амфорні вина не цікавили нікого, окрім місцевих жителів. Зараз же амфори стали маркетинговим інструментом. Власник виноробні, на якій я працювала, був чи не найпершим виноробом у регіоні, який вирішив бутилювати амфорні вина і презентувати їх на міжнародній арені, запропонувавши автентичну історичну фішку з регіону Алентежу. Сьогодні вони зареєстрували спеціальну назву, яку використовують виключно в Алентежу. Тобто навіть якщо хтось в іншому місці виготовляє амфорні вина, то використовувати найменування Vinho de Talha не може, – ділиться цікавинками Євгенія Ніколайчук.

Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Українські винороби презентували вина на міжнародній виставці London Wine Fair
Компанія «Шато Чизай» вперше в Україні виготовила помаранчеве вино з ексклюзивного сорту Фурмінт

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті