В Україні площі насаджень винограду скоротилися майже вдвічі за останні 15 років
Директор ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» НААН України Ірина КОВАЛЬОВА зазначила, що в нашій країні площі насаджень винограду скоротилися за останні 15 років майже вдвічі. Науковиця проаналізувала шляхи вирішення проблем галузі виноградарства і виноробства в Україні під час виступу на IV Міжнародній Благодійній науково-практичній конференції «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», що відбулася 15–16 грудня 2022 року в Ужгороді.
– Чому це трапилося? Тому що чітко прописаний в європейських країнах закон про виноград та виноградне вино у нас не працює. У Європі цей закон передбачає такі пункти, як: суворо регламентована система контролю якості та автентичності винопродукції, сертифікація продукції виноградного розсадництва, домінування кількості малих виробників, бюджетні асигнування виробникам (дотації, пільги, кредити та ін.). В Україні цей закон в основному підпорядкований інтересам великих виробників, немає ефективної системи контролю якості та автентичності винопродукції, занепадає виноградне розсадництво тощо. Якщо ми подивимося на сусідню Молдову, то там чітко прописаний Закон «Про виноград та виноградне вино», суворо регламентована система контролю якості та автентичності винопродукції (ці питання входять у сферу компетенції Національної агенції з безпеки харчової продукції). І головне, що в Молдові вино – це харчовий продукт. Тому ви не знайдете там у продажу жодної пляшки вина з акцизною маркою. Це те, що ми просимо давно. Основою таких кроків має бути досконала законодавча база, – зазначила Ірина Ковальова.
У Молдові, за словами пані Ірини Ковальової, є виноградно-виноробний Реєстр, у якому обов’язково потрібно реєструвати ділянки та підприємства. Галузь виноградарства і виноробства консолідована шляхом державно-приватного партнерства через Національне бюро винограду і вина.
– Ми вважаємо, що основою якості винопродукції є виноградно-виноробний реєстр, або кадастр виноградних насаджень на ампелографічних засадах, який добре працює в Молдові. Український реєстр містить характеристики ділянок, і він вже розроблений для Одеської області. А це щонайменше 60 % виноградників усієї України. Практичні перспективи впровадження кадастру виноградників України полягають в основному у виробництві вин контрольованих найменувань за походженням та вин із географічним зазначенням, які походять із певної географічної місцевості та мають особливості, характерні тільки для цієї місцевості. Також це забезпечить контроль виробництва «від виноградника до пляшки», а також відповідність кількості врожаю реальним площам виноградних насаджень, – розповіла Ірина Ковальова.
Наприкінці виступу Ірина Ковальова презентувала напрямки розвитку галузі виноградарства в Україні.
- Підвищення рівня розвитку столового виноградарства України для збільшення рівня споживання винограду у свіжому вигляді, що наразі є набагато меншим від фізіологічно обґрунтованих норм (за даними з різних джерел, пересічний українець споживає 1,2-2,0 кг свіжого винограду на рік). Сучасні вимоги ринку до продукції столового виноградарства включають різноманітність, зовнішню привабливість, великий розмір ягоди та грона, безнасіннєвість, смакові властивості, високі рівні стійкості до грибкових хвороб, посухостійкість, здатність до транспортування та зберігання. Таким вимогам відповідають столові сорти нового покоління селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»: Таїр, Комета, Кишмиш Таїровський, Оригінал, Персей, Загадка, Таїрян та ін.
- Створення унікальної вітчизняної виноградо-виноробної продукції. Загальновизнаним європейським і світовим трендом виноробства і винного туризму є продукція, яка забезпечується автохтонними (аборигенними) сортами. Оскільки історично склалося так, що Україна не має власних автохтонних сортів, вона мусить спиратися на сорти власної селекції. Візитною карткою України є технічні сорти селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є.Таїрова» – Сухолиманський Білий та Одеський Чорний. Нове покоління технічних сортів селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є.Таїрова» зберігає високі рівні стійкості до грибкових захворювань, одночасно володіючи ексклюзивністю смаку і аромату (білі сорти – Загрей, Ярило, Ароматний; червоні – Одеський Жемчуг, Чарівний та ін.).
- Відновлення матеріально-технічної бази виноградного розсадництва України та закладання маточників біологічних категорій за державної підтримки, що забезпечить країну садивним матеріалом власного виробництва, який відповідає вимогам адаптивності виноградної рослини (завдяки використанню місцевого матеріалу для щеплення). Щеплене виноградне розсадництво України 30 років тому забезпечувало виробництво десятків мільйонів саджанців і значну кількість робочих місць у виноградарстві.
- Вибір оптимальних територій, проєктування та розміщення виноградних насаджень відповідно до міжнародної класифікації виноградарських зон у зв’язку із зростаючим інтересом до реєстрації крафтових виноробів та сімейних винарень поза межами Тимчасових виноградарських зон України. Виділення в подальшому мікрозон (теруарів) і обґрунтування виробництва вин з зазначенням походження, створення локацій за прикладом «шато» спільно з асоціаціями виробників чи окремими господарствами. ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» розроблено Методики та отримано патенти, застосування яких дозволяє виконувати оцінку екологічних умов територій, зробити підбір сортів винограду, скласти проєкт закладки та ін.
- Забезпечення контролю якості продукції та її походження завдяки створенню та веденню кадастру (реєстру) виноградників із застосуванням електронної бази даних. Така база забезпечує повну інформацію про площі та місцеположення насаджень, їхню структуру та сортовий склад, якісну оцінку їхнього стану та ін. ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» створено базу даних кадастру виноградників Одеської області в рамках регіональних програм розвитку агропромислового комплексу та розроблено програмний продукт VIN-CAD-UKR для зберігання, обробки та оперування даними про ділянки виноградних насаджень та екологічні умови цих територій.
- Створення та реєстрація в Україні продуктів з географічним зазначенням за співпраці влади, вчених, фахівців галузі та виробників виноградарсько-виноробної продукції. Базуючись на досвіді та результатах сучасних досліджень є усі передумови для виділення і реєстрації географічних зазначень для вин та винограду в традиційних виноградарських регіонах країни та визначення мережі потенційних виробників високоякісних вин. Одеська область однією з перших приступила до створення географічних зазначень для вин та винограду, розвитку сільських територій за рахунок розробки туристичних маршрутів з представленням місцевих продуктів та залученням інвесторів.
- Застосування безвідходних технологій – переробка залишків виноградарства та виноробства за повним циклом. Це дасть можливість додатково отримати багато цінних продуктів, наприклад, олію виноградної кісточки, концентрат поліфенолів та окремі біологічно активні сполуки з вижимки, паливо (лоза та пелети), тощо та зменшити навантаження на довкілля. Антиоксидантні властивості продуктів, отриманих із залишків виноградарства та виноробства, спроможні перешкоджати негативному впливу оксидативного стресу на організм людини в умовах забруднення навколишнього середовища, в тому числі радіаційного.
Читайте також:
Винороб із Біляївки Мар’ян Шевченко служить у ЗСУ, а його вина реалізовують на благодійних аукціонах та ярмарках
KOBLEVO: як вдається підтримувати марку одного з найкращих виробників вина в Україні