ВИНО ЯК РОДИННА СПРАВА: ІСТОРІЯ ВИНОРОБСТВА П’ЯТИ ПОКОЛІНЬ СІМ’Ї ШОШ

 ВИНО ЯК РОДИННА СПРАВА:  ІСТОРІЯ ВИНОРОБСТВА П’ЯТИ  ПОКОЛІНЬ СІМ’Ї ШОШ

У славному традиціями виноробства Закарпатті чимало майстрів цієї справи – винороби з діда-прадіда. Однак професійна історія винороба Карла ШОША з-поміж інших вирізняється тривалістю та наступністю. Винороб та виноградар у третьому поколінні, угорець Карло Карлович Шош працює в Україні в галузі виноробства вже понад тридцять років. За цей час його вина вибороли низку найрізноманітніших престижних нагород та завоювали прихильність багатьох поціновувачів. Та, вочевидь, найголовніше, що справу, котра дісталася виноробу у спадок від його талановитих предків, він нині передає вже п’ятому поколінню у своїй родині. Онук майстра Крістіан Шош здобув освіту енолога, навчаючись в Угорщині та Австрії. Тож нині на родинній виноробні він втілює власні знання, збагачуючи цю справу новими ідеями. Як ведеться нині закарпатським виноробам, чим виноробня родини Шош зараз дивує прихильників закарпатських вин, дізнавалася засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА, яка побувала на виноробні.

НАЙСТАРІШИЙ ВИНОГРАД ТА НОВІ ІДЕЇ

Родинне підприємство працює в селі Кідьош, що поблизу міста Берегове. Мають власні виноградники – 11 гектарів винограду висаджені неподалік, на південному схилі гори. Загалом вирощують понад 60 різноманітних сортів. Серед них – Бакатор білий, Бакатор рожевий, Серемі Золд, Рислінг італійський, Королівська Леанка, Золодьондь, Шасла, Черсеґі Фюсереш, Гаршлевелю, Мускат, Леанка, Каберне Совіньон, Каберне Фран, Мерло, Сапераві. 2,3 гектара займають нові насадження, на яких ростуть такі сорти: Рислінг Рейнський, Соляріс, Регент.

Таке різноманіття дає змогу експериментувати: практично кожного сезону на виноробні Шоша роблять нові вина, як за старовинними, так і за власними рецептами.

– Свого часу я робив вино так, як колись мій дід. Взагалі ж нашій виноробні уже понад сто років. Збереглися документи, які це засвідчують. Цю справу розвивала вся родина, кілька поколінь якої жило в цій місцевості. Це не дивно, бо наш край – то «виноробне» місце. Навіть зараз виноградники є практично у всіх – якщо не інші сорти, то принаймні Кадарку люди для себе вирощують. Ну, а нашому найстарішому винограду сортів Королівська Леанка та Фурмінт уже понад 70 років. Думаю, що ці лози – найстаріші в Україні. Вони дають трохи менше врожаю, зате якість – чудова. Доглядаючи за виноградниками, ми зазвичай забираємо зайві грона, бо в такому разі виноград буде значно кращий. Це особливо важливо саме для старих виноградників, – розповідає Карло Шош.

На виноробні Карло Шош зараз працює разом зі своїм онуком Крістіаном, який, завершивши навчання за кордоном, живе в Україні вже четвертий рік. Поєднання вагомого досвіду та нових знань, які здобув Крістіан у процесі навчання, позначилися на «почерку» виноробства. Утім, основні підходи залишаються незмінними: традиційні технології, використання лише природних дріжджів, витримка в дубових бочках. Водночас винороби далі навчаються та експериментують, зауважує Крістіан.

– Ще навчаючись в університеті, мав бажання повернутися в Україну та працювати виноробом саме тут. Бо як би не було, а тут – цікавіше. Я з шестирічного віку допомагав дідусеві, і фактично є вже п’ятим поколінням родини, що продовжує сімейну справу. Навчаючись, не лише здобував знання, а й мав дуже багато практики. Тому ідей є багато, і я дуже хочу, щоб завдяки їм наше село як осередок якісного виноробства «звучало» не лише в Україні, а й у світі, – каже молодий винороб.

Ці амбітні задуми Крістіан вже втілює у життя. Торік він став переможцем конкурсу вин Wine Lovers Wine Awards 2023, що відбувся в Будапешті. Журі визнало абсолютним переможцем конкурсу його вино «Гаршлевелю 2021», яке набрало 91 бал з максимальних 100. До слова, у 2023-му це вино здобуло «золото» конкурсу «Вина срібної землі». Низку вин відзначили медалями й на цьогорічному конкурсі «Вина срібної землі». Тож вплив нових віянь від молодого фахівця сприяє розвитку родинної виноробні.

НАПОЇ, ЗДАТНІ ЗДИВУВАТИ

Процес виробництва на виноробні Шоша ґрунтується на традиційних принципах: для бродіння винороби використовують лише «дикі» дріжджі, а також не додають до вина цукру. Щоб забезпечити певний рівень цукристості, застосовують технологію зупинки бродіння.

Попри те, що винні підвали виноробні Шоша славляться як десертними, так і сухими винами, саме на останні в Україні зростає попит, кажуть винороби. Якщо раніше туристи віддавали перевагу солодким та напівсолодким напоям, то зараз розвивається культура споживання сухих вин. Досвід виноробів засвідчує популярність передусім білих сухих вин. Тому основна частка нинішнього асортименту винарні – саме білі сухі.

Серед різноманіття вин від Карла Шоша є ті, якими майстер пишається найбільше. «Королівська Леанка» з відомого угорського сорту винограду – вино з мускатним смаком та квітково-медовим ароматом, що має низку нагород. До слова, у підвалах виноробні найстаршим вином є саме «Королівська Леанка», якому уже 36 років.

За старовинним рецептом на винарні роблять «Чорну Троянду» – червоне десертне вино з чотирьох сортів винограду. Цей напій з ароматом чорної смородини, підсолоджений медом та закріплений настояною на чорносливі виноградною палинкою, виготовляли всі покоління родини виноробів. Його витримують протягом кількох років, тож «Червона Троянда» набуває неповторного смаку і справедливо вважається справжньою «фішкою» Закарпаття.

Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням: https://techdrinks.info/product/napoyi-tehnologiyi-ta-innovatsiyi-2-3-100-101-2024-r/

Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно. 

Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Передплата триває!

Читайте також: «Національний день вина» Молдови 2024 року

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті