В інституті Таїрова пройшов черговий семінар для виноробів

 В інституті Таїрова пройшов черговий семінар для виноробів

4-5 липня на базі ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» було проведено семінар «Розвиток законодавства у галузі політики якості для спиртних напоїв та вин в Україні. Презентація проекту закону про географічні зазначення для спиртних напоїв та проекту закону про захищені позначення походження та захищені географічні зазначення для вина».

Захід було організовано Проектом ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні” під науковим патронатом ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».

Серед учасників семінару – представники Одеської обласної державної адміністрації, Одеської регіональної торгово-промислової палати, науковці ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», викладачі, аспіранти Одеської національної академії харчових технологій та Одеського державного аграрного університету, представники виноградарсько-виноробних підприємств різних форм власності Болградського, Тарутинського, Овідіопольського, Білгород-Дністровського районів Одеської області.

Робота семінару розпочалася з вітального слова заступника директора з наукової роботи ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», д. с.-г. наук, Заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Ніни Мулюкіної. Долучився до привітання і ключовий експерт Проекту ЄС Дарко Якшич.
На протязі двох днів роботи семінару учасникам заходу було представлено:
– проект закону про географічні зазначення для спиртних напоїв та проект закону про захищені позначення походження та захищені географічні зазначення для вина, доповідач – Ясна Чачич, старший юридичний експерт Проекту ЄС для географічних зазначень;
– напрацювання експертів Проекту ЄС щодо створення асоціації виробників винопродукції з захищеним позначенням походження в Одеській області, доповідач – Дарко Якшич, ключовий експерт Проекту ЄС;
– досвід створення асоціації виробників продукції з захищеним позначенням походження у Західній Україні, доповідач – Ганна Антонюк – національний експерт з харчових продуктів (сир) Західної України.
Крім цього, в рамках заходу відбулася попередня зустріч та підготовка документів для проведення установчих зборів Асоціації виробників вина із захищеним позначенням походження Ялпуг.
В ході роботи семінару велися активні дискусії, учасники мали можливість отримати відповіді від представників Проекту ЄС на хвилюючі їх запитання.

У підсумку організатори семінару висловили вдячність учасникам за роботу та впевненість у тому, що Україна має значний потенціал виноградарсько-виноробної галузі та всі можливості для впровадження політики якості, що відповідає світовим та європейським стандартам, підвищує довіру покупця та укріплює позиції виробника на ринку.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар