В Україні підвищується попит на міцні напої: результати дослідження ринку
Згідно з нещодавнім дослідженням, яке провела Асоціація ритейлерів України (РАУ) та українська аналітична компанія Num8erz, у 2023 році українці перейшли від більш легкого алкоголю до міцніших напоїв. Це призвело до зниження рівня споживання вина та ігристих вин на 10% порівняно з 2022 роком. Водночас попит на текілу, горілку та ром підвищився на 10%. Про це пише «Ресторанний консалтинг».
За даними RAU, найбільше попит зростає у категорії джину. Цього року зростання ринку триває, незважаючи на жорсткі правила продажу алкоголю в Україні (обмеження продажу у вечірні години та заборону на продаж військовим). Однією з найважливіших тенденцій ринку також є значна частка українських брендів, особливо тих, що мають яскраво виражений патріотичний профіль.
Незважаючи на те, що Україна тривалий час страждала від високої частки нелегальних і фальсифікованих алкогольних напоїв, останніми роками ситуація дещо змінилася. Зараз український ринок переживає поступову трансформацію, яка передбачає збільшення частки якісних напоїв і поступовий відхід з ринку неякісного та фальсифікованого алкоголю – хоча цей процес може тривати роками.
У 2022 році виробництво горілки в Україні знизилося на 13%, але відтоді сегмент повністю відновив свої позиції. Наразі виробництво горілки у 2024 році, ймовірно, перевищить показники 2021 року. Це також сталося завдяки розширенню асортиментів українських виробників завдяки початку виробництва так званих «патріотичних» напоїв, на які є попит серед споживачів.
Цікава динаміка спостерігається і на пивному ринку України. Згідно з попереднім дослідженням RAU і NielsenIQ, малим і середнім пивоварням навіть вдалося збільшити продажі під час війни – із зростанням до 9% щорічно. При цьому зростання спостерігалося і у крафтових пивоварень.
Особливі надії також покладаються на збільшення експорту напоїв з України. У 2022 році експорт напоїв з України впав більш ніж на третину, порівняно з 2021 роком, але великі компанії, такі як Global Spirits і Bayadera, збільшили свої продажі та відкрили нові ринки для свого бізнесу. Офіційні результати експорту за 2023 рік ще не опубліковані, але, за словами представників місцевих виробників і аналітиків, експортний ринок практично повністю відновився до довоєнного періоду і демонструє зростання.
За словами Євгена Черняка, засновника Global Spirits, зростання популярності та підтримка України в усьому світі призвели до зростання експорту напоїв. Як він також додав, у випадку з Global Spirits тільки на ринку США зростання експорту становило +21%. Приблизно така ж ситуація і з компанією Bayadera. У 2022–2023 роках загальна експортна виручка від поставок вина та горілки зросла на 1,4%, а річний обсяг продажів оцінюється приблизно в 200 млн грн (4,92 млн доларів США).
Загалом український ринок напоїв зіткнувся з різким падінням після початку російського вторгнення. За даними українських великих виробників, у 2022 році їхні продажі впали на 35–40%. Найбільше постраждала категорія вина (на 53%), а продажі горілки впали на 28%. В основному це було пов’язано з тим, що багато жінок, традиційних споживачів вина, покинули Україну під час війни.
Проте ситуація у 2023–2024 роках загалом стабілізувалася завдяки відновленню виробництва та збільшенню попиту, тоді як наразі ринок майже досяг довоєнних показників.
Читайте також:
Над виробництвом безалкогольного джину експериментує дистилер Олександр Рябцев
Безпеку пляшки під час транспортування гарантує інноваційне паковання від Київського картонно-паперового комбінату