Втрата внутрішнього ринку винної продукції: міф чи плачевна реальність?
Україна може втратити внутрішній ринок винної продукції, адже з’явилося багато напоїв від іноземних виробників. Про це повідомила Ольга ХОДАКІВСЬКА, член-кореспондент НААН України, заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», на сайті вказаної установи.
За словами експертки, частка продажу через роздрібну мережу виробленого в Україні вина скоротилась торік до 52% порівняно із 62% 2017 року; ігристих і шампанських вин – до 60% порівняно з 75% 2017 року. Серед причин цього Ольга Ходаківська вказує зменшення обсягів збору й переробки винограду на виноматеріали, обмежену купівельну спроможність, експансію товарів іноземного виробництва на ринку України. Ольга Ходаківська наводить такі цифри. 2019 року на виноматеріали було перероблено 124 тис. тонн винограду, тоді як 2018 року цей показник становив 274 тис. тонн. 2019 року було виготовлено 9,9 тис. декалітрів вина, тоді як 2018 року – вдвічі більше, 19,7 тис. декалітрів.
В Інституті аграрної економіки було проведено дослідження, у результаті якого вказано, що обсяг імпорту вина 2019 року становив 55,7 тис. т. Відповідно до цього, Ольга Ходаківська зазначає, що, купуючи закордонну продукцію, ми сприяємо розвитку зарубіжного виноградарства і виноробства, руйнуючи свою економіку.
За словами експертки, цю проблему можна вирішити лише на державному рівні. Це може бути компенсація витрат, понесених на створення систем крапельного зрошення; стимулювання закладки молодих виноградників шляхом надання пільг в оподаткуванні та компенсації вартості саджанців у розмірі 80-90%; стимулювання розвитку гастрономічного й винного туризму тощо. Ольга Ходаківська вказує, що варто докласти усіх можливих зусиль, аби сприяти розвитку виноробної галузі й наповненню бюджету виноградарських регіонів України.