Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Українське ягідництво – потужне, перспективне й прибуткове!
Це засвідчили підсумки роботи V Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації»
V Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» з неймовірним успіхом відбулася 9-10 грудня в Києві, в готельно-ресторанному комплексі «Верховина». Конференція побила всі рекорди і стала наймасштабнішою ягідною подією України, адже зібрала більше 400 учасників з України, Білорусі, Молдови, Польщі, Нідерландів, Італії, Франції та ін. У програмі конференції – виступи експертів, обговорення за круглим столом питань інтелектуальної власності на сорти рослин. Також вразила кількість експонентів, які взяли участь у виставці обладнання, техніки й технологій для галузі ягідництва, – понад 50! Тут же охочі могли скуштувати продукцію українських виробників, зокрема, вина, напої із ягід, сублімовану та іншу продукцію переробки. Вперше під час конференції відбувся Міжнародний конгрес із заморожування та холодної логістики ягід.
– Українське ягідництво сьогодні перебуває на етапі активного підйому, і воно поступово заявляє про себе на весь світ. І ми, як організатори, вважаємо своєю місією сприяти його розквіту, впровадженню нових інноваційних технологій, підвищенню врожаїв і якості вашої продукції!.. Отож, матеріали цієї конференції ви будете вивчати впродовж кількох місяців, адже у програмі – море ідей для вашого бізнесу, – зазначила у вступному слові засновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.
Із вітальним словом виступив заступник директора департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики України Андрій КРАВЧЕНКО, який зазначив, що у 2021 році державною підтримкою на створення насаджень скористалися близько 297 суб’єктів господарювання. Загальна площа плодово-ягідних насаджень, закладених у 2021 році, становить понад 2200 гектарів, із яких майже 1000 гектарів – ягідники.
Почесними гостями конференції стала делегація із Нідерландів на чолі з радником із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнаудом НАУТЕНОМ. Він зазначив, що співпраця між ягідними секторами України та Нідерландів дуже потужна:
– Нідерланди – це не тільки країна, до якої експортують ягоди українські фермери. З Нідерландів в Україну прибуває велика кількість посадкового матеріалу та технологій для зберігання й переробки ягід. Ці технології допомагають зробити ягідництво успішнішим і водночас безпечним для навколишнього середовища.
На початку конференц-дня відбулося засідання за круглим столом на тему «Ягідні бренди України та інтелектуальна власність». Модерувала обговорення Вероніка БЕРЕЗАНСЬКА, керівник відділу реклами та зв’язків з громадськістю ППФ «Пахаренко і партнери», Генерального Юридичного партнера конференції. В засіданні взяли участь Олег НАУМЕНКО, власник СВК «Ягідки» (TM Big BLUE) та Євген ХАРЛАН, власник ТОВ «Нікдарія» ( TM iBerry).
Як створити успішний ягідний бізнес: технології та інновації
Світовий ринок споживання ягід динамічно зростає. Це довів у своєму виступі доктор економічних наук, професор, Інститут аграрної економіки НААН України Юрій ПАСІЧНИК. Як зазначив науковець, у 2000 р. споживання ягід становило 5,7 млн т, у 2017 р. – 13,4 млн т, у 2020 р. – 15,4 млн т. Відповідно, зростають експортні поставки, які у 2000 р. становили 0,6 млн т, у 2017 р. – 1,8 млн т. та орієнтовно 2,1 млн т у 2020 р., що є сприйнятливою тенденцію для українських виробників та еспортерів ягід, які все активніше «завойовують» світові ринки. У 2017 р. було експортовано ягід на 66,5 млн дол. США, у 2020-2021 маркетинговому році – на 238 млн дол. США.
Великі об’єми вирощуваної продукції вимагають якісного догляду, зокрема захисту. Цій темі присвятив доповідь фахівець із маркетингу препаратів для захисту спеціальних культур компанії Байєр–Україна, Генерального партнера конференції із засобів захисту рослин Ігор ТАРУШКІН. Фахівець презентував учасникам конференції найновіші досягнення компанії для ягідників та анонсував подальші розробки, які гарантовано забезпечать збільшення врожаїв і якісних характеристик продукції ягідників.
Про інноваційні засоби захисту рослин учасникам конференції розповіли директор із розвитку компанії «РОДОНІТ» Олег ДУБИНА, продакт-менеджер компанії Timac Agro Ukraine Марія ПАНАС, кандидат сільськогосподарських наук, керівник експертного відділу БТУ-ЦЕНТР Володимир СІЛЕНКО. На використанні біопрепаратів та біостимуляторів для пом’якшення абіотичних стресів у виробництві ягід закцентував консультант із садівництва та ягідництва компанії «Агрітема» Олександр БИКОВСЬКИЙ. Найбільш суперечливі моменти в живленні чорниці високорослої проаналізував Артур СІЖУК, агроном компанії «Біохім Агро». Про корисні біологічні організми у системі вирощування ягідних культур розповіла керівник проєктів Rosana Biological Solutions Олена БОЛТОВСЬКА.
Учасники конференції дізналися також про якісний полив ягідних культур. Цій темі присвятив свою доповідь директор компанії «ПрофПолив», Ексклюзивного технологічного партнера конференції, Вадим БОЙКО, який у своєму виступі зупинився на сучасних вимогах до зрошення ягід і зазначив, що важливим етапом початку автоматизації є проєкт системи зрошення з фільтраційними системами, гідравлічною частиною, із трубопроводами тощо. Це ключовий момент, що дозволяє розкрити потенціал автоматизованої системи.
Засновниця компанії «Розетта Агро», Головного Технологічного партнера конференції, Фредеріка ВОГЕЛЬ та директор компанії «Розетта Агро» Валерій ЛЯШИНСЬКИЙ зазначили, що нині ягідний ринок змінюється, і виробники повинні весь час слідкувати за змінами, щоб розробити свою стратегію розвитку. В Україні збільшується виробництво лохини. Але водночас, за словами експертки, потрібно збільшувати частку на міжнародному ринку. Адже дуже багато країн збільшили виробництво лохини, тому потрібно бути конкурентноспроможними.
Директор розсадника in-vitro «Долина Агро» Олег БАЗЮК розповів про базові принципи закладки ягідника лохини та догляду за ним, а також про сприятливі ґрунтові умови для цієї культури, про вибір сорту, основні хвороби та шкідники тощо.
Заступник директора з наукової роботи Інститут садівництва НААН, відомий селекціонер Олександр ЯРЕЩЕНКО презентував аудиторії ягідівників найновіші сорти лохини, малини, ожини, актинідії та інших ягідних культур. Представник компанії In-Vitro Kusibab Ігор ПАЩУК розповів про нові сорти лохини, чорниці, малини, ожини, а також ірги. Темі сучасних сортів малини, придатних для промислового вирощування в Україні, присвятив доповідь представник компанії «ФруТек» Тарас МАСЛОВАТИЙ.
Представник відомої польської компанії Haygrove Роман ВОРОЖБИТ розповів про нові види тунелів для вирощування ягід, які гарантовано дають можливість значно збільшити врожай.
Спікери висвітлили низку важливих питань – від закладки плантації, вибору саджанців – до сортування продукції, її збереження та продажу в українських і закордонних торгових мережах.
Менеджер із продажів італійської компанії UNITEC Адріана ДУНДА розповіла про нові тенденції в сортуванні ягід та презентувала нове сортувальне обладнання UNITEC, яке може перевіряти якість плоду зовні і в середині, а також виявляти дефекти форми, крімоптичний розмір і колір.
Менеджер із розвитку бізнесу ТОВ «Толсма Технік», Головного технологічного партнера конференції, Наталія ЗЕЛЕНСЬКА закцентувала на збільшенні можливостей завдяки оптичному сортуванню Elifab. Обладнання Elifab сортує ягоди з точністю 98% за кольором і розміром та з точністю 96% за дефектами. Також сортувальна машина робить фото кожної ягоди. Це гарантує максимально делікатне сортування ягід.
Спеціаліст із впровадження GlobalG.A.P. Ігор ЧЕЧІТКО проінформував про плюси й мінуси сертифікації для фермерів. Серед переваг сертифікації – безпечність та якість продуктів, розширення ринку їхнього збуту та можливість виходу на експортний рівень.
Успішний досвід вирощування ягідних культур від фермерських господарств і компаній
Особливістю конференцій медіагрупи «Технології та Інновації» є висвітлення передового досвіду вирощування різноманітних культур від досвідчених компаній. Так і цього разу спікери поділилися власним унікальним досвідом вирощування лохини, суниці садової і малини. Зокрема, агроном Ірина ПАВЛОВА та власник ФГ «Сонюшко» Олексій МІНЕНКО висвітлили білоруський досвід вирощування ремонтантних сортів суниці садової на столах у тунелях.
Досвідом вирощування суниці садової у відкритому ґрунті поділився Андрій ШВИНДЮК, директор ТОВ «САВ АГРО ПАРТНЕР».
Учасниця проєкту BestAgro, співзасновниця ініціативи «Ягідна сторона життя» Ірина БАРЗО оприлюднила власні лайфхаки, як оптимізувати витрати на ягідній плантації.
Директор ТОВ «Диво ягода» Віталій ВАСИЛЬЄВ поділився досвідом вирощування малини на сході України, в Харківській області.
А засновник компанії «Органічний САД» (ТМ Stynava) Богдан БОДНАР здивував розповіддю про єдину в Україні високогірну плантацію лохини й особливості догляду за цією ягодою.
Конференція зібрала більше 50 компаній-партнерів, у тому числі закордонних (Італія, Німеччина, Нідерланди, Польща). Передові технології, обладнання для ягідництва тощо представили компанії BAYER, ПрофПолив, Розетта Агро, UNITEC, POLSKA BOROWKA, Агрітема, ЄФТ-груп, Біохім Агро, Родоніт, БТУ ЦЕНТР, PIGO, Русбана, Рамос, Агрон, Макіта та ін. Зокрема, компанія «Макіта Україна» презентувала на виставці акумуляторний секатор, який пришвидшує обрізку в кілька разів.
Конгрес із заморожування та холодної логістики ягід
Уперше у рамках конференції відбувся конгрес із заморожування й холодної логістики ягід «Переробка та заморозка. Створення доданої вартості шляхом переробки ягід: різні бізнеси – різні можливості». У заході взяли участь власники й директори комплексів із охолодження та заморозки, експерти, експортери, представники логістичних компаній, компаній, що пропонують технології, обладнання для заморозки, переробки, ягідівники, що мають на своєму підприємстві власні заморожувальні потужності або ті, хто планує побудувати успішний бізнес на заморожуванні плодово-ягідної продукції.
Конгрес із заморожування та холодної логістики ягід у рамках ягідної конференції ФОТО
Менеджер із комунікацій Асоціації «Ягідництво України», Головного Галузевого партнера конференції, Тетяна СМІРНОВА розповіла про можливості експорту до країн ЄС для виробників заморожених ягід. За словами фахівчині, Україна посідає 5 місце серед постачальників заморожених ягід. Проте частка України становить 5% від загального імпорту заморожених ягід та фруктів до ЄС. Тому українські виробники мають простір для росту.
Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас БАШТАННИК проаналізував ринок заморожених ягід в Україні, а також розповів про зміну векторів в 2021/22 рр. та результати сезону 2021. Зокрема, експерт дав такі прогнози щодо розвитку ринку заморожених ягід на 2022 рік: малина, принаймні влітку – на початку осені 2022 року, буде дорогою, потім протягом сезону можливе невелике зниження ціни і суттєве зниження в 2023 році. Ринок замороженої суниці садової, за словами експерта, не перспективний, а на внутрішньому і світовому ринку замороженої смородини ще як мінімум 2 роки (2022-2023) буде дефіцит продукції. Тобто українська заморожена ягода може і буде затребуваною на ринках світу.
Як наголосив у своєму виступі Василь МАРТЮК, директор БФ «Контінентал Фармерз Груп», реальний вихід для ягідівників – це кооперація, яка успішно застосовується і при будівництві морозильних камер. В Україні мало кооперативів – майже 1 тис. Половина з них функціонує. Ягідних кооперативів серед них всього 20-30. Робота в кооперативі, за словами Василя Мартюка, має низку переваг. Це, зокрема, зменшення витрат (оптові закупівлі засобів виробництва, ЗЗР тощо; придбання/оренда для спільного використання техніки/обладнання; обслуговування за нижчими тарифами), збільшення виручки (збут продукції великими партіями відбувається на кращих умовах), а також наявність додаткових бонусів (професійний менеджмент та маркетинг, навчання, обмін досвідом, лобіювання інтересів виробників, можливість брати участь у державних/ґрантових програмах).
На конгресі із заморожування й холодної логістики ягід виступили представники відомих українських та закордонних компаній, які презентували сучасні технологічні рішення для заморожування й переробки продукції. Серед них – територіальний менеджер із продажів у Східній Європі OctoFrost Group Анна ДИЦ, представниця компанії UNIDEX Наталія ПАЗДЗІОР-МЕНДАЛЬКА, представниця компанії PIGO в Україні Ольга РОМАН. Учасники конгресу дізналися, як інноваційна технологія IQF може скоротити витрати та зробити бізнес із переробки ягід більш прибутковим, які особливості заморожування малини у флюїдизаційному тунелі Unidex, чому ліофілізація та заморожування є технологіями майбутнього.
Про сублімацію ягід та відповідну експортна стратегію розповів співзасновник компанії «Диканські ягоди» Сергій СТЕЦЕНКО (ТМ ПанФрут Україна).
Як обрати холодильне обладнання та на які деталі потрібно звертати увагу під час цього – розповів представник компанії «4 стихії» Олександр ШЕЙКО. Про організацію автопарку рефрижераторів та інвестиційне бачення будівництва морозильних складів розповів Іван КОТЯШ, засновник компанії «Малин фекторі». Основні проблеми, що виникають у процесі заморожування, проаналізувала Юлія ТИМОШЕНКО, проєктний менеджер компанії «Tiferet».
Наприкінці конгресу спікери порушили тему переробки ягідної продукції. Зокрема, про шляхи переробки ягід розповів директор ТОВ «Беррі Трейд» Андрій ГАЛЯС, співзасновник компанії «Диканські ягоди» (ТМ ПанФрут Україна) Сергій СТЕЦЕНКО. Досвідом виробництва ягідних вин поділився засновник Bondarchuk Winery Ігор БОНДАРЧУК.
Перший конгрес із заморожування й холодної логістики ягід викликав жваве зацікавлення аудиторії. Учасники конгресу переконалися, що заморожування – надзвичайно перспективний напрям ягідного бізнесу.
Розіграш лотереї від партнерів конференції
Традиційна частина заходів медіагрупи «Технології та Інновації» – розіграш лотереї від партнерів конференції. Цього разу подарунки надали такі компанії, як «Байєр–Україна», «Церес Юкрейн», Bondarchuk Winery, «Біохім Агро», «ПрофПолив», Grand Logistic Company, «Пластмодерн», «Макіта», «Арта Хімгруп», ФГ «Гадз», «Супергарден», «МІТ».
Серед подарунків кілька учасників конференції отримали сертифікати на річну передплату журналів медіагрупи «Технології та Інновації».
V Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації», засвідчила, що українське ягідництво виходить на новий рівень свого розвитку і нині успішно конкурує з ягідництвом найбільш розвинених країн світу, претендуючи на першість на світовому ринку. Захід виявився надзвичайно ефективним. Компанії-учасниці безпосередньо у виставковій залі конференції укладали вигідні договори, підписували контракти. Безперечно, ця конференція стане новим поштовхом для подальшого розвитку ягідного бізнесу України, Білорусі і Молдови.
– Важко переоцінити той багаж знань, який ми щоразу отримуємо на ягідній конференції. Адже відвідуємо цей захід щороку. Дякуємо організаторам, медіагрупі «Технології та Інновації», – поділився враженнями Микола ОСТРОВСЬКИЙ (СОК «Ягідний рай», Хмельниччина).
Бізнес-тур на провідні ягідні й переробні підприємства
10 грудня, на другий день конференції, більше 250 осіб відвідали два великі ягідні й переробні підприємства регіону – «Нікдарія» (ТМ iBerry) та СВК «Ягідки» (TM Big BLUE).
Спочатку учасники бізнес-туру відвідали компанію «Нікдарія», побачили, як на плантації площею 100 га вирощують лохину. Також гості ознайомилися з роботою холодильника, сучасних сортувальних і пакувальних ліній.
Після цього учасники бізнес-туру відвідали компанію СВК «Ягідки» (TM Big BLUE), де досвідчений агроном Ігор Луцько провів майстер-клас із обрізки лохини. А Вадим БОЙКО, директор компанії «ПрофПолив», розповів про роботу системи фертигації, що встановлена у компанії СВК «Ягідки», а також про накопичувальний басейн.
Окрім того, СВК «Ягідки» разом із компанією «ПрофПолив» підготували святковий торт з логотипом медіагрупи «Технології та Інновації», який учасники бізнес-туру скуштували на закінчення дня.
Бізнестур у рамках ягідної конференції на підприємства «Нікдарія» та СВК «Ягідки» ФОТО
Більше інформації за матеріалами конференції читайте в журналі «Ягідник», на сайтах jagodnik.info, techhorticulture.com, forum.techdrinks.info, а також на Facebook-сторінках медіагрупи («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство»).
Наступна конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відбудеться 14-15 квітня (Рівненщина з бізнес-туром на ягідні й переробні господарства Волині). Захід буде присвячений суниці, малині та нішевим культурам – актинідії, ірзі тощо.
Запрошуємо до участі та партнерства!