Профілактична обробка винограду навесні: рекомендації фахівців ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України
Враховуючи значний розвиток оїдіуму в минулому році, а також теплу і м’яку зиму, на виноградній лозі накопичений великий інфекційний запас цієї хвороби (міцелій на лозі та у вічках, клейстотеції на рослинних рештках). Про це повідомляє ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України у довідці про стан виноградних насаджень станом на 1 квітня.
З метою профілактичної обробки навесні проти оїдіуму в період набубнявіння та розпукування бруньок необхідно обробити кущі сірковмісними фунгіцидами (Тіовіт Джет, в. г. (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс, в. г. (4,0-6,0 кг/га). Ця обробка буде ефективною і проти рослиноїдних кліщів.
За повідомленням, для профілактичного захисту проти різних шкідників, які зимують на кущах, при переході середньодобової температури повітря через 10°С слід провести профілактичну обробку масляними емульсіями – Препарат 30Д з 2,5% концентрацією робочого розчину, або Еко Ойл Спрей (1,5-2,0 л/га), які формують тонку рівномірну захисну плівку та забезпечують надійний захист проти зимуючих стадій різних шкідників.
На ділянках, заселених кліщами, у період розпукування бруньок (2-3 листки) найбільш ефективним є використання специфічних акарицидів, які мають овіцидну дію (Аполло, к. с. (0,24-0,36 л/га), Масай, с. п. (0,4-0,6 л/га), Ніссоран, с. п. (0,24-0,36 кг/га), Санмайт, с. п. (0,5-0,75 кг/га), Енвідор, к. с. (0,4 л/га) та ін.), або будь якого інсектициду з акарицидною дією: Талстар, к. е. (0,2 л/га), Конфідор, в. р. к. (0,15-0,2 л/га), Карате Зеон, мк. с. (0,2 л/га), Воліам Флексі, к. с. (0,5 л/га), Енжіо, к. с. (0,18 л/га) та ін.).
Обробки проти мілдью слід розпочинати за середньодобової температури повітря не нижче як +7…+8 ºС. Початок проведення заходів захисту від мілдью залежить від термінів зараження та появи первинної інфекції. Тут можна скористатися «правилом десяток» – ймовірність зараження є дуже великою, якщо за середньодобової температури повітря понад 10 ºС (оптимум – 15-18 ºС) рівень опадів протягом 2-3 днів перевищує 8-10 мм, за діаметром листя не менше як 2-3 см та довжини приросту пагонів 10 см. При цьому обов’язковими є наявність крапельно-рідкої вологи на поверхні листя та відносна вологість повітря протягом ночі 80–85%. За таких умов перше профілактичне обприскування проводять безпосередньо перед ймовірним зараженням (на 10-12 день після опадів).
У подальшому за наявності ознак розвитку хвороби у вигляді поодиноких жовтих плям на листях необхідно застосувати фунгіциди, які мають контактно-системну дію (Агробат МЦ (2,0 кг/га, Валіс М (2,0 кг/га, Кабріо Топ (2,0 кг/га), Курзат М (2,0 кг/га), Мелоді Дуо (2,5 кг/га), Ридоміл Голд (2,5 кг/га) Сфінкс Екстра (2,0 кг/га) та ін.).
Для захисту виноградників від бур’янів у ранньовесняний період фахівці рекомендують застосовувати гербіцид ґрунтової дії для досходового і післясходового контролю бур’янів – Люмакс 537,5 SE, с. е. (3,5-4,0 л/га), який забезпечує пролонгований контроль бур’янів протягом 10-12 тижнів та ефективно діє в нестабільних кліматичних умовах.
Загалом, березень 2023 року на території півдня України відзначався нестійкою, але доволі теплою і переважно сухою погодою. За даними спостережень метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», середньомісячна температура повітря становила +6,6 ºС, що на 3,3 ºС вище від середніх багаторічних значень. Кількість опадів у березні була 17 мм (62% від норми), причому їхня переважна кількість (15 мм) випала впродовж трьох днів – 26-28 березня.
Запаси продуктивної вологи в кінці березня в 1 метрі шару чорнозему південному важкосуглинковому дорівнює 63 мм, що нижче від середніх багаторічних значень. Вологість ґрунту в шарі 0-60 см на рівні 70-77%НВ, на глибині від 60 до 100 см – 60-67%НВ. На поточну фазу розвитку винограду оптимум вологості ґрунту вважається в межах 100-80% НВ.
Читайте також:
В Україні площі виноградників зменшилися на третину
Міжнародні організації з вирішення фітопатологічних проблем виноградарства