Президентка Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталія Благополучна: «У нас точно є те, чим можемо здивувати світ»
Українське виноробство активно розвивається, і в перспективі його поступ буде ще відчутнішим. Адже після нашої перемоги до України обов’язково приїжджатиме багато туристів, яких, серед іншого, цікавитиме і гастрономічний складник нашої землі. Такий прогноз від президентки Всеукраїнської Асоціації виноробів та сомельє Наталії БЛАГОПОЛУЧНОЇ одразу ж додає оптимізму та віри у світле майбутнє як цієї галузі, так і країни загалом. Тим паче що пані Наталія, як засновниця та викладачка першої в Україні школи сомельє «Майстер-Клас» і багаторічна організаторка конкурсів сомельє, конкурсів та дегустацій українських вин від мікровиноробів, говорить про це з упевненістю фахівця, зумовленою багаторічним досвідом та численними «відкриттями» у галузі.
Всеукраїнська Асоціація виноробів та сомельє вже має доволі тривалу історію і чимало здобутків. Розпочнімо з найважливіших із них.
Наша асоціація офіційно працює з 2003 року та об’єднує дві дуже важливі професії – сомельє і винороба. Коли ми тільки починали, професія сомельє в Україні була зовсім юною. Ми ж взялися активно її популяризувати, запрошуючи виноробів у школу сомельє, організовуючи різноманітні заходи – фестивалі, виставки, конкурси. Так гуртувалися ті, хто робить вино, і ті, хто його продає. Це об’єднання важливе, оскільки мета у фахівців обох професій єдина: популяризувати українське вино і «просувати» його у світі. Тому від початку асоціація особливу увагу приділяла саме цьому напрямку. Асоціація працює і розвивається вже понад 20 років, і нинішня важлива її мета – допомогти крафтовим виноробам. Працюючи над цим, продовжуємо поєднувати професії. Адже ми знайомимо сомельє з виноробами, возимо їх на підприємства. Натомість виноробів запрошуємо на наші заходи.
У чому зараз полягає важливість професії сомельє? Які основні завдання такого фахівця, і що має бути притаманне людям цієї професії?
Тут доречно зробити невеличкий екскурс. Коли у квітні 2000 року ми реєстрували Школу сомельє «Майстер-клас», то навіть такого слова практично ніхто не знав. Доходило до смішного: якось, у пошуках учнів, спілкувалися з директором відомого на той час готелю, і він здивовано запитав нас: «А до чого тут Сомалі?». Звісно, що тоді в Україні ніхто до ладу не розумів, що це за професія. Натомість у Європі вона була відомою вже давно.
Сомельє – це фахівець, без якого ресторани та винокомпанії високого рівня працювати просто не в змозі. Він добре знається на винах, міцному алкоголі, сигарах, сирах. Він добре розбирається в гастрономічних поєднаннях, що вкрай важливо для солідних ресторанів. Якщо шеф-кухар – то права рука господаря закладу, то сомельє – ліва. І без цих рук ресторан просто не працюватиме. Бо гостям, які замовили певну страву, сомельє повинен порекомендувати напій, що ідеально до неї пасує. Тому нині для ресторанів високого рівня в усьому світі такі фахівці дуже актуальні. Ми ж успішно готуємо таких спеціалістів в Україні.
Вочевидь, сомельє здатні відігравати певну роль і в популяризації українських вин. Як наші ресторатори сприймають вина українського виробництва і чи звертають на них увагу?
Випускники нашої школи сомельє не просто пропонують українське вино – вони закохані в нього. Адже навчання в закладі розпочинається саме з виноробства України. Ми вчимо на кращих зразках марочних колекційних вин, маємо власний винний льох, який формували ще з 2002 року. У ньому є навіть вина Криму, яким по 30–40 років. Вчимо і на них, і на українських крафтових винах, котрих щороку з’являється все більше. Наші випускники з гордістю несуть ім’я українського сомельє. Впевнена, що людина не може працювати в країні і не розумітися на кращих винах, які в ній виробляють, не популяризувати їх і не продавати.
Один з наших найкращих випускників Єгор Бєлов вже близько 10 років працює у столичному готелі InterContinental. Він часто приходить до нас на відкриті уроки та розповідає про найцікавіші новинки. Єгор зауважує, що інтерес до українських вин останнім часом дуже зріс. Бо французам чи італійцям, котрі приїжджають до України, зовсім нецікаво пити вина з їхніх країн. Натомість сегмент українських вин, що вже відомі у світі та мають численні нагороди, їх дуже дивує.
Тож зацікавленість є, і вона доволі велика. Пов’язано це, вочевидь, і з загальною зацікавленістю Україною у світі. Тому можна прогнозувати, що після перемоги до нас поїде багато туристів. І сегмент еногастрономії (вина та кухня) серед них буде мегапопулярним. Саме тому з 1 вересня 2023 року в Академії праці, соціальних відносин і туризму, де працює наша школа, відкрили нову кафедру – «Енотехнологій та сервісу в готельно-ресторанному сегменті», яку я нині очолюю. Наразі вона єдина в Україні. Ті, хто навчатиметься на кафедрі, зможуть здобути вищу освіту: будемо готувати винних гідів і менеджерів еногастрономічного туризму. І це – втілення однієї з наших мрій.
Продовження інтерв’ю з Наталією Благополучною читайте в новому випуску журналу «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com