В Україні площі виноградників зменшилися на третину

 В Україні площі виноградників зменшилися на третину

Через війну площі виноградників зменшились на третину, а обсяги виробництва значно впали. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Гайду під час засідання за круглим столом Комітету з питань аграрної та земельної політики з виноробами в Одеському державному аграрному університеті.

– За даними Держстату, у 2022 році загальна площа виноградних насаджень по всіх категоріях господарств становила 26 тисяч га виноградників, а винограду зібрано 244 тисячі тонн. Якщо порівнювати з довоєнним 2021 роком, площі виноградників під час війни зменшились на третину. Тоді площі становили 34,7 тис. га виноградників, і зібрано винограду 264,1 тис. тонн, – зазначив Олександр Гайду.

Щоб підтримати фермерів, минулого року з бюджету за фінансової допомоги Світового банку для розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства видали грантів на суму 322 мільйони гривень. Це дозволило створити близько 400 постійних і 9000 сезонних робочих місць.

– Цього року ми продовжуємо підтримку, адже хочемо допомогти зберегти роботу виноробів та розвивати галузь. На цей рік заплановані гранти на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства в сумі 1 мільярд гривень. В українців буде робота та продукція. Навіть у ці нелегкі часи маємо розвивати виноградарство і всю аграрну галузь в цілому. Минулий рік показав, що половина усього експорту – це якраз аграрна продукція. Тож це важливо для усієї економіки України, – підкреслив Олександр Гайду.

Також під час засідання за круглим столом зазначили, що для південного регіону виноградарство та виноробство – ключові галузі. Зокрема, Одещина виробляє 60% від усього вина в Україні. В Одеській області розміщено 49 виноробних підприємств на яких в сезон збирання та переробки винограду працює близько 6000 осіб.

Читайте також:
Вперше в історії українські вина презентували на виставці натуральних вин RAW Wine
«Шато Чизай» завершує сезонну обрізку винограду

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті