Пиво, чехи та війна
Йіндржих ХЕЙН, співвласник компанії Czech Brewmasters
Звісно, війна в сусідній і такій близькій нам Україні відобразилась не лише глобально на світі, а й на кожному з нас. Миттю злетіли ціни на електрику та газ, за ними збільшилися ціни на продукти та бензин. З кожним днем можна було бачити, як ціни піднімалися вгору – інфляція. Наша компанія не встигала збільшувати ціни на продукцію відповідно. Скрізь панувало нерозуміння. Але варто зазначити, що згодом прийшла певна стабільність: ціни почали поступово зменшуватися, відчутно подешевшав бензин, газ та електрика. Якщо порівняти початок війни із тим, що маємо зараз, то на початку ціни піднялися у 6 разів, а сьогодні можна міркувати про підвищення у 2 рази проти довоєнного часу. Тож можна з упевненістю сказати, що наприкінці тунелю з’явилося світло. Тепер залишається лише чекати на Перемогу. Я в жодному разі не скаржуся, адже наші проблеми – нісенітниці, якщо порівнювати з тим, що відбувається в Україні. Просто відповідаю на запитання, як геополітична ситуація позначилася на чеському ринку пива.
Із приходом війни в нас змінилися і споживчі традиції. Це і зрозуміло, адже все стало дорожче, а ходити в ресторани стало розкішшю. Та й чехи як нація з розумінням поставилися до валової кількості біженців. Для країни з населенням 10 млн прийняти півмільйона біженців було по суті викликом. Більшість чехів намагалися допомогти, залежно від своїх можливостей: хто житлом, хто їжею, а хто одягом. Байдужих майже не було. Ми ж у перші дні війни з партнерами зібрали 1 млн чеських крон (понад 1,4 млн грн) та передали їх на потреби української армії.
До нашої компанії Czech Brewmasters звернулися за допомогою знайомі і незнайомі люди. Тоді виникла спільна ідея з Віктором ВАЩУКОМ про допомогу українським біженцям, точніше біженцям-колегам у пошуку роботи в Чехії. Ми шукали вакансії в пивоварній галузі, а Віктор розміщував актуальні оголошення.
Одна з перших, хто звернувся до нас по допомогу, була Тетяна. Мені прийшло SMS-повідомлення з текстом: «Добрий день, Йіндржиху. Я була у вас на лекції в 2017 році. Зараз я з дитиною в Чехії, і нам потрібна допомога». Того дня я привіз Тетяну та її доньку до нас додому. Вони втекли з Ірпеня. Величезний страх і біль я бачив у їхніх очах. Ми допомогли їм розміститися в школі: на той момент її переобладнали для тимчасового розселення біженців. У себе вдома їх залишити не було можливості, тому що на той момент ми вже поселили в себе трьох дівчат за рекомендаціями одного з колег-пивоварів з України. Через 2 тижні на мій запит відгукнувся Velkopopovicky Kozel, і Тетяну прийняли на роботу до лабораторії. Їм виділили квартиру прямо на території заводу, допомогли вивчати чеську мову, а доньку – оформити до школи. Чоловік та син залишилися воювати. Їхній будинок не постраждав, у ньому влаштували свій штаб орки. Відійшовши, орки будинок замінували.
Ольга. Харків. Жінка – інженер-хімік за освітою. Добиралася із сином до Львова 3 доби потягом практично без води. Після прибуття до Чехії їх поселив у себе мій друг Адріан. Через деякий час мені дали позитивну відповідь із пивзаводу Krusovice. Ольгу взяли до лабораторії. Також їм виділили квартиру, допомогли оформити хлопця до школи та допомогли вивчати чеську мову.
Таких історій є кілька. Не всім пивоварним колегам, які бігли до Чехії, ми допомогли з роботою в пивній індустрії. Деякі люди відгукнулися на оголошення, але вони не дотичні до пивної галузі, проте потребували допомоги з роботою. Таким людям ми допомогли влаштуватись у пивні ресторани. Вірю, що новий етап у їхньому житті хоч трохи відволіче від того жаху, який їм довелося пережити.
Окремо ще хочу розповісти про нашу компанію та акцію Uka Ukrajіnu (Покажи Україну), яка відбулася у Празі 18 травня. Йдеться про фестиваль української культури та гастрономії. Наша пивоварня «Муфлон» на цю акцію зварила пиво за рецептурою львівського Театру пива «Правда». З хлопцями ми дружимо давно, тому для нас було честю зварити «Правду» і підтримати Україну.
Відомо, що пивовари з Театру пива «Правда» запропонували свої рецептури та етикетки в обмін на фінансову допомогу окупованій Україні. Пивовари по всьому світу, а це понад 800 пивоварних заводів різного об’єму, зварили пиво за рецептурою «Правди». У нас вийшов Львівський Пілснер. Прибутки спрямували на потреби української армії.
А закінчити цю статтю мені хочеться простим та сильним: Слава Україні!
Більше читайте в новому номері журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в пдф-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info.
Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com