Всеукраїнський Конкурс ” Кращий дегустатор України-2024″ пройшов у Києві
Сухолиманський білий: європейська якість з українським смаком
Сорт Сухолиманський білий створений ще в далекому 1949 році в Інституті виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова шляхом схрещування класичного французького сорту Шардоне та сорту Плавай. Введений до Реєстру сортів рослин у 1969 році, Сухолиманський білий не набув такого поширення, як сорт Одеський чорний, але він безперечно заслуговує на своє місце у формуванні винної карти України і є призером багатьох міжнародних виставок та фестивалів. Більше про характеристики сорту та рекомендації щодо його вирощування розповіли науковці ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова».
Сухолиманський білий – сорт внутрішньовидового походження V. vinifera L., однак має високий адаптаційний потенціал в умовах Північного Причорномор’я. Сухолиманський білий набуває популярності, і у виноробних колах вже розглядається як білий сорт, що презентує Україну, поряд із червоним – Одеським чорним. Для вирощування сорту необхідна сума активних температур у межах 2800–3000 ℃. Від розпускання до технічної зрілості ягід проходить 145–150 днів. В умовах Одеської області дозрівання наступає в кінці другої – на початку третьої декади вересня.
Грона середні, циліндро-конічні, зазвичай із крилом, перевищують за розмірами грона материнського сорту Шардоне. Ягода середньої величини, кругла, зеленувато-жовта, покрита слабким пруїном. Шкірочка тоненька, але міцна, м’якоть соковита, а смак гармонійний з оригінальним сортовим ароматом. Грона складаються на 81 % з соку. Цукристість ягід під час збирання становить у середньому 180–200 г/дм3, а кислотність – від 8 до 9 г/дм3. Урожайність сорту – 12–14 т/га.
Велику увагу приділено виділенню клонів сорту Сухолиманський білий. Багаторічна селекційна робота співробітників ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» підтверджена виділенням з промислових насаджень трьох клонів сорту: Сухолиманський білий 1632, Сухолиманський білий 244 та Сухолиманський білий 5110. Усі відібрані клони відрізняються від базового сорту не лише високою та стабільною урожайністю, а й особливостями аромату вина. Кущі клонів однорідні, сильнорослі, вирівняні за продуктивністю. Грона циліндричної форми з крилом, ягода зеленувато-жовта, піддається незначному горошінню.
Сухолиманський білий, клон 1632, накопичує цукристість 174 г/дм3. Вино характеризується світло-солом’яним кольором із золотистим відтінком та блиском, квітково-медовими тонами. Сухолиманський білий, клон 244, накопичує цукристість до 180 г/дм3. Вино характеризується світло-солом’яним кольором із золотистим відтінком і яскраво вираженим квітково-духмяним ароматом. Сухолиманський білий, клон 5110, під час збирання у середньому містить 177 г/дм3 цукрів. Вино має світло-солом’яний колір та багатий квітково-ванільний аромат.
Подальша робота з клонової та фітосанітарної селекції сорту Сухолиманський білий проведена на промислових насадженнях АФ «Білозерський» Херсонської області. Зараз випробування другого вегетативного покоління проходять чотирнадцять клонів. Після завершення вивчення клонів у 2024 році кращі з них будуть запропоновані виробникам.
Сорт Сухолиманський білий та його клони заслуговують на особливе місце серед технічних сортів для виробництва білих столових вин та шампанських виноматеріалів. Біле столове вино, що виробляється із сорту Сухолиманський білий, відрізняється світло- солом’яним забарвленням, яскравим сортовим букетом з квітковими тонами та легким свіжим смаком. Базовий сорт та клони поєднують у собі гармонію злагодженості сортового букету та легкого свіжого смаку. У літню спеку такі вина гарно втамовують спрагу та ідеально підходять до вегетаріанських страв і морепродуктів.
Читайте також:
Enko Winery: на Сумщині вирощують виноград та роблять вино
Винарня «Бакотська затока» почала працювати у Хмельницькій області