Українська лохина в цьому сезоні може поліпшити своє становище на міжнародних ринках
Україна має непогані перспективи з експорту лохини в цьому році. Таку думку висловила директор з розвиткуУкраїнської плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва.
«Завдяки нашій активній роботі з просування українських ягід на Близькому Сході в рамках торгової місії Fruit Trade Ukraine, за підтримки ФАО, ЄБРР і EU4Business, ми продовжуємо отримувати запити на поставку української лохини авіатранспортом в країни цього регіону від тих імпортерів ягід, які не змогли взяти участь у події. Думаємо, що в липні відразу кілька компаній-учасників нашого торгового форуму в Дубаї зможуть поставити українську лохину в 3-4 країни Близького Сходу. Звичайно, на тлі зростаючого обсягу виробництва ці поставки будуть порівняно невеликими, але, за нашими розрахунками, ті, хто зможе експортувати ягоди в ці країни, заробить на 30% більше, ніж при реалізації ягоди на внутрішньому ринку і на 10-20% більше, ніж при поставках ягоди в Євросоюз», – каже Катерина Звєрєва.
Як зазначає проект EastFruit, перші оптові партії ранньої лохини з’явилися на ринку України в перші дні минулого тижня і надходили вони, переважно, із Закарпаття та південних регіонів України. Оскільки обсяги пропонованої продукції були не дуже великими, ціни утримувалися на досить високому рівні – до 300 грн / кг в дрібнооптової торгівлі (більше $ 11 доларів США за кг). До п’ятниці, 20 червня, ціни опустилися майже на долар, але як і раніше, переважно, перевищували $ 10 доларів США за кг.
Однак, вже на вихідних, коли на ринок стали надходити перші партії лохини з Вінницької та Чернівецької областей, ціни стали знижуватися більш динамічно. Поки що більшість фермерів намагається утримувати ціни на лохину на рівні 200 грн/кг ($ 7,6 доларів США за кг), проте в неділю вже стали з’являтися перші пропозиції ягоди за нижчою ціною. Переважно на таку ціну погоджувалися фермери, у яких не було потужностей з охолодження і зберігання ягоди, а також ті, хто не міг запропонувати досить великих обсягів, але і в роздріб продати весь обсяг не мав можливості.
«Не дивлячись на різке зниження цін на лохину в Україні у вихідні, ціни все ще досить високі в порівнянні з минулим роком і набагато вище песимістичних прогнозів, які озвучувалися учасниками ринку раніше. Аналогічна ситуація і в сусідній Польщі, де ціни на ранню лохину вище, ніж в минулому році, майже в два рази», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
«Ми очікуємо, що масове збирання лохини в Україні почнеться приблизно через тиждень-півтора. Однак, найімовірніше, вже на цьому тижні ціни на лохину в Україні опустяться нижче цін на лохину в Польщі, що має запустити експорт продукції і надати підтримку цінам», – говорить експерт ФАО.
Учасники ягідного ринку, серед яких фермери і представники оптової торгівлі, очікують, що оптові ціни на лохину при відвантаженні з господарства вже до кінця червня можуть впасти до $ 5 доларів за кг. При цьому трейдери, найчастіше, прогнозують навіть нижчі ціни, а фермери, навпаки, переважно вважають, що ціни не будуть знижуватися так швидко, і до кінця червня 2019 року будуть перебувати ближче до позначки в $ 6 доларів за кг.