Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Вина за кахетинською технологією у квеврі виготовляють у виноробні «Юсовініта» у Кропивницькому
Виробництво Миколи Хапуна із Кропивницького – це «маленька Грузія». Так він сам називає свою виноробню «Юсовініта», у якій уже впродовж 4 років виготовляє вина за кахетинською технологією у квеврі. Детальніше про особливості цієї технології засновник виноробні розповідає проєкту «Напої. Технології та Інновації».
– Чому я обрав працювати саме за кахетинською технологією? Я дуже люблю грузинську культуру, кухню, маю там родичів. Водночас мене надихнуло відвідування виставки кропивницьких виноробів. І я вирішив придбати квеврі та розвивати свою справу. Замовляти квеврі із Грузії було дуже дорого. Тому я звернувся до гончарів із селища Опішня, що на Полтавщині. Тамтешні майстри зробили мені 4 квеврі по 85 л, – ділиться винороб.
Свого виноградника Микола Хапун не має. Купує виноград різних сортів на Одещині, перевіряючи кислотність і цукристість плодів. В асортименті – Ркацителі, Мускат Оттонель, Шардоне, Трамінер, Йоханітер, Сапераві, Каберне Совіньйон, Піно Нуар тощо. Засновник бізнесу зазначає, що Ркацителі – це класичний сорт, вино з якого у квеврі виходить неймовірне. Цікаве у Миколи Хапуна виходить і вино Шардоне – з ароматами груші та ананасу. Також в асортименті є в помаранчеві вина.
– За кахетинською технологією, виноград подрібнюємо, а сік із мезгою переливаємо у квеврі, де сусло бродить. Виноградна кісточка важча, ніж шкірочка, і вона перша опускається на дно квеврі. Шкірочка певний час перебуває зверху сусла. Коли вона віддає суслу всі поживні речовини і смакові властивості, то опускається вниз і закриває собою кісточки. Тому вино не гірчить. За цією технологією гребені мають дуже добре визріти, інакше вино буде гірчити, – пояснює Микола Хапун.
Дикі дріжджі винороб не використовує, тому що вони можуть зіпсувати вино. Натомість використовує культурні дріжджі французького виробництва.
Квеврі закопані в землю, де підтримується стала температура, що дуже важливо для народження вина.
Об’єми виробництва вин у виноробні «Юсовініта» – до 1 тис. л на рік. У планах Миколи Хапуна – збільшити виробництво до 2 тис. л на рік. Але спершу винороб планує отримати ліцензію. Наразі для цього зроблені перші кроки: Микола Хапун очікує відповідь від податкової.
Читайте також:
Вино типу херес готуються презентувати у «Винному домі Гігінеїшвілі»
На Закарпатті завершується процес сертифікації членів першої в Україні регіональної дегустаційної комісії